Sağlık

Cenaze Ödeneği Nedir? Nasıl Alınır?

Cenaze Ödeneği Nedir?

İş kazası veya meslek hastalığı sonucunda ölen ya da sürekli iş göremezlik geliri-yaşlılık aylığı, malullük aylığı, vazife malullüğü aylıklarından birini almaktayken ölen kişilerin gerekli şartları taşımaları halinde hak sahiplerine ödenen tek seferlik ücrettir.

2019 Cenaze Ödeneği Ne Kadar?

Cenaze ödeneği kaç para? merak ediyorsanız bizler sizin için araştırdık.

YIL Cenaze ödeneği tutarı
2018 594 ₺
2019 716 ₺

Cenaze ödeneğinde zamanaşımı süresi 5 yıldır. Bu sürede cenaze ödeneği istenmezse zamanaşımına uğrar ve hak sahiplerinin bu hakkı düşer.

Cenaze Ödeneği Alabilme Şartları

Cenaze ödeneği alabilmek için sigortalının sağlığında yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunmalıdır. Bu şartlar sağlandığı takdirde hak sahiplerine SGK tarafından cenaze ödeneği verilmektedir. Bu şartlar şunlardır;

  • İş kazası, meslek hastalığı sonucu vefat eden, sürekli iş göremezlik geliri, yaşlılık aylığı, malullük aylığı veya vazife malullüğü aylığı almaktayken vefat eden, (Bu durumlarda 360 gün şartı aranmaz.)
  • Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi bildirilmiş olup da ölen sigortalının geride kalan hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulunca her yıl belirlenen miktar üzerinden cenaze ödeneği ödenir.
  • Ölen kişi 4/C’liyse yani emekli sandığına tabiyse çalışmış olduğu kurumun mevzuatı gereği ölüm yardımı hariç cenaze gideri, cenaze nakil gideri gibi herhangi bir ödeme yapıldıysa bu kişilerin hak sahiplerine SGK tarafından cenaze ödeneği ödenmez. “Memur cenaze yardımı alabilir mi?” sorusunun cevabı bu maddede yer almaktadır.

Cenaze Ödeneğini Kimler Alabilir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 37.maddesinde cenaze ödeneğinin kimler tarafından alınabileceği yazılmıştır.

Cenaze ödeneği önce ölen sigortalının eşine, yoksa çocuklarına, yoksa ana-babasına, o da yoksa kardeşlerine verilmektedir.

Cenaze Ödeneği Almak İçin Nereye / Nasıl Başvuru Yapılır?

Cenaze ödeneğinin ödenebilmesi için hak sahiplerince kuruma bir dilekçeyle başvurulması yeterlidir. Sigortalının ölümü nüfus kütüğüne kaydedilmemişse cenaze yardımı dilekçesi ile birlikte ölen şahsın ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca usulüne göre düzenlenen bir belgenin de SGK’ya verilmesi gerekir.

Cenaze Ödeneği Talep Formu İndirmek İçin Tıklayın

Cenaze Yardımı Ne Zaman Yatar?

Yukarıda belirtilen şartları taşımanız ve SGK’ya başvuru yapmanız halinde her ayın 8’i ile 14.günleri arasında Ziraat Bankasından nüfus cüzdanınızı göstererek cenaze yardım parasını alabilirsiniz.

Cenaze Yardımı Sorgulama

Cenaze ödeneği için sürekli bankaya gitmenize gerek yok. Başvuru yaptıktan sonra otomatik olarak güncel cenaze yardımı ücreti Ziraat Bankasına yatmaktadır.

e-Devlet üzerinden arama kısmına “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” veya “Cenaze yardımı” yazıp karşınıza çıkan bağlantıya tıkladığınızda cenaze yardımının yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun için Ziraat Bankası, HalkBank, Vakıfbank veya Akbank hesap tanımı yaparak görebilirsiniz. Bu bankalara ait internet bankacılığı kullanmıyorsanız Ziraat Bankası şubelerine gidip bilgi almanız gerekmektedir.

İçindekiler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu