Haberler

Bilgisayarda Q Klavyeyi F Klavyeye Çevirme

Günümüzde kullanmış olduğumuz tüm bilgisayarlar Q Klavye tipine uyumlu bir şekilde bizlere sunulmaktadır. Ancak Türkçe klavye olarak da bilinen F klavye, büyük bir çoğunluk tarafından kullanılmakla birlikte özellikle devlet kurumlarında aktif olarak bulunmaktadır. Eğer sizler de çeşitli nedenlerden ötürü bilgisayarınızı F Klavyeye çevirmek istiyorsanız, bazı işlemleri öğrenmeniz gerekecektir. Aksi taktirde klavyenizi bilgisayarınıza bağlasanız bile Q Klavye olarak algılanır ve düzgün yazı yazamazsınız. İçeriğimizi incelemeye başlayarak bilgisayarda Q Klavyeyi F Klavyeye çevirme işleminin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarda Q Klavyeyi F Klavyeye Çevirme

Dünya üzerinde kabul edilen klavye tasarımı ve dizilişi Q klavye olarak bilinmektedir. Bunun yanında Türkçe diline göre düzenlenmiş olan Q klavye de bulunmaktadır. Günümüzde bireysel kullanıcıların en fazla kullandığı klavye tipi de bu olarak bilinmektedir. Fakat yalnızca ülkemize özel üretilmiş olan ve Türkiye’nin klavye dizilişi olarak bilinen F Klavye, varsayılan diziliş olarak gelmemektedir. Dolayısıyla sizin de elinizde bir F klavye bulunuyorsa, bilgisayara bağladığınız anda kullanabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Mevcut klavyenizi dizilişindeki gibi kullanabilmek istiyorsanız bilgisayarda Q klavyeyi F klavyeye çevirme işlemini yapmanız gerekmektedir. Mac cihazlarda bu özellik bulunmamakta, Linux otomatik olarak algılamakta fakat Windows cihazlarda manuel olarak ayarlama yapmak gerekmektedir. Kısacası Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız bulunuyorsa ve F klavyeye geçiş yapmak istiyorsanız belirli adımları uygulamalısınız.

F Klavyeye Çevirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 10, 8 veya 7 İşletim sistemine sahip olan bir bilgisayarınız bulunuyorsa, ayarlar üzerinden yalnızca birkaç dakika içerisinde F Klavye tipini indirebilir ve varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz. Daha sonrasında klavyenizi takarak sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak F klavyeye çevirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • Windows başlat çubuğunu açın ve sol alt köşede yer alan Ayarlar sembolüne tıklayın.
  • Açılan sayfada yer alan “Zaman ve Dil” sekmesine ilerleyin.
  • Sol menüde yer alan “Dil” seçeneğine tıklayın.
  • Sayfayı aşağıya kaydırın ve Türkçe yazısına tıklayın. Genişleyen ekranda “Seçenekler” sekmesine ilerleyin.
  • En altta bulunan “Klavye Ekle” butonuna tıklayın.
  • “Türkçe F” seçeneğini işaretleyin.
  • Kesin ayarlar için “Türkçe Q” kaydını kaldırın.

Belirtilen işlemler sonucunda klavyeniz F uyumlu hale gelecektir. Daha sonrasında Q klavye taksanız bile F formatında olacağı için varsayılan ayarlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. İstediğiniz zaman aynı ayarlar üzerinden diğer klavye formatlarını seçebilir veya değişiklik yapabilirsiniz.

Klavye Türleri Arasında Hızlı Geçiş İşlemi

Yeni klavye tipini veya tiplerini indirdikten sonra başlat çubuğunun sağ tarafında seçim ekranı aktif hale gelir. Bu ekran üzerinden klavyeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca diğer klavye ayarlarını da bu ekran üzerinden yönetebilmeniz mümkündür. Üstüne tıklayınca açılan menüyü Shift + CTRL tuş kombinasyonu ile de hızlı bir şekilde açabilir ve türler arasında geçiş yapabilirsiniz.

Bilgisayarda Q Klavyeyi F klavyeye çevirme işlemini içeriğimizden edindiğiniz bilgiler sayesinde yapabilir ve klavyeler arası hızlı geçişi aktif hale getirerek kolayca kullanım sağlayabilirsiniz. Bu noktada varsayılan olarak F klavye kullanımı sağlıyorsanız gerekli ayarları yapmayı unutmamanız gerekiyor.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu