Haberler

Ek Yerleştirmeyle Yerleşen Öğrencilerin KYK Başvuruları

2015 yılı KYK yurt başvuruları 4-11 Eylül tarihinde e-devlet üzerinden yapıldı. Yurt başvuru sonuçları açıklanır açıklanmaz tabi ki yedek sırada olan ve ek yerleştirme ile üniversiteye yerleşen adayların başvuru yapamaması onları endişelendirdi. Öncelikle üniversiteye yerleşen adayların süreç içerisinde sakin olması gerek. Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencileri mağdur etmeyecek bir yapı oluşturmuş durumda. Hatta twitter üzerinden @kykdestek hesabına kafanıza takılan soruları sorabileceğiniz bir ekip oluşturulmuş durumda.

Yurt başvuru sonuçlarının açıklandığı ekranda yedek öğrencilerin acele etmesine gerek yok. KYK’nın sitesini düzenli olarak takip edip yurt yerleştirme 1. yedek sonuçları, 2. yedek sonuçları, 3. yedek sonuçlarını takip etmelisiniz. Yurt çıkıp çıkmayacağını kestirmek güç ancak telaşa kapılmanızı gerektirecek bir durum yok. Ankara’da yedek 5.000 sırada olan öğrenciler bile 2-3 hafta bekleyerek yurda yerleştikleri duyumunu aldım. Başvuru yapan öğrencilerin birçoğu ya eve çıkıyor ya da özel yurtlara kaydını yaptırıyor. Bu yüzden kyk yurtlarına kaydını yaptırmayan çok öğrenci oluyor.

Ek yerleştirmelerle üniversite kazanan öğrencilerin yurt başvurularıysa 15 Eylül 2015 tarihinde başladı. Bu yazıyı sonraki senelerde okuyacak öğrenciler için de kısa bir bilgi vereyim. Yurt başvuru sonuçları açıklandıktan 4 gün sonra ek yerleştirme ile üniversiteye yerleşen öğrencilerin, özel yetenek, yüksek lisans, doktora, yatay ve dikey geçiş yapan öğrencilerin yurt başvuruları başladı. Başvuruyu Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet sitesinden yapabilirsiniz. Sonuçların açıklanmasıysa bir haftayı bulmaktadır.

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu