Haberler

E-devletten YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devletten YKS başvuru işlemleri son zamanlarda adayların en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. E-devlet üzerinden birçok işlemi kolaylıkla yapmak mümkün. Bunun için bir şifreye sahip olmanı yeterli. Sınav dönemlerinde adayların en çok araştırdığı konulardan biri olan e-devletten YKS başvurusu nasıl yapılır konusunu rehber olması adına bu yazıda ele alıyoruz.

YKS Başvurusunu E-devlet Üzerinden Yapma Yöntemi ve Süreci

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok resmi işlemin de internet üzerinde yapılması durumu yaygınlaşmıştır. Bu hemen kişinin zaman kaybını önler hem de kurumlardaki işçiliği de azaltır. Bu aşamada ülkemizde özellikle resmi işlemlerin yapılabildiği bir portal olan e-devlet kullanımı kolay ve içeriğinde birçok işlemi barındıran bir uygulamadır. Bu uygulamaya girişte sadece bir şifre gerekir ve bunu PTT’den adınıza özel olarak temin edebilirsiniz.

YKS başvuru yöntemlerinden biri olan e-devlet üzerinden başvuru için yeni kimlik kartı kullanımı şartı vardır. ÖSYM ‘nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden kolayca e-devlet şifrenizle giriş yaparak başvurunuzu dilediğiniz yerde bireysel olarak yapabilirsiniz.

E-devletten YKS başvurusu için şu adımları uygulamanız gerekir. Öncelikle ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS)’ne mobil uygulama üzerinden veya tarayıcınızdan ilgili internet sayfasına erişim sağlıyorsunuz. Bu aşamada YKS başvurusu için e-devlet ile kayıt ol seçeneğini seçiyorsunuz. Bu şekilde kontrol ve onay için karşınıza sayfalar çıkacak buradaki bilgileriniz kontrollü bir şekilde onaylayarak süreci ilerletiyorsunuz. Tüm bunların en sonunda işlemi onaylamanız durumunda başvurunuz gerçekleşiyor. Eğer bir e-devlet şifreniz yoksa birçok işleminizi bu şekilde daha kolay yapmanız adına PTT şubelerinden bir şifre temin etmeniz gerekiyor. Bu şifre kişiye özeldir ve kimseyle paylaşılması uygun değildir.

Her işlemin internet üzerinden kolayca yapıldığı bir dönemdeyiz. Bu aşamada ise güvenilir sitelerden işlem yapmak çok daha önemli bir hal almıştır. İşlemin güvenirliği için bu konuda dikkat edilmesi gerekir. Bu şekilde hem hızlıca işlemleri tamamlayabiliyorsunuz hem de işlemleri bireysel yaparak sürecin takibini kolaylaştırıyorsunuz. Siz de bir e-devlet şifresine ve yeni kimlik kartına sahipseniz bu şekilde e-devletten YKS başvurusu işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu