Haberler

Doğru Özgeçmiş Şablonu ile Kaliteli CV Hazırlama

İşverenlerin dikkatini çekmek ve başvurunun olumlu sonuçlanması için iyi bir özgeçmiş hazırlamak gerekir. Bunun içinde başvuruya uygun özgeçmiş şablonu seçilmelidir.

İnternet üzerinden ya da yüz yüze yapılan iş başvurularında, işverenler CV ister. Bu sayede kişi hakkında az da olsa bilgi sahibi olabilir. Eğitim durumu, yetenekleri, deneyimleri ya da teknik bilgileri, iş için uygun olup olmadığını gösterir. Geri kalan kısım ise zamanla mesai saatleri içerisinde öğrenilir.

Bu yüzden CV hazırlamak önemlidir. CV ne kadar özenli olursa başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimali de o kadar artar.

CV Nasıl Hazırlanmalıdır?

5-10 yıl önce CV hazırlarken şablon hazırlanırdı. Ancak bu durum, internet çağının gelişmesiyle ortadan kalktı. Birçok hazır şablon üzerinden CV hazırlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ihtiyaca uygun özgeçmiş şablonunun seçilmesidir.

Örneğin; müşteri temsilcileri, daha çok yabancı dil ve insan ilişkilerindeki deneyimlerine bakarak değerlendirilir. Ancak mühendis iş başvurularında teknik donanımlara bakılır. Hazırlanan özgeçmiş şablonlarında bu hususa dikkat edilir.

Başvuruya uygun özgeçmiş şablonu seçildikten sonra istenilen bilgiler, doğru olarak yazılmalıdır. Eğitim ve yetenekler dışında gelişim amaçlı katılan kurslar da not olarak eklenmelidir. Bu sayede işverenlerin dikkati çekilebilir.

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

CV hazırlarken seçilen özgeçmiş şablonuna göre hareket edilmelidir. İstenilen bilgiler ile yazılan bilgiler çelişmemelidir. Ayrıca ihtiyaca göre örnek şablona eklemeler yapılabilir. Ekleme yaparken özgeçmiş şablonu bozulmamalıdır.

Her özgeçmiş şablonunda fotoğraf bölümü bulunmaz. Fotoğrafa dikkat edilen başvurularda bu hususa dikkat edilmelidir. Seçilen fotoğraf, güncel olmalıdır.

Alınan sertifikaların dijital kodu varsa özgeçmişe muhakkak eklenmelidir. İşveren, kodu girerek sertifikayı görebilir. Bu sayede güvenilirlik kazanılmış olur.

CV hazırlarken ve örnek şablon seçilirken firmanın kriterlerine bakılmalıdır. Bu sayede CV hazırlarken nelerin eklenip çıkarılması gerektiği görülebilir. Özgeçmişin kalabalık olması, başvurunun olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmez.

İşverenin hangi hususlara dikkat ettiği, firma hakkında araştırma yapıldığında görülebilir. Bu da CV hazırlarken çok önemli ipuçları verir. İşveren, özgeçmişi incelerken bunu fark eder ve dikkatini çeker. Bu da kişinin, rakiplerinden bir adım önde olmasını sağlar.

İçindekiler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu