Üniversite Değiştirirsek KYK Bursu Kesilir mi?

3
425

Üniversite öğrencileri tarafından en çok araştırılan konu “üniversite değişikliği sonrasında KYK burs ve öğrenim kredisinin kesilip kesilmeyeceğidir.”

Esasında bu sorunun net bir cevabı bulunmamakta. Bu yüzden ayrı ayrı cevap vermek daha mantıklı olur.

Üniversite Değiştirirsek KYK Bursu Kesilir mi?

Öncelikle üniversite değişikliği sonrasında KYK burs veya öğrenim kredinizin kesilmemesini istiyorsanız mutlaka KYK burs/kredi nakil başvurusu yapmanız gerekmektedir. Üniversite değişikliği sonrası süresi içinde e-Devlet üzerinden nakil başvurusu yapmazsanız eğer bursunuz kesilir. Bağlantıya tıklayarak KYK burs veya öğrenim kredisi nakil başvurusunun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Lisans bölümünden lisans bölümüne geçişte KYK bursu kesilir mi?

4 yıllık bir lisans bölümünde okurken yatay geçişle farklı bir üniversite veya bölüme geçerseniz KYK bursunuz kesilmez. Ancak yatay geçiş yapmadan önce derslerinizde başarısız olduysanız veya devamsızlık yüzünden bursunuz kesildiyse üniversite değiştirseniz dahi kesilen bursunuz geri gelmez.

Bu yüzden üniversite değişikliği sonrasında bursunuzun kesilmemesi için mutlaka burs kesilmeme şartlarını da taşıyor olmanız gerekiyor.

Tabii ki lisans bölümü okuyup da üniversite değişikliği yapıyorsanız mutlaka yatay geçiş sonrası nakil işlemini yapmanız gerekmektedir.

Lisans bölümünden önlisans bölümüne geçişte KYK bursu kesilir mi?

4 yıllık lisans bölümü okurken aynı veya farklı bir üniversitede 2 yıllık önlisans bölüme geçiş yapılırsa eğer bursunuz kesilebilir. 2 yılı aşkın süredir burs alıyorsanız yeni geçiş yaptığınız bölümünüz 2 yıllık olduğu için son üniversitenizin toplam eğitim yılı 2 yıl olduğu için bursunuz veya öğrenim krediniz kesilir.

Ancak 1.sınıftan itibaren geçiş yaparsanız 2 yılı aşmayacak şekilde burs/kredi almaya devam edersiniz.

Önlisans bölümünden lisans bölümüne geçişte KYK bursu kesilir mi?

Kredi ve Yurtlar Kurumu dikey geçişlerde ara vermeden geçişi kriter tutmaktadır. Örneğin önlisans bölümünden mezun olduktan sonra hiç ara vermeden DGS’ye girdiniz 4 yıllık bölüm kazandıysanız KYK bursunuz kesilmez ancak birkaç yıl ara verdikten sonra DGS’ye girerseniz bursunuz devam etmez.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

3 YORUMLAR

  1. Ben lisans bölümünde 2.sınıf öğrencisiyim ve 2 yıldır kyk bursu almaktayım ve yurdunda kalmaktayım . Eğer gelecek sene tıp fakültesine yerleşirsem (devlet üniversite için) bana tıp fakültesinde (hazırlık hariç) kaç yıl daha burs ya da kredi verme imkanı var ve bölüm değiştirdiğim için kyk yurt çıkmama durumu olur mu? Bu durumu merak etmekteyim. Tıp Fakültesini kazanırsam lisans kaydımı sildirip tıp fakültesi aldırmayı planlıyorum( İkisi de aynı üniversite).

  2. Ben şuanda üniversiteye kayıtlıyım fakat derslere girmiyorum ve tekrar yksye çalışıyorum, kaydımı sildirip başka bölüme kaydımı yaptırdığımda bursum devam eder mi o aradaki süreç nasıl işler yardımcı olabilir misiniz?

  3. Bilgilendirici içeriğiniz için teşekkürler.Bu konu ile alakalı birçok şey okudum. Cevaplarını içeriğinizde bulabildim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim