Bakanlıktan Askerlik Tecil Süreleriyle İlgili Açıklama Geldi

0
3398

Üniversiteden mezun olduktan sonra erkek öğrenciler soluğu bulundukları ildeki askerlik şubesinde alıyor. Sağlık muayenesinden geçtikten sonra mezuniyet belgesiyle birlikte doldurulması gereken evrakları teslim ettikten sonra üniversite mezunlarının tecil işlemi gerçekleşiyor. Örneğin haziran 2015’de mezun olan kişinin tecil tarihi kasım 2017 olarak gözükmekteydi.

Ekşi sözlük’te açılan başlık sonrası binlerce aday e-devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama linkine tıklayarak tecil sürelerinin geriye alınıp alınmadığını kontrol etti. Sorgulama yapanların büyük çoğunluğunun tecil sürelerinin 3-6 ay arası öne alındığını belirtti. Ancak bugün Milli Savunma Bakanlığından konuyla ilgili bir açıklama geldi. Net bir açıklama olmaması kafaları karıştırdı. İşte Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinde yer alan açıklamanın tam metni:
21 Aralık 2016 tarihli bazı basın yayın organlarında çıkan  askerlik erteleme süreleri hakkındaki  haberlere ilişkin açıklama.

1.   Öğrenci ertelemeleri 1111 sayılı Kanunun 35’nci Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre Üniversiteler tarafından kimlikleri bildirilen yükümlülerin askerlikleri 2 senelik öğrenim süresi için 4 yıl, 4 senelik öğrenim süresi için 7 yıl, 6 senelik öğrenim süresi için 9 yıl olarak okula ilk kayıt yaptırdıkları yıldan itibaren ertelenebilmektedir. Erteleme süreleri, lisans/ön lisan eğitimde 29 yaşını aşmamakta Lisans üstü eğitimlerde ise 35 yaşına çıkabilmektedir.

2.   Öğrencilerin mezuniyeti veya okulu terk etmelerinde ise, bu ertelemeleri iptal edilerek yükümlülerin yoklama için gerekli işlemleri başlatılmaktadır. Bununla birlikte öğrenciler öğrenimlerini terk ettikleri veya mezun oldukları tarihten itibaren 1 veya 2 sene süreyle sevk tehirleri haklarını kullanabilmektedirler.

3.   Örneğin 2012’de 4 senelik bir fakülteye kaydolan öğrencinin askerliği 2019 yılı sonuna kadar ertelenmektedir. Öğrenci 2016 yılında mezun olduğu takdirde mevcut erteleme süresi iptal edilerek yoklama için gerekli işlemler başlatılmaktadır. Bu nedenle, basında çıkan haberlerin yanlış yorumlamadan kaynaklandığı, uygulamada bir değişiklik olmadığı görülmektedir.  


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim