Haberler

Dicle Üniversitesini Kazananların Bilmesi Gerekenler

Birçok gencin uzun uğraşlar sonucu kazandığı üniversitenin, insana her anlamda çok şey kattığını söylemek yanlış olmaz. Öncelikle üniversite okuyan kişinin üniversite kadar, okuyacağı şehir ve eğitim göreceği üniversite de büyük önem taşımaktadır.

Dicle Üniversitesi 1974 yılında kurulmuş 14 Fakülte, 4 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksek Okulu, 4 Enstitüsü, Merkezi Kütüphane, Merkez Araştırma Laboratuvarı, 24 Araştırma ve Uygulama Merkezi, Teknokent ve Kongre Merkezi ile 30.000 öğrenciye ve 3600 civarında kadrolu akademik ve idari elemanı ile eğitim vermektedir. Kentin doğusunda 27 bin dekar alana sahip bir üniversitedir. Şehir merkezinden uzaklığı ile gürültü ve kalabalıktan uzak sessiz bir ortama sahiptir. Üniversitenin dans, spor gibi kulüpleri bulunmakta. Eğitimin yanı sıra bu tarz kulüplere katılarak hem zaman geçirebileceğiniz hem hobi edinebileceğiniz alanlarda da hizmet vermektedir.

Geniş bir alana sahip yemekhanesi mevcuttur. Ücretleri cüzi miktarda yaklaşık 2 tl civarında olup öğrenciyi yemek konusunda zorlamamaktadır. Yer konusunda ise birçok devlet ve özel yurt bulunmaktadır. Yurt ortamı dışında ev düşünen öğrenciler için ise semte göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Şehrin gelişimi ile beraber kira fiyatları 500-1500 arasında değişmektedir.

Öğrenciler genellikle yurdu tercih etmekte. Şehrin en ücra köşesinden üniversite arası mesafe ise en fazla 50 dakika sürmektedir. Üniversiteye her semtten ulaşım kolaylığı bulunmakta olup, öğrencilere özel indirim sağlandığı için çok cüzi bir miktar ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Öğrenciler şehrin her bölgesine 1 ila 1.25 tl ücret ile ulaşım sağlayabilmektedir. Ulaşımda taksi tercih etmeniz durumunda ise minimum 7 ila maksimum uzak mesafe için ödeyeceğiniz tutar 60 tl arasında değişiklik göstermektedir.

Şehirde her çeşit mekan bulunmakta örnek verecek olursak; bazı kafelerde uygun fiyatlar ile zamanınızı geçirebilirken bazı semtte bulunan mekanlarda ise ortalama bir ücret ile karşılaşmanız mümkün. Yemek olanakları ve çeşitleri fazla olmakla birlikte mekana göre öğrenciyi zorlamayacak düzeydedir. Kısaca şehir her kesime hitap etmekte ve bir öğrencinin maddi anlamda fazla zorlanmadan yaşamını sürdürebileceği bir yer.

İnsanları sıcakkanlı olduğundan dolayı çekinmeden her konuda yardımlarını almanız mümkün. Tarihi yerleri ile dikkat çeken bir şehirdir. Diyarbakır denilince akla Sur içi semti geliyor. Sur içinde tarihi hanlar, camiler, kiliseler ve otantik kafeler bulunuyor insanların bir çoğu vaktini buralarda geçirmekte. Bu mekanlar dışında büyük şehirlerde bulunan marka kafeler burada da bulunmakta. Şehrin gece hayatı çok canlı ve hareketli değil fakat eğlence mekanları mevcut. Genel olarak öğrencilerin maddi anlamda sıkıntı yaşamadan her alanda zamanını geçireceği büyük ve canlı bir şehirdir. Güvenlik açısından sanılanın aksine hiçbir sorun bulunmamakta olup öğrencilerin tereddüt etmeden eğitimlerini en iyi şekilde sürdürebilecekleri köklü bir üniversiteye ev sahipliği yapan şehirdir.

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu