Çankaya Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
3537

Çankaya Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Çankaya Üniversitesi, Sıtkı Alp Eğitim Vakfı tarafından 1997 yılında Ankara’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü olarak bilinen Turkuaz kampüsü ve Balgat kampüsü olmak üzere iki yerleşkesi bulunmaktadır. Üniversitenin eğitim dili İngilizce’dir. Yalnızca Hukuk Fakültesi, Türkçe eğitim vermektedir.

Çankaya Üniversitesi taban puanları bağlantısından üniversite bölümlerinin taban puan, kontenjan, başarı sıralaması bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Burayı lütfen dikkatli okuyun! Tanıtım yazımız, video ve görseller her ne kadar tercihlerinizi etkilese de tercih listenize eklemeyi düşündüğünüz üniversitelerin tanıtım günlerine katılmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece daha isabetli kararlar verebilirsiniz.

Çankaya Üniversitesi & Ulaşım

Çankaya Üniversitesinin bölümlerinin çoğunluğunun bulunduğu Turkuaz kampüsü Kızılay’a 30 km uzaklıktadır. Eskişehir yolu üzerinde bulunan kampüse birçok noktadan kalkan ücretsiz servisler ile ulaşabilirsiniz. Birçok vakıf üniversitesinin aksine Çankaya Üniversitesinde servislerin ücretsiz olması büyük bir avantajdır. Üniversitenin internet sitesindeki ulaşım sekmesinden servis güzergahlarına ulaşabilirsiniz.

Çankaya Üniversitesi & Barınma

  • Çankaya Üniversitesi merkez kampüsünde (Turkuaz) 84 erkek ve 84 kız olmak üzere 168 öğrenci kapasiteli yurdu bulunmaktadır.
  • Odalar 1 ve 3 kişiliktir.
  • Odalarda mini buzdolabı, kişiye özel bilgisayar donanımına uygun çalışma masası, kıyafet dolabı, bazalı yatak, kitaplık, tuvalet & banyo, sıcak su ve internet bulunmaktadır.
  • Tek kişilik odalarda kişiye özel TV, üç kişilik odalarda ortak kullanım alanında bir adet TV bulunmaktadır.
  • Yurtlarımızda 24 saat görev yapan bay-bayan yurt memuru bulunmaktadır.
  • Kız ve erkek öğrenci yurtlarında yurt ücretine sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahildir.

Çankaya Üniversitesi Yurt Ücretleri

  • Tek kişilik odalarda peşin ücret 7.288 TL, taksitli ücret 8.098 TL
  • Üç kişilik odalarda peşin ücret 4,779 TL, taksitli ücret 5,310 TL’dir.
  • Ücretler dönemliktir. Söz konusu fiyatlar 2018-2019 bahar dönemine aittir. Yeni yılda değişiklik gösterebilir.
  • Depozito ücreti 695 TL’dir.

Çankaya Üniversitesi içinde ayrıca Özel Petek Kız Öğrenci Yurdu bulunmaktadır. https://yurt.unibilgi.net/yurt/cayyolu-petek-kiz-yurdu/ buradan yurdu detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Çankaya Üniversitesi Balgat yerleşkesinde ise yurt bulunmamaktadır. Balgat Üniversitesi Turkuaz yerleşkesine de ücretsiz servis imkanı olduğu için öğrencilerin bir kısmı Ankara şehir merkezinde bulunan özel yurtlarda barınmaktadır.

Çankaya Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 8.764
İkinci öğretim 64
TOPLAM 8.828

Çankaya Üniversitesi Kampüsleri

1- Balgat Kampüsü

Çankaya Üniversitesi Balgat kampüsü Çukurambar semtinde yer almaktadır. ODTÜ, TOBB ETÜ ve Ufuk Üniversitesine yakın konumdadır. Ulaşım sıkıntısı yoktur. Otobüs veya dolmuşla kampüse kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Çankaya Üniversitesi Balgat Kampüsünde yalnızca Mimarlık Fakültesi ve Hukuk Fakültesi bulunmaktadır.

2- Merkez Kampüs (Turkuaz kampüsü)

Çankaya Üniversitesi Turkuaz kampüsü Eskişehir yolu 29.km üzerinde yer almaktadır. Ankara şehir merkezine uzak olmasına rağmen ücretsiz servis imkanı bulunduğu için ulaşım problemi yaşamazsınız.

Mimarlık ve Hukuk Fakültesi dışındaki tüm fakülte ve bölümler Çankaya Üniversitesi Turkuaz kampüsünde bulunmaktadır. İngilizce hazırlık okulu da merkez kampüstedir.

Çankaya Üniversitesi & Hazırlık

Hukuk Fakültesi hariç tüm bölümlerde eğitim dili İngilizce olduğu için Hukuk Fakültesi öğrencileri hariç tüm öğrenciler dönem başında İngilizce Yeterlilik Sınavına (İYT) girmek zorundadır. Öğrenciler hazırlık sınıfını geçmeleri için ya yeterlilik sınavında başarılı olmaları gerek ya da TOEFL, IELTS gibi uluslararası sınavda üniversitenin belirlediği puanı almalıdır. Yeterlilik sınavında başarısız olan öğrenciler hazırlık okuluna gitmektedir. Hazırlık okulundan mezun olabilmek için kabul edilen İngilizce seviyesi upper-intermediate’tir.

http://cups.cankaya.edu.tr/ adresinde İngilizce Yeterlilik Sınavı örnek soru ve cevapları bulunmaktadır. Detaylı incelemenizi tavsiye etmekteyiz.

Çankaya Üniversitesi Tanıtım Videosu
YouTube video


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim