Haberler

Dikkat! Üniversiteler de Karışabilir

IŞİD’in Kobani’de saldırılarını arttırmasının ardından düzenlenen protesto gösterilerinde olaylar çıktı. 14 kişinin yaşamını yitirdiği olaylar sonrasında bazı illerde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken olayların üniversitelere sıçramasından korkuluyor.

Özellikle Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, ODTÜ, Dicle Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nde daha önce sıkça öğrenci olayları yaşanmaktaydı. 14 kişinin hayatını kaybettiği olaylar sonrasında 8 ekimde üniversitelerin açılmasıyla olayların üniversitelere yayılmasından endişe ediliyor.

Bazı illerde valiliklerin aldığı kararla üniversiteler tatil edildi. Diyarbakır Valiliği  gece saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyururken ilk, orta ve lise denge okulları da 1 gün süreyle tatil edildi.

– Dicle Üniversitesi’nde eğitime 3 gün ara verildi.

– Hakkari Üniversitesi ise Hakkari’de yaşanan olaylardan dolayı eğitim öğretime ara verildiğini bildirdi.

– Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde de eğitime 1 gün ara verildi.

– Batman’da da eğitime 1 gün ara verildi.

Yarın da olayların devam etmesi beklenirken üniversitelerde de tedirginlik başladı. Özellikle İstanbul Üniversitesi’nde bayram öncesi iki grup arasında çıkan çatışmada bazı öğrenciler yaralanmıştı. ESOGÜ ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde de 2014-2015 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte olaylar meydana gelmişti.

Üniversite gerçeği

Siyasi arenada tohumu atılan toplumsal çatışmalar sokaklarda filizlenirken dünyanın hemen her ülkesinde olayların alevlenmesi üniversite öğrencileri vasıtasıyla oluyor. Özellikle üniversitelerde yuvalanan terör örgütü sempatizanları toplumsal olayları bahane ederek terör örgütünün propagandasını yapıyor. Bununla birlikte gruplar taşkınlık çıkartabiliyor ve kamu mallarına zarar veriyor.İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu