Haberler

E-ticaret Ürün İçeriği Rehberi

E-ticarette Ürün İçeriği ve Ürün Sayfası Nasıl Olmalıdır? 

E-ticarette ürün içeriği ve ürün sayfası, bir işletmenin genel cirosunu etkileyen ana unsurların başında gelir. Çevrim içi satışlarda her zaman için içeriği iyi olan bir adım önde olur çünkü tüketicilerin çevrim içi satın alma kararlarını etkileyen en önemli unsur, ürün içeriğidir. Nasıl ki herhangi bir birey bir pazara, markete, AVM’ye ve çeşitli mağazalara adımını attığı andan itibaren istediği ürüne detaylı bir şekilde bakmak ve incelemek isterse, çevrim içi satın alma işlemi yapacak olan tüketiciler de ilk olarak ürün içeriği hakkında her türlü detayı öğrenmek isterler.

E-ticaretin en önemli eksiklerinden biri, tüketicilerin ürünlere doğrudan temas edememeleridir. Haliyle bu durum güven eksikliğine neden olacak ve hedef kitlenizin satın alma alışkanlıklarını ciddi anlamda değiştirecektir. Ürün içeriği ve ürün sayfası konusunda başarılı olan e-ticaret işletmeleri ise e-ticaretin bu eksikliklerinin temellerinden birini büyük ölçüde ortadan kaldıracaklardır. İyi bir ürün içeriğiyle, sanal satışı tıpkı fiziki satışa çevirerek, tüketicilerin satın alma kararlarına doğrudan etki etmek söz konusu olacaktır.

Ürün içeriği konusunda sadece fotoğraf ve basit bir ürün açıklaması gibi sıradan bir düşünceye kapılmamak gerekir. Ürün içeriği; o ürünün üretilmesi, ambalajlanması, sevkiyata hazır hale gelmesi ve iade sürecine dair birçok bilgiyi çevrim içi satın alma işlemi yapacak olan tüketicilere sunmalıdır. Tüketicilerin ürüne dokunmasalar dahi, dokunmuşlar gibi bir hissiyata kapılmalarına neden olacak şekilde ürün içeriği hazırlamak, e-ticaret işletmelerini rakiplerine göre ayıran en önemli unsurlardan biri olacaktır ve satışlar konusunda da çok ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Peki, e-ticarette ürün içeriğinin kusursuz olması gerekliliği nereden gelir? Ürün içeriğini kusursuz hale getiren bir e-ticaret işletmesi, ne gibi avantajlarla karşılaşır?

E-ticarette Ürün İçeriği Neden Kusursuz Olmalı?

E-ticarette ürün içeriğinin kusursuz olması gerekliliğini ortaya koyan birçok unsur vardır. Ürün içeriğinin kusursuz olmasını gerektiren unsurlar ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Sepet Terk Etme Oranı: E-ticaret işletmelerinin ürün içeriği konusunda yetersiz olmaları durumunda, sayfalarını veya online mağazalarını ziyaret eden tüketicilerin %60’ı herhangi bir alışveriş yapmadan terk etme eğilimi gösterirler. Hatta terk eden kullanıcıların büyük bir çoğunluğu ise bir daha asla işletme sitesine veya pazaryerlerindeki mağazalarına uğramamayı tercih ederler. İyi bir e-ticaret ürün içerik stratejisine ve becerilerine sahip olmak, tüketicilerin sepet terk etme oranını ciddi anlamda düşürür. Hatta sizi favori satıcılarından biri olarak görmelerine dahi yol açabilir.
 • Marka Bilinirliğinin ve İmajını Artması: Ürün içeriklerinizin kusursuz olması durumunda, reklamla dahi elde edemeyeceğiniz bir tutundurma çalışması yapmış olursunuz. Öte yandan içeriğinizin iyi olmasından ötürü sizi tercih edenler, çevrelerine de sizi önererek, işletmenizin pazarlama çalışmalarını bir nevi ücretsiz olarak yaparlar. Böylelikle marka bilinirliği ve imajı artar. İyi ürün içeriği sadece bu konuda avantaj sağlamaz. Aynı zamanda arama motorlarında ve Google nezdinde de sizi itibar sahibi bir işletme haline getirir. Haliyle herhangi bir üründe ya da kategoride ilk sıralarda, doğal sonuçlarda görünmeniz müşterileriniz gözünde çok büyük bir avantaj olacaktır. Bunun yanı sıra reklam vermenize dahi gerek kalmayacaktır ve rakiplerinize göre marka imajı konusunda belirgin bir farkınız olacaktır.
 • Dönüşüm Oranlarının Artması: Ürün içeriklerini iyileştiren işletmelerin genel olarak satışlarında %20-50 aralığında artış gördükleri, özellikle ABD’de yapılan araştırmalar sonucunda net bir şekilde görülmüştür. Ürün içerikleri, tüketicilerin satın alma kararlarına büyük ölçüde etki ederler. Ürün başlığı, açıklaması, görsel öğeler ve ürüne dair her türlü detay, kusursuz bir ürün içeriğine sahip olmak için gereklidir. Böylelikle müşterileriniz sizi çok daha fazla tercih edecek ve sizi tercih ederken fiyatınıza dahi göz atmayacaklardır.
 • Ürün İade Oranında Azalış: Ürün iadeleri ve ürün içerikleri arasında doğrudan bir ilişki vardır. Tüketiciler genel olarak iadelerinin nedenlerini, ürün içeriğinde veya fotoğraflarında belirtilmeyen durumların, ürünün kendilerine ulaşması durumunda saptadıklarını dile getirip, bu yüzden de iade ettiklerini belirtirler. Fotoğrafları, inceleme videoları, yorumları, teslimat sürecine dair bilgiler ve daha birçok ürün içeriği unsuru, ürün iade oranında %40 ve belki daha fazla azalışa neden olacaktır.
 • Güven Düzeyini Arttırır: Ürün sayfasının dolu dolu olması ve ürün içeriğinin tüm ürün içerik unsurlarını barındırıyor olması, direkt olarak işletmenizin güven düzeyini müşterileriniz gözünde arttıracaktır. Tüketiciler, bir işletmenin ürün sayfasında veya açıklamalarında detaycı olmasını, bu işletmenin potansiyel müşterileriyle ne kadar ilgili bir işletme olduğu şeklinde yorumlarlar. Haliyle bu durum da direkt olarak işletmenin güven düzeyini arttıracaktır ve e-ticaretin temel satış unsurlarından veya kozlarından biri olan güven unsurunu, elinizde bulundurmanızı sağlayacaktır.
 • İletişim Kanallarınızın Rahatlaması: E-ticaret işletmelerinin günlük belirli bir satış hacmine ulaşmalarının ardından en çok yaşadıkları problemlerin başında, tüketicilerle iletişim yetersizliği durumu gelir. İletişim yetersizliğinin temel nedeni ise yoğunluktur. İyi bir ürün içeriği sayesinde potansiyel müşterilerinizin sizi arayıp, ürün hakkında dakikalarca bilgi almaları gibi bir durum ortadan kalkacaktır. İletişim kanalları ciddi oranda rahatlayacak ve müşterileriniz size telefon ya da diğer kanallar üzerinden ulaşıp soru sormak yerine, soru sormaya gerek kalmadan zihinlerinde yer alan tüm soru işaretlerini ürün içeriği sayesinde cevaplayabileceklerdir.

E-ticaret Ürün Fotoğrafları Nasıl Olmalıdır? (Ürün Galerisi)

E-ticaret işletmelerinin ürün fotoğrafları konusunda aşırı hassas olmaları gerekir ve her açıdan ürün fotoğrafı değerlendirmesi yapmaları önemlidir. Ürün fotoğrafları, çevrim içi satışları etkileyen unsurlar arasında en çok öneme sahip detaydır. Tüketiciler ürünleri almadan önce ürünün fotoğraflarını incelemek ve incelemeyi de her açıdan yapmak isteyeceklerdir. Tek bir ürün fotoğrafı ile ürün fotoğrafını geçiştirmek ne yazık ki tüketiciler tarafından geri plana atılmanıza yol açacaktır. Tek bir fotoğraf yerine ürünün birçok açıdan fotoğrafını eklemek ve hatta mümkünse 360 derece görünümünü ürün fotoğrafları içerisinde bulundurmak gerekir. Böylelikle tüketicilerin istedikleri ürün fotoğraf detaylarını sağlamış olmak söz konusu olacaktır.

Ürün fotoğraflarını oluştururken piksel ve ürün kalitesi detayına da özen göstermek gerekir. Eğer bir ürün fotoğrafının galerisi piksel anlamında düşük ve herhangi bir detayı gözler önüne sermeyen fotoğraflardan oluşuyorsa, ne yazık ki o ürün galerisinin herhangi bir değeri yoktur. Bu noktada yapılması gereken, optimum fotoğraf boyutuna sahip ürün fotoğraflarını ürün içeriğinde bulundurmaktır. Ürün fotoğraflarını oluştururken, hız detayı atlanmamalıdır ve bu yüzden SEO uyumlu ancak ciddi anlamda kaliteli fotoğraflardan faydalanılmalıdır. Ürün fotoğraflarında tüketicilerin dikkat edebilecekler detaylar da önceden tahmin edilerek, bu detayların yakın çekimleri ilgili bölümlere eklenmelidir.

E-ticaret Ürün Başlığı ve Açıklaması Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret alışverişlerinde tüketici veya satın alan tarafların en çok dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta, ürün başlığı ve açıklamaları olmalıdır. Hatalı ürün açıklamaları, gereksiz detaylar içeren ürün açıklamaları ve tüketiciye herhangi bir ön izlenim katmayacak olan ürün başlık ya da açıklamalarının herhangi bir kayda değer tarafları yoktur. Tüketicilerin bir ürüne göz atmalarını ve bir ürünü değerlendirmelerini sağlayan en önemli unsurların başında, fotoğraflardan sonra ürün başlıkları ve açıklamaları gelir. Ürün açıklaması tamamıyla bilgi içerikli ve ürüne dair önemli detaylar içeren karakterlerden bir bütün haline gelmelidir. Ürün açıklamasında ise ürünün boyut bilgileri, ne için kullanıldığı, farklı hangi alanlarda kullanılabileceği, kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken detaylar, uzun süreli muhafaza edilmesi durumunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini, ürünün varsa garanti bilgileri ve ürün kategorisine göre diğer detayları mutlaka belirtmek gerekir.

Örnek olarak; “EN UCUZ ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE”, “ÇOK KALİTELİ DETERJAN”, “EN KARİZMATİK GÖMLEK” gibi ürün başlıkları veya bu ibarelerin ürün başlığının bir kısmında geçmesi, tamamıyla antipatik bir izlenimin ortaya çıkmasına yol açacaktır. Ürün başlığında; marka, ürün boyut veya kg bilgileri, ürün türü, ürün kalitesini özetleyen ibare ve ürünün kendini tanıtabilmesi adına diğer gerekliliklerin olması gerekir. Aksi takdirde ürün başlığının herhangi bir geçerliliği olmayacaktır ve bu durum da e-ticaret işletmelerine ciddi anlamda olumsuz bir şekilde yansıyacaktır.

Ürün Özelleştirme Seçenekleri

Ürün özelleştirme seçenekleri, tüketiciler için en çok önem taşıyan ürün içeriği detaylarının başında gelir. Öte yandan e-ticaret işletmelerinin de standart bir ürün satışı yapmıyor olmaları durumunda mutlaka ürün özelleştirme dikkatli olmaları gerekir. Ürün sayfası veya içeriğinde ürün özelleştirme seçenekleri yer almalı ve ürün özelleştirme seçeneğine dair önemli bilgiler de verilmelidir. Ürünün rengi, boyutları, farklı opsiyonları, ek özellikleri ve daha birçok detay ürün sayfasına eklenmelidir. Öte yandan ürün özelleştirme seçeneklerine dair bilgiler de yine ürün sayfası içerisinde yer almalıdır. Şöyle ki; tekstil ürünleri satan bir işletmeyi baz alalım ve bu işletmenin herhangi bir tişört satışı için S, M, L, XL, XXL, 3XL vb. beden seçeneklerinin olduğunu düşünelim. E-ticaret işletmesinin bu aşamada yapması gereken her bedene dair; bel çevresi, omuz, göğüs çevresi vb. detayların cm değerinde bilgilerini vermesidir. Bu durum tüketicilerin çok daha bilinçli bir şekilde ürünü satın almalarına neden olacak ve e-ticaret işletmelerinin de iade oranlarının ciddi anlamda düşmesine olanak sağlayacaktır.

Ürün Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ürün sayfalarının olmazsa olmaz bölümlerinden bir diğeri ise SSS kısımları olmalıdır. E-ticaret işletmelerinin; telefon, e-mail, SMS, sosyal medya ve daha birçok iletişim kanalı üzerinden almış oldukları soruların artık bir kalıp haline büründüğü görülecektir. Sorular bir müddet sonra aynı olacaktır ve bu soruların da SSS olarak tanımlanması söz konusudur. E-ticaret işletmeleri ise gerek ürünler özelinde gerekse kategoriler özelinde SSS’ler hazırlayarak, tüketicilerin akıllarında oluşabilecek soru işaretlerini önceden gidermeyi amaçlamalıdırlar. Böylelikle iletişim gerekliliği azalacak ve aynı zamanda ürüne dair iade oranlarında da düşüş yaşanacaktır.

Ürün İncelemeleri ve Değerlendirmeleri

E-ticaret işletmelerinin ürün sayfalarında mutlaka bulundurmaları gereken ve en az ürün fotoğrafı kadar önemi büyük olan detaylardan bir diğeri ise ürün incelemeleri ve değerlendirmeleridir. Tüketicilerin bir işletmeye veya bir ürüne güvenebilmeleri adına bir referans arayışı içerisinde olduklarını görmek söz konusudur. Ürün incelemeleri veya değerlendirmeleri ise tam olarak bu noktada devreye giren detaylardır. Tüketiciler, ürünü daha önce deneyimlemiş ve fikrini belirtmiş olan bireylerin yorumlarını dikkate alarak, ürün satın alma kararlarında bu yorumları büyük bir referans noktası olarak belirleyeceklerdir. Ürün incelemeleri ve değerlendirmeleri konusunda işletmeler kesinlikle yanlış, sahte veya kendileri tarafından yapılan yorumları sitelerinde yayınlama gibi bir eğilim içerisinde olmamalıdırlar. Ürün yorumu yayınlama konusunda da aynı şekilde objektif davranmalı ve gerçek ürün yorumlarına sahip olmalıdırlar. Böylelikle tüketicilere vermiş oldukları güven seviyesini ciddi anlamda arttırabilirler.

Ürün Önermeleri

Ürün sayfalarının olmazsa olmaz detaylarından biri diğeri ise ürün önemeleridir. Ürün sayfasında mutlaka ilgili ürünler bölümü yer almalı ve tüketicilerin farklı seçenekleri değerlendirmeleri de sağlanmalıdır. Aynı ürünün farklı markaları, farklı boyutları, farklı fiyatları veya farklı kaliteleri gibi ürün önermeleri yapılabilirken, aynı zamanda ürün alakalı farklı ürünler ya da ürünle birlikte kullanılabilecek diğer ürünler de ürün sayfaları içerisinde yer almalıdır.

Ürün Fiyatı Konumu ve Fiyat Belirtme Biçimi

Ürün fiyatının, ürün sayfasında tam olarak nerede konumlanacağı ve ne şekilde yazılacağı da önemli detaylardan biridir. Kötü bir ürün fiyatı konumlandırması, fiyatı antipatik bir hale getirebilir ve fiyatın belirtilişi de fiyatın tüketiciler gözünde antipatik bir hal almasına yol açabilir. Bunların önüne geçebilmek adına ürün fiyatının doğru yerde konumlanması ve doğru bir şekilde yazılması çok önemlidir.

Fiyat gösterimi konusunda açık olunması en önemli detaylardan biridir. Ürünün gerçek fiyatı herhangi bir şekilde gizlenmeden veya bulunması zor olacak şekilde belirtilmemelidir. Genel olarak ürün fotoğraflarının hemen sağ tarafında fiyatın yer alması, en uygun fiyat sunma biçimidir. Fiyatın yazı boyutu olarak büyük olmaması gerekir ve çok küçük olmaması da önemli gerekliliklerden biridir. Ürün başlığından 4-5 font veya görsel uyuma bağlı olarak küçük olması yeterlidir. Ayrıca ürün fiyatıyla birlikte yapılan indirimler de detaylı bir şekilde belirtilmeli ve ürün fiyatının, tüketiciye ne kadar kazandırdığı konusunda da vurgu yapılmalıdır. Ürün fiyatı konusunda psikolojik fiyatlandırma gibi birçok fiyatlandırma stratejisi uygulanabilir.

Ürün İndirimleri

Çevrim içi alışveriş yapan tüketicilerin, alışverişlerini çevrim içi yapmalarının en temel nedenlerinden biri, istedikleri ürünleri fiziki mağazalara göre çok daha indirimli alabilmeleridir ve bu durum da e-ticaret işletmelerinin ürün sayfalarında mutlaka indirim detayını da barındırmaları gerekliliğini ortaya koyar. Ürün indirimleri konusunda dikkat edilmesi gereken nokta ise indirimlerin abartılı olmaması, tutarlı olması ve sahte indirimlerden uzak olmasıdır. Bir ürünün fiyatı 19,99 TL ise indirim dönemlerinde 24,99 yazısının üzerine çizgi çizilip, fiyatın 19,99 TL olarak belirtilmesi, günümüzde ne yazık ki pek işlemeyen indirim politikalarından biridir. Ayrıca böylesi bir durumun pek etik olmadığını da belirtmek gerekir. Fiyatın bu şekilde vurgulanması durumunda tüketicilerin bu fiyat takiplerini yapmaları da söz konusudur ve özellikle sürekli müşterileriniz açısından bu durum büyük bir problem teşkil edecektir.

Ürün Sayfası Optimizasyonu

Ürün sayfası optimizasyonu, her ne kadar tüketicilerin direkt olarak anlayabilecekleri bir durum olmasa da e-ticaret işletmelerinin en çok önem vermeleri gereken detayların başında gelir. Ürün sayfası optimizasyonunun yeterli bir şekilde yapılmaması durumunda ne yazık ki ürün sayfası arama motorlarında gerileyecek ve en önemlisi de tüketicilerin ürün sayfasına erişim hızları ciddi anlamda düşecektir. Ürün sayfası optimizasyonu adına şu şekilde çalışmalara imza atılabilir:

 • Ürün fotoğrafları olabildiğince boyut olarak küçük ancak detay ve piksel olarak yüksel bir şekilde biçimlendirilmelidir.
 • Ürün sayfasında gereksiz öğelerin, widgetlerin veya kod yığınlarının olmaması gerekir.
 • Ürün sayfasında çalıştırılan sorgu sayısının olabildiğince az olması gerekir.
 • Ürün sayfasında ürün açıklamaları da optimum düzeyde tutulmalıdır. Ürün açıklamasının uzun olması adına gereksiz detay veya ürünle alakası olmayan metinlerin bulunmaması gerekir.
 • Ürün açıklamalarında; emoji, sembol, gif vb. unsurların yer almaması gerekir.
 • Ürün sayfasında yer alan videonun, direkt olarak kendi sunucularınızdan almış olduğunuz bir video olmaması gerekir. Youtube videoları ve linkleri, ürün sayfaları için idealdir.
 • Ürün sayfalarının boyutu, hitap etmek istediğiniz ülke veya bölgelerin internet bağlantısına uygun olmalıdır. Yavaş bağlantılar hesap edilmeli ve gerekirse bu konuda Cloudflare gibi teknolojilerden faydalanılmalıdır.

İletişim veya Soru Sorma Butonu ya da Penceresi

Ürün sayfalarında e-ticaret işletmelerinin ayrıcalık yaratabilmek adına tercih edebilecekleri bir diğer seçenek ise ürün hakkında tüketicilerin soru sorabilecekleri veya işletme ile iletişim kurabilecekleri herhangi bir seçenek sunmaktır. Ürün hakkında SSS kısmında yer almayan bir soru, özel bir soru veya farklı bir bakış açısı müşteriler nezdinde söz konusu olabilir. Bunun sağlanabilmesi için de tüketicilerin tarafınızla rahatlıkla iletişim kurabilecekleri herhangi bir iletişim formu sunmak gerekir. Özellikle sitesinde canlı destek hizmeti sunamayacak olan e-ticaret işletmelerinin bu seçeneği tercih etmeleri çok daha sağlıklı olacaktır. İletişim formunda ise ana unsur; müşteri sorusu ve sorusuna yanıt verebilmek adına müşterinin iletişim bilgilerini içeren bölümler bulundurmaktır. Böylelikle sorulan sorulara yanıt vermek adına tüketicilerinizle iletişime geçmeniz, müşterilerinizle ne kadar ilgili olduğunuzun en önemli göstergelerinden biri olacaktır ve işletmenize bu durumun büyük bir faydası olacaktır.

Ürün Ödeme Seçenekleri

Ürün sayfaları içerisinde ödeme seçeneklerine dair bilgiler vermek de tüketiciler nezdinde rahatlatıcı unsurlardan biri olacaktır. Öncelikle tüketicilerin bu ürünü satın almaları durumunda hangi ödeme seçeneklerini kullanabileceklerini belirtmek gerekir. Sonrasında ise ürünün ödemesine dair eğer işletmeniz tarafından herhangi bir taksit imkanı sunuluyorsa, bu durumun belirtilmesi de önemlidir. Bu tür detaylar da tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen önemli unsurlar olarak bilinirler. Ürün ödeme seçeneklerinin yanı sıra, tarafınız aracılığıyla yapılacak olan ödemelerin hangi güvenlik prosedürlerine sahip olduğunu da belirtmenizi önermekteyiz.

Ürün Hakkında Öne Çıkan Bir Mesaj

Ürün sayfası içerisinde ürün hakkında öne çıkan bir mesaj olması, tüketiciyi harekete geçiren en önemli unsurların başında gelir. Ürün hakkında öne çıkan bir mesaj gerek ekstra pencere gerekse ürün sayfası içerisinde yer alan unsurlarla birlikte verilebilir. Örneğin; satın al butonunu “Hemen Satın Al”, “Tükenmeden Satın Al”, “Stoklar Bitmeden Ürünü Al” veyahut çeşitli stok uyarıları veya aciliyet mesajı veren birçok öğe, ürün sayfası içerisinde kullanılabilir. Bu önemli gerekliliklerinden biri değildir ancak günümüzde e-ticaret sitelerinin büyük bir kısmı bu detayı sitelerinde bulundurur ve genel olarak işe yarayan bir detay olarak kabul edilir. Öte yandan böyle bir mesajın müşteri kitlesinin tanınması sonucunda yapılması çok daha sağlıklı olacaktır çünkü bu tarz mesajların ters etki yaratma ihtimallerinin de olduğunu unutmamak gerekir.

Sayfalar veya Ürünler Arası Gezinmeyi Kolaylaştırma

Ürün sayfasında yapılan en büyük hatalardan biri, tüketicileri tabiri caizse direkt olarak ürün sayfasına hapsetmektir. Ürün sayfaları arasında ve site içerisinde kolay gezinti büyük önem taşır. Kolay gezinti için de kategori detaylarını vermek ya da ürünle ilgili diğer seçeneklere yönlendirmek gibi bir gereklilik söz konusudur.

Ürün Karşılaştırmalarını Mümkün Hale Getirme

Ürün karşılaştırmaları, tüketiciler açısından büyük bir önem taşır. Tüketicilerin bir ürünü satın almadan önce en çok dikkat ettikleri unsurlardan biri ve sıklıkla yapmış oldukları davranışlardan biri de tam olarak karşılaştırma eylemidir. Tüketiciler bir referans noktası ararlar ve bu referans noktası ise karşılaştırma ile söz konusu olur. Elbette ki e-ticaret işletmelerinin kendi web sitelerinde farklı markaların ya da sitelerin ürünlerini, kendi ürünleri ile karşılaştırmalarına gerek yoktur. Kendi ürünleri arasında karşılaştırmaya imkan tanıyarak, satın alma kararlarına önemli ölçüde etki edilebilir.

Aciliyet ya da Önem Vurgusu (Satın Almaya İkna Etme)

Nasıl ki fiziki satışlarda, iyi bir satıcının sihirli kelimelerle tüketicinin incelediği bir ürünü ona ikna ederek satması söz konusu ise e-ticaret işletmelerinin de ürün sayfalarında böylesi bir detaya önem vermeleri önerilir. Örneğin; “Stokta Kalan Son 5 Ürün!”, “Bu Ürüne Son 24 Saatte 500 Kişi Baktı”, “Son Bir Haftada Bu Ürünü 34 Kişi Satın Aldı” vb. formatlarda mesajların ürün sayfasında yer alması ve aciliyet ya da önem vurgusunun yapılması, ürün sayfasından çıkış oranını ya da ürünün satın alınmama oranını düşürür. E-ticaret işletmelerinde çeşitli vurgularla, tüketiciyi ikna edecek ve tüketicide referans noktası katkısı oluşturabilecek çeşitli mesajlar vermelidirler.

Ürün Tanıtım ve İnceleme Videoları

E-ticaret işletmelerinin özellikle günümüzde en önemli fark yaratabilecekleri noktaların başında, ürün tanıtım ve inceleme videoları yer alır. Birçok e-ticaret işletmesinin atlamış olduğu bu noktayı, özellikle ürün sayfanızda barındırmanız büyük bir ayrıcalık elde etmeniz anlamına gelir. Ürün tanıtım ve inceleme videoları sayesinde ürününüzü çok daha net bir şekilde tüketicilerinize anlatabilirsiniz. Tüketicilerin ürünü daha bilinçli almasını sağlayarak da iade oranını ciddi oranda düşürebilirsiniz. Ürün tanıtım ve inceleme videoları sayesinde özellikle marka veya hizmet değerlerinizi de çok daha rahat bir şekilde hedef kitlenize yansıtma fırsatını elde edebilirsiniz.

Ürüne Dair Güven Veren Belge, Sertifika veya Rozetler

E-ticaretin günümüzdeki en büyük problemlerinin başında dolandırıcılık ve sahte ürün satıcılığı gibi durumlar gelir. Bu tarz durumlar ise tüketicilerin güven sorunu yaşamalarının temel sebepleri arasında yer alır. Tüketicilerin bu güven problemini ortadan kaldırmak ve işletmenize daha çok güvenmesini sağlamak amacıyla da ürün sayfası içerisinde sahip olduğunuz belgeleri, sertifikaları veya rozetleri paylaşabilirsiniz. Böyle bir detay sayesinde tüketicilerinizin gerçek bir işletmeden gerçek bir ürün satın aldıklarına güvenmeleri daha kolay olacaktır. Ayrıca bu durum da e-ticaret işletmelerinin günümüzde en çok atladıkları detayların başında gelir ve bu yüzden işletmenizin fark yaratmasına imkan tanıyabilirsiniz.

Stok Sayacı

Stok sayacı, tüketicileri harekete geçiren unsurların başında gelir ve satın alma kararlarını önemli ölçüde etkiler. Stok sayacını elbette ki tüm stok değerlerini sunacak şekilde ürün sayfasında konumlandırmamak gerekir. Stok sayacı bir ürüne dair son 10 veya son 5 stok durumunda devreye girebilir. Böylelikle tüketicilerin bu ürünü hemen satın almaları durumunda bir daha bulamayacakları veya sonraki stoklarda daha yüksek fiyat ile bulabilecekleri gibi bir algıya kapılmaları söz konusu olacaktır.

Responsive Ürün Sayfası

Ürün sayfalarının responsive bir tasarıma sahip olması da önem taşıyan unsurların başında gelir. Her tüketicinin standart inç ekranlarla sitenizi ziyaret etmeleri söz konusu olmaz. Öte yandan mobil cihazlar da bu noktada dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alırlar. Ürün sayfasının cihazın inç değeri veya türü ne olursa olsun bozulmayacak şekilde tasarlanması gerekir. Sayfa boyutu ne kadar olursa olsun, tüketiciler mutlaka istedikleri ürün bilgisine veya görseline, sitede çeşitli bozulmalar ile karşılaşmayacak şekilde ulaşmalıdırlar. Aksi durumda site tasarımınızda genel bir başarısızlık olduğunu söylemek doğru olacaktır ve bozuk bir ürün sayfasında ya da e-ticaret sitesinde hedef kitlenize kurumsal veya güvenilir bir imaj vermeniz pek mümkün değildir.

Teslimat ve İadeye Dair Bilgiler

Teslimat ve iadeye dair bilgiler, ürün sayfalarının olmazsa olmaz unsurlarından biri olarak nitelendirilebilirler. Tüketiciler, satın aldıktan sonra ürünün hangi şekillerde ve kaç gün süre içerisinde kendilerine ulaşacaklarını bilmek isterler. Bunun yanı sıra ürünle ilgili herhangi bir sorun yaşamaları durumunda ürünü nasıl iade edebilecekleri konusunda bilgi sahibi olmaya özen gösterirler. Haliyle ürün sayfalarında mutlaka teslimat veya iade dair bilgiler yer almalıdır. Bu tarz bilgiler, tüketicilerin çok daha güvende hissederek alışveriş yapmalarına neden olacaktır. Aynı zamanda iade oranlarının düşmesi veya çöp sipariş olarak tabir edilen, iadelerden dolayı karsızlığa neden açan siparişlerin de oransal anlamda düşüşünü sağlayacaktır.

Canlı Sohbet Penceresi

Canlı sohbet penceresi, her e-ticaret işletmesinin kullanabileceği bir özellik değildir. Bu tarz bir hizmet, ekstra personel ve ekstra zaman anlamına gelebilir. Bu yüzden öncelikle opsiyonel bir özellik olduğunu vurgulamak gerekir. Canlı sohbet penceresi sayesinde tüketicilerin ürün hakkında anlık destek almaları söz konusudur. Anlık destekle de ürünleri satın alırken çok kararsız kalmaları gibi bir durum oluşmaz. Bunun nedeni ise ürünü satın alırken, aklındaki soru işaretlerine anında çözüm bulabilmesidir. Canlı sohbet penceresi bu nedenle ürün sayfalarında mümkünse olması gereken detaylardan biridir. İşletmenin güven düzeyini ve marka değerini arttıran önemli unsurların başında gelmektedir.

Sektör veya Kategori Gerekliliklerinin Göz Ardı Edilmemesi

E-ticaret işletmelerinin yukarıda belirtmiş olduğumuz unsurlar dışında diğer birçok unsuru da ürün bilgileri ya da ürün sayfası içerisinde bulundurmaları gerekebilir. Sektörden sektöre veya ürün kategorisine göre ürün sayfası ya da içeriğinde bulunması gereken unsurlar farklılaşabilir. İşletmeler bu konuda öncelikle ulusal çapta rakiplerini incelemeli ve ürün sayfası ya da ürün bilgisi içeriğinde ekstra nelerin olduğunun analizini yapmalıdırlar. Sonrasında ise global çapta aynı kategoride yer aldığı işletmelerin söz konusu detaylarına göz atarak, ürün sayfası içerisinde neler olması gerektiğinin kararını vermelidirler. Böylelikle sektör veya kategori gerekliliklerini ürün içeriğinde belirterek, rakiplere göre bir adım daha öne çıkmak söz konusu olabilir. Ayrıca sektör ve kategori gereklilikleri konusunda gerek tüketicilerden gelen geri bildirimlere gerekse işletmenin kendi yaratıcı yeteneklerine göre yeni unsurlar da keşfedilebilir.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu