Haberler

Üniversite Değiştirirsek KYK Bursu Kesilir mi?

Üniversite öğrencileri tarafından en çok araştırılan konu “üniversite değişikliği sonrasında KYK burs ve öğrenim kredisinin kesilip kesilmeyeceğidir.”

Esasında bu sorunun net bir cevabı bulunmamakta. Bu yüzden ayrı ayrı cevap vermek daha mantıklı olur.

Üniversite Değiştirirsek KYK Bursu Kesilir mi?

Öncelikle üniversite değişikliği sonrasında KYK burs veya öğrenim kredinizin kesilmemesini istiyorsanız mutlaka KYK burs/kredi nakil başvurusu yapmanız gerekmektedir. Üniversite değişikliği sonrası süresi içinde e-Devlet üzerinden nakil başvurusu yapmazsanız eğer bursunuz kesilir. Bağlantıya tıklayarak KYK burs veya öğrenim kredisi nakil başvurusunun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Lisans bölümünden lisans bölümüne geçişte KYK bursu kesilir mi?

4 yıllık bir lisans bölümünde okurken yatay geçişle farklı bir üniversite veya bölüme geçerseniz KYK bursunuz kesilmez. Ancak yatay geçiş yapmadan önce derslerinizde başarısız olduysanız veya devamsızlık yüzünden bursunuz kesildiyse üniversite değiştirseniz dahi kesilen bursunuz geri gelmez.

Bu yüzden üniversite değişikliği sonrasında bursunuzun kesilmemesi için mutlaka burs kesilmeme şartlarını da taşıyor olmanız gerekiyor.

Tabii ki lisans bölümü okuyup da üniversite değişikliği yapıyorsanız mutlaka yatay geçiş sonrası nakil işlemini yapmanız gerekmektedir.

Lisans bölümünden önlisans bölümüne geçişte KYK bursu kesilir mi?

4 yıllık lisans bölümü okurken aynı veya farklı bir üniversitede 2 yıllık önlisans bölüme geçiş yapılırsa eğer bursunuz kesilebilir. 2 yılı aşkın süredir burs alıyorsanız yeni geçiş yaptığınız bölümünüz 2 yıllık olduğu için son üniversitenizin toplam eğitim yılı 2 yıl olduğu için bursunuz veya öğrenim krediniz kesilir.

Ancak 1.sınıftan itibaren geçiş yaparsanız 2 yılı aşmayacak şekilde burs/kredi almaya devam edersiniz.

Önlisans bölümünden lisans bölümüne geçişte KYK bursu kesilir mi? 

Kredi ve Yurtlar Kurumu dikey geçişlerde ara vermeden geçişi kriter tutmaktadır. Örneğin önlisans bölümünden mezun olduktan sonra hiç ara vermeden DGS’ye girdiniz 4 yıllık bölüm kazandıysanız KYK bursunuz kesilmez ancak birkaç yıl ara verdikten sonra DGS’ye girerseniz bursunuz devam etmez.

İçindekiler

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. 4 yıllık (1.Snf bitmişti 2 ye geçince ) bölümden kayıt sildirip 2 yıllık bölüme kayıt yaptırdım bursum kesildi bursuma devam etmek için birşey yapabilir mıyım acaba kyk bursu

 2. ne yaptınız acaba bende aynı durumdayim tekrar lisans bir bölümun birinci sınıfını bitirip tekrar yks ile kaydimi silip farklı bölüme geçecem bursum ve yurdum ne olur bilgisi olan cevap verebilir mi?

 3. merhaba ben yatay geçiş yapicamm ders muafiyeti nasıl oluyor bursumun kesilme durumu var krediyemi bakiliyor ders iceriginemi benim aldığım ders 6 kredi geçiş yapicamm yerde 7 kredi muaf olabilirmiyim

 4. Ben şuanda üniversiteye kayıtlıyım fakat derslere girmiyorum ve tekrar yksye çalışıyorum, kaydımı sildirip başka bölüme kaydımı yaptırdığımda bursum devam eder mi o aradaki süreç nasıl işler yardımcı olabilir misiniz?

 5. şuan önlisans okuyorum tekrar sınava girip lisans bölüme geçmeyi düşünüyorum eğer bu yıl burs çıkarsa seneye de çıkar mı? Bu durumda da nakil gibi bir şey olur mu artı olarak 4 yil daha alır mıyım bursu yoksa 3 yıl mi alırım?

 6. Merhaba, ben normal 5 yıllık bir üniversitenin 1. yılını bitirdim. İngilizce hazirlik bulunan 4 yillik bir üniversiteye gecersem bursum tamamen kesilir mi?

 7. ben 4 yıllık bir bölümden tekrar yks ye hirdimuve tekrar tercih vereceğim kredim kesilir mi

 8. Üniversite bölümünüz 4 yıllıksa en fazla 4 yıl alabilirsiniz maalesef.

 9. Merhaba yatay geçiş yaptğım için okulum bir yıl uzuyor. Öğrenim kredisi alıyorum bu uzayan yılda da kredi alabiliyor muyum? Toplamda beş yıl kredi almam mümkün mü

 10. Ayrıca, e devlette kredi durumum aktif görünmektedir? KYK yı aramam gerekir mi?

 11. Merhaba, yatay geçiş ile üniversite değiştirdim, öğrenim kredisi alıyordum, uzun bir süre kaydım Yöksiste her iki üniversitede göründü, ilk üniversitem (özel üniversite) eğitim öğretim ücreti geri ödemesini biraz geç yaptı ve ben öğrenim kredisi nakil başvurusunu yapmakta biraz geciktim. En son kasım 2022 de kredi ödemem yapıldı. Ben durumu fark eder etmez, Ocak 2023 te nakil başvurusu yapabildim, sistem izin verdi. Şubat 2023 te de yatmadığı için acaba kesilmiş midir?

 12. merhaba lar bu yıl 1.sınıfı bitirip seneye başka ilde 1. sınıf olarak başlasam bursum kesilir mi

 13. resim bölümü birinci sınıf öğrencisiyim bu yıl birinci sınıfı bitirip seneye başka ilde resim öğretmenliğini okuyup 1 sınıftan başlasam bursum kesilir mi

 14. şuanda iki yıllık diş protez teknolojisi okumaktayım. bu bölümü bitirmeden müzik öğretmenliğine geçiş yaparsam bursum kesilir mi?

 15. şuan önlisans okuyorum tekrar sınava girip lisans bölüme geçmeyi düşünüyorum eğer bu yıl burs çıkarsa seneye de çıkar mı? Bu durumda da nakil gibi bir şey olur mu artı olarak 4 yil daha alır mıyım bursu yoksa 3 yıl mi alırım?

 16. Ben yatay geçiş yaptım bursum kesildi bu nakil işlemi yapılacağını bilmiyorumdum ve daha yeni nakil işlemi yaptım burdum tekrar devam edermi

 17. merhaba ben şu an ege de 1.sınıf edebiyat okuyorum ama yksye girip ayrı bir şehir ayrı bir üni ve bölüme yerleşmeyi planlıyorum bunların olması taktirinde bursum kesilir mi veya kesilmemesi için ne yapmalıyım ?

 18. Yeşim Hanım merhaba,

  En fazla 1 yıl daha (2022-2023 eğitim yılı için) burs alabilirsiniz.

 19. Merhaba bem lisans 3. Sinıfta burs almaya basladım. Sadece 1 yıl burs aldım suan 4. Sınıfa geçtim. Bu yıl lisansa yatay geçiş yapacağım ve 2. Sınıftan baslayacağim. Kaç yıl daha burs alacağım. 3 yıl mı? Cünkü geçeceğim bölüm 4 yıllık ve yönetmelikta geçeceğin bölümün süresi kadar burs alma hakkın var yazıyor.

 20. Şu an hazırlık okuyorum 1. Dönem başka bı uniye geçip direkt kendi bölümüme devam etmek istiyorum bursum ne koşulda kesilir acaba

 21. Ben lisans bölümünde 2.sınıf öğrencisiyim ve 2 yıldır kyk bursu almaktayım ve yurdunda kalmaktayım . Eğer gelecek sene tıp fakültesine yerleşirsem (devlet üniversite için) bana tıp fakültesinde (hazırlık hariç) kaç yıl daha burs ya da kredi verme imkanı var ve bölüm değiştirdiğim için kyk yurt çıkmama durumu olur mu? Bu durumu merak etmekteyim. Tıp Fakültesini kazanırsam lisans kaydımı sildirip tıp fakültesi aldırmayı planlıyorum( İkisi de aynı üniversite). 

 22. Ben şuanda üniversiteye kayıtlıyım fakat derslere girmiyorum ve tekrar yksye çalışıyorum, kaydımı sildirip başka bölüme kaydımı yaptırdığımda bursum devam eder mi o aradaki süreç nasıl işler yardımcı olabilir misiniz?

 23. Bilgilendirici içeriğiniz için teşekkürler.Bu konu ile alakalı birçok şey okudum. Cevaplarını içeriğinizde bulabildim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu