Haberler

Elektrikli Araç Üreten Trakya Üniversitesi Öğrencilerinin Serüveni

 

Trakya Üniversitesi makine, bilgisayar ve elektrik-elektronik mühendisliği bölümlerinde okuyan 15 öğrenci ‘Pehlivan Team’ grubu kurarak 8 ayda, 85 kilometre hız yapabilen elektrikli araç ürettiler. Pandemide özel izin alıp atölyede çalıştılar.

Takım kaptanı Enes Çetin, “Malzemeleri tedarik ediyoruz ama üretimi tamamen bize ait. Yüzde 90’ına yakınını karbon fiber malzemeden üretiyoruz, şasisi dahil.” dedi.

Pehlivan Team Ekibi Ne Zaman Kuruldu?

Ekip, 2013 yılında Trakya Üniversitesi bünyesinde kuruldu. 9 yılda birçok çalışmaya imza attılar.

Pehlivan Team Ekibinin 9 Yıllık Serüvende Projeleri Nelerdir?

İlk olarak 2014 yılında, güneş enerjili araçla farklı yarışlara katılarak dereceler aldılar. 2016’da ise ‘Pehlivan Elektrak’ ismiyle elektrikli araç üreterek bu başarılarını bir üst seviyeye çıkarttılar. 2020’de yeni bir araç hedefi için çalışan takım, pandemi nedeniyle sokağa çıkamayınca valilik ve üniversiteden özel izin alarak kendilerini atölyeye kapattılar. 8 ay boyunca gece-gündüz çalışıp, ortaya yeni bir elektrikli araç çıkardılar.

8 Aylık Süreçte Neler Yaşandı?

Takım kaptanı Enes Çetin, ”Bu süreç bizim için zor geçti. Günlerce, saatlerce, belki hiç uyumadan 48 saat çalıştığımız zamanlar oldu. Yaklaşık 8 ay boyunca yeni aracı üretmek için çalıştık. Hafta sonları çalışıyorduk. Bazen hafta sonu bile yetmiyordu” dedi.

Ekip; tasarım, mekanik ve gövde olarak 3 farklı ekip oluşturduklarını söylediler.

Takım Pilotu ve mekanikeri Can Polat Öcal, Teknofest’e katılmaya karar verdikten sonra teknik şartnamede belli bir kilo sınırı olduğunu gördükten sonra 9,5 kilo verdiğini belirtti.

Araç için hem vücutlarından hem de uykularından feragat ettiklerini fakat bu durumun aracın ve ülkemizin başarısı olduğunu; kendi isimlerini, ülkemizin ismini duyurup iyi yerlere gelebilmek amacıyla, ellerinden gelen tüm çabayı sarf ettiklerini ekledi.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu