Haberler

e-devletten öğrenci belgesi almak

Öğrenci belgesi üniversiteliler için alması zor ve bir o kadar da önemli belgedir. Mesai saatleri içinde sırf okula bu belge için gelmek öğrencilere işkence gibi geliyor. Üstelik bazı üniversitelerde öğrenci belgesi almak ücretli. Örneğin Gazi Üniversitesi’nde aynı gün alacağınız ikinci öğrenci belgesi için öğrenciler 5 TL ücret ödemek zorunda kalıyor. Özel kurumlara burs başvurusu yaparken, otobüs kartı çıkartırken, SGK’ya öğrenci borcunu sildirirken, gelir testi yaptırırken kısacası öğrencilerin yararlanabileceği kampanya ve hizmetlerin tamamında öğrenci belgesi istenmektedir. Hafta sonu ve mesai saatleri dışında öğrenci belgesinin alınamaması da büyük sorun teşkil etmektedir. Yüksek Öğretim Kurum (YÖK) bu sorunu ortadan kaldırmak için e-devlet şifresi kullanarak öğrencilerin internetten öğrenci belgesi alabilmelerini sağlayan bir hizmet sağladı.

e-devletten öğrenci belgesi almak hakkında bilinmesi gerekenler

* Yurtdışında eğitim gören öğrenciler bu hizmetten faydalanamaz.
* e-devletten aldığınız öğrenci belgeleri resmi nitelik taşımaktadır. Belgeyi teslim ettiğiniz kurumlar barkod numarası ile belgeyi takip edebilmektedir.
* e-devletten alacağınız öğrenci belgesi için ücret talep edilmemektedir.

e-devletten öğrenci belgesi nasıl alınır?

1. adım: turkiye.gov.tr adresine girerek TC kimlik numarası ve e-devlet şifrenizi girin. e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT adresine giderek 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz.

2. adım: e-devlet sitesinde çok fazla hizmet bulunmaktadır. Öğrenci belgesi almak için “Yükseköğret im Kurulu Başkanlığı Öğrenci Belgesi Sorgulama” hizmetini tıklayın.

3.adım: http://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama dilerseniz bu linki adres çubuğunuza kopyalayarak öğrenci belgesi sayfasına direk giriş yapabilirsiniz.

4.adım: Hizmeti açtığınızda öğrenci belgesi alabileceğiniz okulların listesi görülmektedir. Eğitim bilgilerinize girerek devam edin.

5.adım: Eğer daha önce oluşturduğunuz öğrenci belgesi varsa yeniden aynı işlemi yapmanız gerekmez. Kayıtlı belgelerim sekmesine tıklayarak öğrenci belgenizi bilgisayarınıza yeniden kaydedebilirsiniz.

Dilerseniz videoyu izleyerek görsel anlatım ile e-devletten öğrenci belgesinin nasıl alınacağını öğrenebilirsiniz.

YouTube video

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu