Haberler

Çocuklarda Dil & Konuşma Bozukluğu

Konuşma ve Ses Bozuklukları uzmanı Hüseyin Mert Barut çocuklarda kekemelik, artikülasyon bozukluğu (konuşurken bazı harfleri söyleyememe), gecikmiş konuşma, afazi, apraksi, otizm ve down sendromuna bağlı konuşmanın gecikmesi ile ailelere uyarılarda bulundu.

AİLELER UZMANA DANIŞMAKTA GEÇ KALIYOR

Aileler tarafından yapılan en büyük hata bir uzmana danışmakta geç kalmalarıdır. Genellikle çoğu ailede bekleyince geçecektir, babası da geç konuştu, büyüyünce geçer gibi düşüncelerle bir uzmana danışmaktan geri kalmaktadırlar. Çocuklar kendi hallerine bırakıldığı zaman ciddi davranış problemleri sergileyebilmektedirler. Çocuk konuşma bozukluğu yaşadığında, ya da hiç konuşamadığında çevresi ve arkadaşları tarafından anlaşılmamaya başlayacaktır. Buna tepki olarak çocuk bazı tepkiler geliştirecek ve kendini koruma amacıyla bir takım uyumsuz davranışlar sergilemeye başlayacaktır. Bu davranışlar çevresi ve arkadaşları tarafından daha fazla olumsuz karşılanacak ve çocuk tamamen bir kısır döngüye girecektir. Bu olumsuz durum çocuğun özgüvenini olumsuz etkileyerek içine kapanık olmasına neden olabilmektedir. Bu sorunun adının konuşması bu kısır döngüye hiç girilmeden bir uzmana danışılıp sorunun ne olduğunun ortaya çıkarılması ve adının konulması ailenin okulun ve çevresinin olumsuz tavrının değişmesini sağlayacaktır. Bu nedenle hiç zaman kaybetmeden bir uzmana danışılıp hızlıca müdahale edilmelidir.

OTİZM VE DOWN SENDROMU KONUŞMAYA ENGEL DEĞİLDİR!

Konuşma ve Ses Bozuklukları Uzmanı Hüseyin Mert Barut; Otizm ve Down Sendromlu çocukların hiçbir şekilde konuşamadıkları genel kanısının kesinlikle yanlış olduğunu belirtti ve devam etti.

Otizm Spektrum Bozukluğu ve Down Sendromu olan çocuklar öğrenmede zorluklar yaşayabilmektedir. Bazı Otizm Spektrum Bozukluğuna sahip çocuklar ise normal gelişim gösteren çocuklardan daha yüksek zekaya sahip olabilirler. Fakat bu çocuklar bilgilerini paylaşmakta zorluk çekmektedirler. İletişim kurmada, konuşma başlatmada, sorulan sorulara soruya uygun yanıtlar vermede ve sosyal durumlara uyum sağlamada zorluk çeken Otizm Spektrum Bozukluğu ve Down Sendromlu çocuklar, bildiklerini anlatmakta ve dışa vurmada da zorluklar yaşayabilmektedir. Bu yüzden Otizm Spektrum Bozukluğu veya Down Sendromu olan çocuklarda dil ve konuşma bozukluğu müdahalesinin olabildiğince erken yaşta başlaması çocukların konuşması açısından, potansiyellerinin en üst noktasına ulaşmasında çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

This will close in 6 seconds