Üniversite

Dokuz Eylül Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Dokuz Eylül Üniversitesi Tanıtım Yazısı

İzmir’in en köklü ve başarılı üniversiteleri arasında yer alan Dokuz Eylül Üniversitesi tıptan mühendisliğe, idari bilimlerden hukuka, eğitimden denizciliğe geniş yelpazesiyle kurulduğu 1982 yılından bu yana ülkemiz için faydalı bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiştir.

Dokuz Eylül Üniversitesi 14 fakülte, 10 enstitü, 1 konservatuar, 5 meslek yüksekokuldan oluşmaktadır. Üniversitenin kısa adı DEÜ‘dür. Üniversitenin merkez yerleşkeleri Buca ilçesinde yer almaktadır. Buca’nın nüfusu 500 bine yakındır. İzmir’in en büyük 3.ilçesi konumunda olan Buca’da 70 binin üzerinde üniversite öğrencisi bulunduğu için öğrencilerin barınma, ulaşım, sosyal mekan gibi problemleri bulunmamaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi taban puanları bağlantısını ziyaret ederek güncel taban puanlarına ulaşabilirsiniz.

Dokuz Eylül Üniversitesi Yerleşkeleri

1- Tınaztepe Yerleşkesi Tanıtımı

Tınaztepe yerleşkesi Buca’nın en uç alanıdır. Bu sebeple Dokuz Eylül Üniversitesinin diğer yerleşkelerine göre ulaşım daha zordur. İsminden de anlaşılacağı üzere bir tepe üzerine kurulmuştur. Tınaztepe yerleşkesinde Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İşletme Fakültesi, Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi bulunmaktadır.

Tınaztepe kampüsü DEÜ’nün en büyük kampüsüdür. Merkeze uzak olsa da kampüs içinde kafe, sinema, spor salonu, futbol, basketbol, tenis sahası, fast-food yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır. Tınaztepe kampüsünde ulaşım toplu taşıma araçlarıyla sağlanmaktadır. Yerleşke içinde de ringleri kullanarak fakültenize ulaşabilirsiniz. Kampüse ulaşım 07:00-22:30 saatleri arasında sağlanmaktadır.

2- Dokuzçeşmeler Kampüsü

Dokuzçeşmeler kampüsünde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksek Okulu (YDYO) bulunmaktadır. DEÜ hazırlık sınıfı okuyacak öğrenciler de Tınaztepe’de eğitim görmektedir.Kampüs Buca şehir merkezinde yer almaktadır. Dokuzçeşmeler kampüsü ile Tınaztepe kampüsü arasında yaklaşık 2 km mesafe bulunmaktadır.

Dokuzçeşmeler kampüsü çevresinde öğrencilerin ihtiyacı olan her türlü sosyal imkan bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz Hasan Ağa Parkının tam karşısında yer almaktadır. Ayrıca kampüs çevresinde KYK yurtları, özel yurtlar bulunmaktadır. KYK yurtlarında kalan öğrenciler kampüse yürüyerek ulaşabilir.

3- Eğitim Fakültesi

DEÜ Eğitim Fakültesi ise Buca’nın en işlek caddesi üzerinde yer almaktadır. Heykel diye tabir edilen meydanın hemen altında yer almaktadır. Üniversitenin en kolay ulaşımı olan fakültesidir. Tarihi dokunun bozulmadığı Eğitim Fakültesi Türkiye’nin en başarılı fakülteleri arasında yer almaktadır.

4- Balçova Kampüsü

Dokuz Eylül Üniversitesi Balçova yerleşkesi sahile çok yakın mesafede bulunmaktadır. DEÜ’nün diğer kampüslerinin bulunduğu Buca’ya uzak mesafededir. Ancak konum olarak çok daha güzeldir. Doğayla iç içe, her an sahile gidip yürüyebileceğiniz, İzmir’de vakit geçirebileceğiniz mekanlara ulaşım kolaylığının bulunduğu, teleferiğe yakın mesafede ve Özdilek AVM’ye yakın mesafededir.

Balçova kampüsünde Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Fakültesi bulunmaktadır. Ev kiraları İzmir’in diğer ilçelerine göre biraz daha pahalıdır. Kampüs yakınlarında özel yurtlar bulunmaktadır. İnciraltı’nda ise KYK yurtları bulunmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi & Ulaşım

Buca, İzmir’in en büyük ilçeleri arasında yer almaktadır. İlçenin ulaşım problemi bulunmamakta. Havaalanına en yakın ilçelerden biridir. Ancak otogara uzaktır. Otogardan toplu taşıma araçları veya firma servisleriyle kolayca ulaşabilirsiniz.

Buca’da kampüs güzergahında ulaşım problemi bulunmamaktadır. Hem şehir içi otobüslerle hem de sık seferler yapan dolmuşlarla kısa sürede kampüse ulaşabilirsiniz. Şehrin diğer noktalarına gitmek için de İZBAN (metro) Şirinyer durağını kullanarak Bornova, Karşıyaka, Alsancak, Havaalanı gibi yerlere gidebilirsiniz.

2019 yılı itibariyle İzmir’de toplu taşıma araçları öğrenci bileti 1,80 ₺‘dir. Ayrıca 90 dakika içinde otobüs, metro, İZBAN, vapur aktarmasını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Dokuz Eylül Üniversitesi & Barınma

Öğrenci evi
Dokuz Eylül Üniversitesinin Tınaztepe, Dokuzçeşmeler, Eğitim Fakülteleri Buca şehir merkezinde yer aldığı için öğrenci evinde kalabilirsiniz. 2019 itibariyle üniversiteye yürüme mesafesindeki 2+1 evlerin kirası 800-1200 ₺ arası değişmektedir.

DEÜ Yurtları

 • Buca Kız Öğrenci Yurdu, Buca Eğitim Fakültesi içinde yer almakta olup; 496 yatak kapasitesi ile kız öğrencilere hizmet vermektedir.
 • DEÜ Öğrenci Yurdu, Buca Şirinkapı Mahallesinde yer almakta olup; 760 yatak kapasitesi ile erkek öğrencilere hizmet vermektedir.
 • DEÜ Reha Midilli Öğrenci Yurdu, İzmir ilinin Foça ilçesinde yer almakta olup; 40 yatak kapasitesi ile kız ve erkek öğrencilerimize hizmet vermektedir.
 • DEÜ Bergama Öğrenci Yurdu, İzmir ilinin Bergama ilçesinde yer almakta olup; 66 yatak kapasitesi ile kız ve erkek öğrencilerimize hizmet vermektedir.

KYK yurtları
Ekonomik olarak en avantajlı barınma seçeneği ise KYK yurtlarıdır. Buca’da hem kız hem de erkek öğrenciler için KYK yurtları bulunmaktadır. Ancak KYK yurtlarının kontenjanı yeterli olmadığı için başvuru yapan herkese çıkmamakta.
KYK yurtlarının avantajları: Uygun fiyat, günlük 11 TL yemek yardımının bulunması
KYK yurtlarının dezavantajları: Yavaş internet, odalarda fazla öğrencinin oluşu, yemeklerden genel anlamda memnun olan öğrenci sayısının az olması, hijyen sorunu

Özel yurtlar
Buca’da 50’ye yakın özel kız & erkek yurdu bulunmakta. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak fakültenize yakın konumdaki özel yurtları liste halinde görebilir ve detaylı olarak inceleme yapabilirsiniz.

Dokuz Eylül Üniversitesine Yakın Kız Yurtları
Dokuz Eylül Üniversitesine Yakın Erkek Yurtları

Dokuz Eylül Üniversitesi & Yemek 

Dokuz Eylül Üniversitesinde eleştirilmesi gereken en önemli konu yemek fiyatlarıdır. Günlük yemek ücreti pahalı olduğu için öğrenciler genellikle haftalık yemek almakta. Ancak öğrencilerin her gün dersi olmadığı için okula gitmedikleri günlerde de haftalık ödedikleri yemek ücretinden kesinti yapılmakta.

Dokuz Eylül Üniversitesi Yemek Ücreti

Dokuz Eylül Üniversitesinde 2019 yılı yemek ücreti günlük 5.00 ₺ iken haftalık yemek ücreti 11.50 ₺’dir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 56.388
İkinci öğretim 16.058
TOPLAM 72.446

Dokuz Eylül Üniversitesi Logosu

Dokuz Eylül Üniversitesi Fakülteleri

 • Buca Eğitim Fakültesi
 • Denizcilik Fakültesi
 • Edebiyat Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Hemşirelik Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi

Dokuz Eylül Üniversitesi Tanıtım Videosu

YouTube video

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu