Haberler

‘CEO’dan YÖK’e: Çöpe attığım üniversite mezunu CV’lerini size hediye edebilirim

‘CEO’dan YÖK’e: Çöpe attığım üniversite mezunu CV’lerini size hediye edebilirim

Türkiye’deki özel üniversite sayısındaki hızlı artıştan Yükseköğretim Kurulu’nu (YÖK) sorumlu tutan Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar’ın Türkiye CEO’su Kenan Yavuz, “Lütfen bana Üniversite! mezunu CV yollamayın. Bakmadan çöpe atıyorum. YÖK eğer talep ederse, çöpe attığım CV’leri kendilerine hediye edebilirim” dedi.

Kişisel Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda nitelikli ara işgücü bulamamaktan yakınan Yavuz, şunları söyledi: “Bazı üniversitelerin yaptığı reklamlar ibretlik; YÖK denilen kurum aileleri ve çocuklarımızı kandırmaktan vazgeçmelidir. Üniversite bitirdim diye eline diploma alan, ben ne zaman müdür olacağım demeye başlıyor.”

YÖK’e “Gelecek üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğim. Üniversite mezunlarına ise kapım kapalı”diye seslenen Yavuz, ailelere ise, “Sitcom üniversitelere çocuklarınızı gönderip hayatlarını karartmayın” çağrısında bulundu.

Çöpe attığım CV’leri YÖK’e hediye edebilirim

“Anadolu’nun köylerine uluslararası ilişkiler bölümü açan YÖK, yazık değil mi bu çocuklara, onlara ümit bağlamış ailelere?” sorusunu yönelten Yavuz şöyle devam etti: “Üzülerek söylemek zorundayım, lütfen bana Üniversite! mezunu CV yollamayın. Bakmadan çöpe atıyorum. YÖK eğer talep ederse, çöpe attığım Üniversite mezunlarının CV’lerini kendilerine hediye edebilirim. Çöp kutum dolu zira.”

Kasabalarda uluslararası ilişkiler olur mu?

Gecekondu üniversiteler nedeniyle, buradan mezun olan gençlerin ve ailelerin beklentilerinin yükseldiğini savunan Yavuz, “Meslek yüksek okulları ve teknik meslek eğitimi teşvik edilmeli, teknik olmayan meslek yüksek okulları kapatılmalıdır. Kasabalarda uluslararası ilişkiler olur mu?” dedi.

En yüksek işsizlik oranının üniversite mezunları arasında olduğuna dikkat çeken Yavuz, “Zira her on ara işgücüne karşı sadece bir üniversite mezununa ihtiyaç var. Japonya,Kore ve Almanya mucizelerinin altında yatan nitelikli ara işgücü ve kaliteli üniversite eğitimidir” diye yazdı.

YÖK’ün sürdürülemez bir düzen kurduğu iddiasında bulunan SOCAR Türkiye CEO’su, “Sanayici olarak bir gün bile YÖK bizlere sormuyor istihdama dair ihtiyaclarımız nelerdir diye. Kafasına göre hareket ediyor. Sonuç ise ortada. YÖK Sitcom Üniversitelere izin vermemelidir artık” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.diken.com.tr/

İçindekiler

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu