e-YDS Adaletsizliği

0
3252

2014 yılında dört kez yapılan 2015 yılında da her ay yapılacağı ÖSYM tarafından duyurulan e-YDS yani bilgisayar ortamında yapılan YDS’de büyük bir adaletsizlik yapılmakta. e-YDS’de yapılan adaletsizlikler şekilde sıralanabilir.

* e-YDS yalnızca Ankara’da yapılıyor. Diğer 80 ilde sınavın yapılmaması büyük bir adaletsizlik. Sınava girmeyi başarabilen ve farklı ilde oturan öğrenci sınav için Ankara’ya gelmek zorunda.

* Sınav ücreti 120 TL. ÖSYM’nin yaptığı ortalama sınavların neredeyse 2,5 katı. KPSS sürecinde bir çok sınava giren öğrenci maddi anlamda bir çöküş yaşamakta. Üstüne e-YDS’nin de sınav ücreti 120 TL olunca sınava girip girmeme konusunda bile öğrenciler git gel yaşamakta.

* Sınava ne kadar kişinin girdiği açıklanmıyor. e-YDS’de kontenjan ÖSYM tarafından açıklanmıyor.

* Sınava girmek neredeyse imkansız. Çünkü saniyeler hatta saliseler içinde sistem kapanıyor. 4 kez denememe rağmen ve işlemi çok hızlı yapmama rağmen sisteme giriş yapamadım.

* Sınava giren öğrenciler tekrar tekrar giriyor. Bir şekilde başvuru yapmayı başarabilen öğrenciler sistemi çözüyor ve her ay tekrar tekrar sınava giriyor. ÖSYM, bir yıl içinde sınava en fazla 1 defa girme kotası getirmelidir. Aksi halde onbinlerce öğrenci mağdur edilmekte.

* Kısacası e-YDS, eğitimde fırsat eşitliğine ters düşmektedir. ÖSYM yetkilileri kısa sürede e-YDS ile ilgili düzenleme getirmelidir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim