Döviz Kurunun Yükselmesinin Öğrenim Hayatına Etkisi

0
3320

Yurt dışında öğrenim gören binlerce üniversiteli bulunmakta. Bu öğrenciler üniversite ücretlerini de dolar veya euro olarak ödediği için iç piyasada yükselen döviz kuru okul ücretini yükseltmekle birlikte yurt dışında okuyan öğrencilerin alım gücünü de düşürmektedir. Eylül 2016 başında 1 dolar = 2.94 TL iken Aralık 2016 başı itibariyle 1 dolar 3.50 bandında seyrediyor. Yani 3 aylık süreçte Türk parası dolar karşısında %15 değer kaybetti. Bu da yurt dışında okuyan öğrencileri ve ailelerini maddi olarak zora sokmuştur.

Tam tersini düşünecek olursak da yurt dışından Türkiye’ye okumaya gelen öğrencilerin refahı artmıştır. Aylık 500 dolarla Türkiye’de okuyan yabancı uyruklu öğrencinin alım gücü yaklaşık olarak 250 TL artmıştır.

Maalesef Ortadoğu’daki gelişmeler, ekonomik istikrarsızlık, piyasalara olan güvensizlik, 15 Temmuz sonrası yaşanan gelişmeler döviz kurunun seyrinin ilerleyen dönemde de artacağını gösteriyor. Üstelik ülkemizde siyasi bir bunalım da bulunmuyor. Genellikle koalisyon dönemlerinde başgösteren ekonomik krizler 15 yıllık AKP iktidarıyla normale dönse de Merkez Bankasının müdahaleleri 2016 içinde yaşanan olumsuzluklara cevap veremiyor.

Bu süreçte konuşulması gereken başkanlık sistemi değil ufukta görünen ekonomik krizdir. Siyasi parti liderleri ve milletvekilleri ekonomik süreci yumuşatmak adına adımlar atmalı ve halka güven verme adına tatmin edici, yapıcı ve birlik içeren mesajlar vermelidir.

İç piyasada öğrencilerle birlikte tüm bireyler için sorun malların pahalılaşmasıdır. Elektronikten otomotive, petrolden doğalgaza kadar yapılan alımlar genellikle dolar kuruyla olduğu için ülkemizde gizli enflasyon baş göstermekte.

Ekonomik gelişmeleri Mahfi Eğilmez’in web sitesinden ara ara takip etmekteyim. Önümüzdeki 1 aylık süreçte Türkiye ekonomisini olumlu-olumsuz yönde etkileyecek iki durum bulunmakta. İlki 14-15 Aralık tarihleri arasında toplanacak olan FED’in faiz arttırımıyla ilgili. İkincisi ise Avrupa Parlamentosunun Türkiye kararı.

Umarım iç piyasayı rahatlatacak ve TL’nin dolar karşısında değer kazanacağı çok önemli bir ay olur.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim