Başbakan Açıkladı: Üniversitelere 3 Sömestr Uygulaması

0
3319

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Öncelikli Dönüşüm Programları’nın üçüncü toplantısında 8 yeni programı daha açıkladı. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren programda Davutoğlu, üniversitelerdeki yeni sömestr uygulamasını açıkladı.  

Başbakan Davutoğlu 10. Kalkınma Planı Öncelikli Dönüşüm Programı’nı tanıttığı konuşmada, “İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarını esnetmek ve yararlanma sürelerini artırmak için mevzuat çalışması yapacağız” dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun 10. Kalkınma Planı Programı’nda üniversite öğrencileri ve işsizlik üzerine yaptığı konuşmanın satır başlıkları şöyle;

Bu programla işsizliğin azaltılması, kadın istihdamının artırılması, iş gücü piyasasının etkin hale getirilmesini hedefliyoruz. Esnek çalışma biçimlerini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Program dönemi sonunda yani 2018 sonunda kadınların işgücü katılım ve istihdam oranlarını her yıl ortalama 1 puan artırmayı, esnek çalışma biçimlerini yaygınlaştırmayı ve istihdam teşviklerinin etkinliğini artırmayı planlıyoruz. 43 adet eylem planı var bunun içinde.

Kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü amacıyla ilgili sosyal taraflarla istişare halinde gerekli mevzuat düzenlemelerini yapacağız. İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarını esnetmek ve yararlanma sürelerini artırmak için mevzuat çalışması yapacağız.

Uzaktan eğitim sistemi kuracağız ve buna işlerlik kazandıracağız.

Üniversitelere 3 sömestr uygulaması

Üniversitelerde 3 sömestr uygulamasını yaygınlaştıracağız.

Ortaokul ve liselerde bireysel yetenekleri öne çıkartacak rehberlik sistemini geliştireceğiz.

Eğitim müfredatını sanat ve sportif faaliyetleri öne çıkartacak şekilde geliştireceğiz. Sanat ve sportif faaliyetin eğitimin bir parçası olarak kabul edilmesi gerekiyor. Eğitim müfredatını her gence en az bir sanat veya spor dalında performans becerisi kazandıracak şekilde güncelleyeceğiz.

Yurtdışında iyi eğitim görmüş insanlarımız Türkiye’de daha iyi şartlarda çalışmak istiyor. Amacımız beyin göçünü engellemek ve Türkiye’yi cazip kılmak.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim