Ege Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
4721

Ege Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Ege Üniversitesi 1955 yılında Türkiye’nin 4. ve Ege bölgesinin ilk üniversitesi olarak kurulmuştur. Üniversitenin merkez kampüsü şehrin en büyük ilçelerinden biri olan Bornova’da bulunmaktadır.

Üniversitenin en önemli artısı fakültelerin tamamına yakınının tek kampüs içinde yer almasıdır. Bornova kampüsü içinde fakülte kütüphaneleri haricinde büyük bir kütüphane, kapalı yüzme havuzu, spor salonu, kulüp odaları, kültür ve sanatsal etkinlikler için MÖTBE Kültür Merkezi ve yemekhaneler bulunmaktadır.

Geniş bir alanda Türkiye’nin en iyi kampüslerinden birine sahip olan Ege Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği, Eğitim, Mühendislik, Edebiyat, Hemşirelik alanlarında Türkiye’nin en başarılı üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Ege Üniversitesi taban puanları bağlantısını ziyaret ederek güncel taban puanlarına ulaşabilirsiniz.

Ege Üniversitesi & Ulaşım

İzmir’in giriş ilçesi içinde konuşlanması sebebiyle Ege Üniversitesine ulaşım çok kolaydır. Üniversite içinde Ege Üniversitesi metro durağı bulunmaktadır. Metro ile İzmir’de birçok yere kolayca gidebilirsiniz. Aktarma yaparak uzak ilçelerle birlikte havaalanına da İZBAN ile kolayca gidebilirsiniz.

Bornova güzergahına gelen tüm otobüsler Ege Üniversitesi kampüsü yakınından geçmektedir. 2020 toplu taşıma öğrenci bileti 1,64 ₺‘dir. Kampüs içinde hizmet veren otobüsler de bulunmaktadır. Ayrıca dolmuş kullanarak da kampüse kolayca ulaşabilirsiniz.

Ege Üniversitesi kampüsü çok büyük olduğu için kampüse giriş noktalarında kullanabileceğiniz bisikletler bulunmaktadır. “Paylaşımlı bisiklet sistemi” adı verilen sistemde öğrenciler telefonlarına “Unibike” uygulamasını yükleyerek bisikletleri aldıktan sonra kampüs içinde istenilen yere bırakılmaktadır.

Ege Üniversitesi & Yemek 

Ege Üniversitesinde öğrenciler için yemek sorunu bulunmamaktadır. Kampüs içinde bulunan çeşitli noktalardaki yemekhanelerde öğle ve akşam yemeğini yiyebilirsiniz. Yemekhane saatlerini kaçırmanız durumunda kampüs içinde bulunan kafelerde yemek yiyebilirsiniz. Forum Bornova ve Küçük Park’ta da uygun fiyata yemek yiyebilirsiniz.

Ege Üniversitesi Yemek Ücreti

Ege Üniversitesinde esnek saatlerde öğle ve akşam yemeği çıkmaktadır. 2020 yılı yemek ücreti 3.50 ₺’dir.

Ege Üniversitesi & Barınma

 • Bornova KYK Kız Yurdu Ege Üniversitesi kampüsü içinde yer almakta. Yurdun kapasitesi 5.210’dur.
 • Bornova KYK Erkek Öğrenci Yurdu da Ege Üniversitesinin arkasında bulunan Mevlana Mahallesinde bulunmaktadır. Toplu taşıma araçlarıyla kolayca üniversite kampüsüne ulaşabilirsiniz. Havaların iyi olduğu zamanlarda yürüyerek de fakültenize kolayca ulaşım sağlanabilir.

Kampüs içinde Forum Bornova tarafında “öğrenci köyü” yer almaktadır. Kampüse 5-10 dakika uzaklıktadır. Öğrenci köyünün kapasitesi 1.710’dur. Öğrenci köyünde daireler 1 ve 2 kişiliktir. 2020 yılı itibariyle tek kişilik odalar 850₺ ve çift kişilik odalar ise 510₺’dir. Yeni eğitim öğretim yılında fiyatlara zam gelebilir.

Evde kalmak isteyen öğrenciler Bornova merkez, Evka-3, Evka-4, Küçükpark gibi yerleri tercih edebilir. Ev kirası en uygun olan semt Evka-4’tür. Üniversiteye otobüsle gidebileceğiniz Evka-4’te kiralar diğer semtlere nazaran 250-500 TL arası daha ucuzdur. Ancak üniversiteye gidiş-dönüş için otobüse para vermeniz gerekeceği için Evka-4’te eve çıkmak mantıksızdır. Bornova’da Ege Üniversitesine yürüyerek gidebileceğiniz muhitlerde ev kirası 2+1 evler için 750-1000 ₺ arası değişmektedir.

Üniversiteye yürüme mesafesinde bulunan onlarca özel yurt bulunmaktadır. Ege Üniversitesine yakın kız yurtları ve Ege Üniversitesine yakın erkek yurtları bağlantılarını ziyaret ederek üniversiteye yakın konumda bulunan özel yurtları liste halinde görebilir ve yurtları detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Ege Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 51.728
İkinci öğretim 11.366
TOPLAM 63.094

Ege Üniversitesi & Sosyal Mekanlar

Üniversite içinde vakit geçirebileceğiniz kafe vb. yerler olmasına karşın Forum Bornova AVM ve Küçük Park üniversiteye çok yakın olduğu için öğrenciler genellikle buralarda vakit geçirmeyi tercih etmektedir. Özellikle Küçük Park’ta birçok mekan 24 saat açık olduğu için daha fazla tercih ediliyor. Toplu taşıma araçlarını kullanarak da sahil kenarına gidebilir veya Alsancak’ta vakit geçirebilirsiniz.

Ege Üniversitesi Logosu

Ege Üniversitesi Fakülteleri

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Edebiyat Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
 • Hemşirelik Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi
 • Su Ürünleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi

Ege Üniversitesine Eleştirel Bakış

Yemek: Türkiye’deki üniversitelerin yemek ücretleriyle karşılaştırdığımızda Ege Üniversitesi öğrencilerinin yemekleri daha pahalıya yediğini söyleyebiliriz. Ayrıca tabldot menüden tabaklara geçiş yapılması lazım.

Kütüphane: Ege Üniversitesi kütüphanesi, sınav haftaları haricinde açılış-kapanış saatleri ders çalışan öğrenciler için yeterli değil. Örneğin hafta sonu saat 17.00’de kapanıyor. Türkiye’de 24 saat açık olan kütüphaneler var. Merkez kütüphanesi maalesef yalnızca vize-final çalışan öğrencilerin işine yarıyor. Tez yazan, KPSS ve diğer merkezi sınavlara çalışan öğrenciler için uygun değil.

Ege Üniversitesi Tanıtım Videosu

YouTube video


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim