Haberler

Dikey Geçiş DGS Öğrencilerinin KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtları Kurumu yurt başvurularında iki farklı süreç bulunmaktadır. Üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerle birlikte ara sınıf öğrencileri için KYK yurt başvuruları genellikle ağustos ayının son haftası alınırken ikinci grupta yer alan dikey geçiş öğrencileri için KYK yurt başvuruları genellikle ekim ayının ilk haftası başlamaktadır.

2022 DGS KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığı, ikinci grupta yer alan DGS dikey geçiş öğrencilerin KYK yurt başvurularının ne zaman başlayacağı konusunda önceden bir tarih açıklamamaktadır. Bunun nedeni ise ÖSYM, YÖK ve KYK arasında var olan iletişim probleminden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Şöyle ki yüksek lisans, doktora, yatay/dikey geçiş, yabancı uyruklu öğrenciler, özel yetenek sınavı ve ek kontenjan ile üniversitelere yerleşen öğrencilerin KYK yurt başvurularının alınabilmesi için bu grupta yer alan tüm öğrencilerin sonuçlarının açıklanması veya üniversitelere yerleştirme işlemlerinin bitmesi beklenmektedir.

Örneğin DGS yerleştirme sonuçları açıklanmadan bu grupta yer alan öğrencilerin KYK yurt başvuruları alınamamaktadır. Bu da on binlerce öğrencinin üniversiteye geç başlamasına neden olmaktadır.

Geçmiş yıllarda dikey geçiş öğrencilerin KYK yurt başvurularının hangi tarihlerde başladığına aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz;

  • 4 Ekim 2018
  • 24 Eylül 2019
  • 2020 yılında başvuru alınmadı. (Pandemi)
  • 5 Ekim 2021

Dikey geçiş DGS öğrencileri için 2022 KYK yurt başvurularının ekim ayının ilk haftası başlamasını bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

This will close in 6 seconds