Dicle Üniversitesinde Öğrenci Olmak

0
4895

1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde açılan Diyarbakır Tıp Fakültesi günümüzdeki Dicle Üniversitesinin temelini atmıştır. Dicle Üniversitesi Diyarbakır’ın doğusunda bulunmaktadır. 27 dekarlık alanı kaplamaktadır. Adını üniversiteyi kentten ayıran Dicle nehrinden almıştır. Diyarbakır’ın dışında Ergani, Çermik, Çüngüş, Bismil, Silvan ve Kulp ilçelerinde yüksekokulları bulunmaktadır. Merkez kampüste 14 fakülte, 4 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 4 enstitü, merkezi kütüphane, merkez araştırma laboratuvarı, Teknokent, 24 araştırma ve uygulama merkezi ve kongre merkezi bulunmaktadır. Dicle Üniversitesine yerleştiğinizde kayıt işleminizi e-devlet üzerinden online olarak yada kayıt evrakları ile üniversiteye gidip belirtilen kayıt tarihinde kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Barınma

Dicle üniversitesini il dışından kayıt yaptıranlar yurtlarda veya evlerde kalmak durumunda oluyorlar. KYK kız ve erkek yurtları daha önce üniversite kampüsünün hemen dış kısmında kampüse bitişik bulunuyorken birkaç yıl önce erkek yurdu taşınıp sadece kız yurdu kaldı. Erkek öğrenciler yurtlarda kalmak istediklerinde yurtları üniversiteden uzakta bulunduğunu da unutmamalılar. Fakat hemen hemen şehrin her yerine tek araçla ulaşmak mümkün olduğundan dolayı yurtlara ulaşım çok zor değil.

Yurtlara yerleşmeye hak kazanamayan öğrenciler için bulunan kiralık evlerde de kalabilirler. Diyarbakır ilinde fazla hayat pahalılığı bulunmamaktadır. Bu nedenle ev fiyatları da çok fazla değil. Eşyalı evler ortalama 800 – 1000 TL arasında değişmektedir. Diyarbakır evleri genel olarak diğer şehirlerdeki evlerle karşılaştırıldığında daha geniş ve 5 – 6 öğrenci hatta daha fazla öğrenci kalabilmektedir. Fazla öğrenci bulunması ev geniş olduğundan dolayı sorun yaratmamaktadır. Aksine maddi yönden daha rahat bir eğitim süreci geçirebilirler. Ayrıca öğrenciler uygun fiyatlara özel yurtlarda kalma imkanına sahipler.

Kampüs olanakları

Merkezi Kütüphane

Üniversite Merkez kampüsünde 7/24 hizmet veren merkezi bir kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanede bireysel çalışma alanları yanında grup çalışmalarına olanak verecek odalar da bulunmaktadır. Grup çalışmalarında öğrenciler üniversitenin öğrencisi olduğunu belirtir öğrenci kimliklerini göstererek bu hizmetten faydalanabilmektedir. Ayrıca kütüphane girişinde bulunan 100 adet bilgisayar ile öğrenciler araştırmalarını yapabilir üniversite veri tabanından faydalanarak dünyaca ünlü bilimsel dergilerin makalelerine ulaşma imkanına sahip olabiliyorlar.

Öğrenci Merkezi

Merkez kampüste bulunan öğrenci merkezinde öğrenciler sosyal aktivitelerde bulunabilirler. Ayrıca kahvaltı yapabilir ve hoş vakit geçirebilirler.

Kongre Merkezi

Üniversitede bulunan kongre merkezi çeşitli konferanslara ve bilimsel kongrelere yer vermekte öğrenciler verilen kongrelerden faydalanabilirler.

Öğrenci Yemekhanesi

Kampüste bir tane merkezi yemekhane olmak üzere üniversitenin farklı yerlerinde öğrenci yemekhanesi bulunmaktadır. Yemek ücretleri öğrenciler için 2 TL’dir. Günde 4 çeşit yemek çıkmaktadır. Öğrenciler yemek listesine üniversite sayfasından ulaşabilirler.

Üniversite şehrin dışında yüksek ferah bir ortama sahip. Diyarbakır ikliminden dolayı kışın çok soğuk ve yazları aşırı sıcak geçmektedir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim