Haberler

Burs/Kredi Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

2015-2016 eğitim öğretim yılının başlamasıyla gözler Kredi ve Yurtlar Kurumuna çevrildi. Eylül ayında yurt başvuru sonuçlarını açıklayan ardından da her hafta birinci, ikinci, üçüncü yurt yedek sonuçlarını açıklayan KYK, 2015 burs ve kredi başvurularının ekim ayında başlayacağını açıklamıştı. KYK burs başvurularının 5-9 Ekim tarihleri arasında başlaması bekleniyor.

Burs başvurularında öğrencilerin ailevi durumu hakkında detaylı araştırma yapıldığı için yaklaşık 2 ay sonra açıklanıyor. Bu süreçten sonra burs çıkan adaylar Ziraat Bankasına giderek bir kart çıkartmak zorundadır. Üniversiteyi yeni kazanan adaylar için ufak bir tanım yapalım.

Burs, üniversite öğrencilerine yapılan karşılıksız yardımlardır. Maddi durumunuza göre burs çıkmaktadır. Ölçüt genellikle anne ve babanızın memur olup olmayışı, araba, ev, aile fertlerinin kirası, ailede yaşayan kişi sayısı, kazandığınız bölüm vs. Bu ölçütlere göre size burs çıkmaktadır.

Kredi ise üniversite öğrencilerine yapılan karşılıklı yardımlardır. İsteyen her üniversite öğrencisine kredi çıkmaktadır. Krediler üniversite bitiminde kesilir ve 2 yıl sonra aldığınız kredileri geri ödemeye başlarsınız.

KYK BURS BAŞVURUSUNDA ÖNEMLİ BİLGİLER

1- Değerli arkadaşlar ilk gün veya son gün başvuru yapmanızda bir fark yoktur. Burs önceliği ilk başvuru yapan kişiden sona doğru sıralanmamaktadır. O yüzden burs başvurusu için acele etmeyin.

2- Burs başvurusu yaparken bilgileri eksiksiz girmelisiniz. Yanlış girilen bilgiler sonrasında burs almaya hak kazanır ve bu yanlış daha sonra ortaya çıkarsa tarafınıza dava açılabilir.

3- KYK Bursları 2015 yılında aylık 330 TL’dir.

4- Yüksek lisans öğrencileri için aylık burs ücreti 660; doktora öğrencisi için 990 TL’dir.

5- KYK bursu öğrencilere karşılıksız verilen parasal yardımlardır. Ancak bursunuzun kesilme ihtimali vardır. http://www.unibilgi.net/haberler/kyk-bursu-hangi-durumlarda-kesilir/ bu yazıdan hangi durumlarda kyk bursunuz kesilir öğrenebilirsiniz.

6- İkinci öğretim öğrencileri de burs başvurusu yapabilir.

7- Özel üniversitede okuyan öğrenciler de burs başvurusu yapabilir.

8- Burs ve kredi başvuruları sonrasında burs çıkmayan adaylara “başvurmaları halinde” kredi çıkacaktır. İsteyen her öğrenci öğrenim kredisi alabilmektedir.

9- Öğrenim kredisi karşılıklı verilen parasal yardımlardır. Aylık burs ücretiyle aynı ücrette yardım yapılmaktadır. Üniversiteden mezun olduktan 2 yıl sonra krediler devlete geri ödenecektir.

10- 2015 yılında 353.000 öğrenci burs, 996 bin öğrenci de öğrenim kredisi almaktadır.

11- Değerli arkadaşlar ufak bir uyarım daha olacak lütfen dikkate alın. Burs çıkan arkadaşlar eğer derslerinden başarısız olursa bursları krediye çevrilir. Bunun farkında bile olmazsınız. Lütfen burs hangi durumlarda kesilir öğrenin.

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu