Dershanelere Alternatif Uygulama Geliyor

0
3938

Dershanelerin 2015 yılı sonu itibariyle kapatılacak olması Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki sene üniversiteye hazırlanan binlerce öğrenci için ücretsiz üniversiteye hazırlık kursu verecek ve sürekli deneme sınavları yapacak.

Ekim ayında liselerde başlatılan ücretsiz kursların kapsamı genişletilerek yeni bir program hazırlanıyor. Program lise son ve üniversiteye hazırlanan mezunları kapsıyor. Programa göre liselerde lise son öğrencileri için kurs yapılması planlanırken mezun öğrenciler için de halk eğitim merkezlerinde benzer programlar oluşturulacak. Böylece dershanelerin kapatılmasıyla oluşan açık giderilmeye çalışılacak.

Üniversiteyi kazanamayan bir öğrencinin yaklaşık 20.000 TL maliyetinin olduğunu söyleyen yetkililer bu külfetin de ailelerin üzerinden kalkacağını belirtti. Ayrıca okullardaki kurs sayısını arttırmak için ek ücretin yanı sıra kurs açan öğretmenlere atama, tayin, rotasyonlarında etkili olan hizmet puanları arttırılacak. Böylece öğretmenler de ücretsiz kurslara teşvik edilmiş olacak. Önümüzdeki yıla kadar tamamlanması planlanan bu uygulamada Türkçe, matematik, biyoloji, fizik, kimya, tarih gibi derslerin yanında sanat derslerinin de verilmesi bekleniyor.

Uygulamaya yönelik bir eleştiri yapacak olursak;

* Ek ücret azlığında verimin düşük olması,
* Okul hocalarının öğrencileri YGS ve LYS’ye yönelik hazırlayamacak olması.
* Öğrencilerin ücretsiz olduğu için kursları sürekli asması,
* Öğretmenlerin öğrencileri takip edememesi,
* Dershaneler dersler dışında ek ders, hızlandırma, tekrar, soru çözümü, sürekli deneme gibi uygulamalar yapıyordu. Bu uygulamaların okulda yapılması neredeyse imkansız.
* Süre sıkıntısı da olacak. Çünkü öğretmenler 8.30-17.30 arası okulda oluyor. Hafta içi ek ders yapmaları neredeyse imkansız. Hafta sonu da uykusundan feragat edecek çok az öğretmen olacaktır. Hiç bir bünye 7 gün çalışamaz maalesef. 
* Öğretmenleri teşvik için yapılan atama, rotasyon vb. uygulamalar yalnızca kırsal kesim ve Doğu illerinde işe yarayacaktır. Ankara, İzmir, İstanbul vb. illerde yerinden memnun olan öğretmenler için daha farklı bir uygulama yapılmalıdır. 


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim