Emekli Maaşı Alırken Sigortalı İşte Çalışırsam Maaşım Kesilir mi?

0
658

Yürürlükten kaldırılan SSK, Bağ- Kur ve Emekli Sandığı Kanunları farklı kurumlara hizmet ettiği için yürürlükte olduğu zamanlarda ihtiyaçlara cevap verebilmek adına farklı farklı uygulamalar ortaya çıkmıştır. 01.10.2008 yılında 5510 sayılı kanun yürürlüğe girince her ne kadar eski kanunları birleştirmek adına yenilikçi adımlar atılsa da 01.10.2008 tarihinden önce aylığa hak kazananların hakları korunmaya devam etmiştir. Bu yazıda SGK tarafından yayınlanan genelgeler uyarınca aylık alan kişilerin hangi durumlarda çalışması halinde aylıklarının kesileceği hangi durumlarda aylıkların kesilmesine gerek olmadığı aktarılacaktır.

4A’lı Kimdir?

5510 sayılı Kanun uyarınca bir işveren yanında hizmet akdi ile ücret karşılığı çalışan kimsedir. 01.10.2008 tarihinden önce 506 sayılı Kanuna ve ya 2925 sayılı Kanuna tabi çalışan sigortalılardır.

4B’li Kimdir?

Bağlı olduğu bir kişi bulunmadan kendi nam ve hesabına çalışan sigortalıdır. 01.10.2008 tarihinden önce 1479 ve 2926 sayılı Kanuna tabi çalışan sigortalılardır.

4C’li Kimdir?

İşvereni devlet ve ya devlet Kurumu olan çalışanlardır. 01.10.2008 tarihinden önce 5434 sayılı Kanuna tabi çalışan sigortalılardır.

İlk Defa 5510 Sayılı Kanuna Tabi Yaşlılık Aylığı Alanlar Yeniden Çalışmaya Başlarsa Ne Olur?

01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olanlar hakkında SGDP(Sosyal Güvenlik Destek Primi) uygulanmaz. Bu yaşlılık(emekli) aylığı alanlar 4A ve ya 4C’li çalışmaya başlarsa aylıkları kesilerek normal sigortalı olurlar. 4B’li(Bağ-kur) olarak çalışırlarsa talepleri halinde aylıkları kesilir ve normal sigortalı gibi muamele görürler

İlk Defa 5510 Sayılı Kanuna Tabi Malul Aylığı Alanlar Yeniden Çalışmaya Başlarsa Ne Olur?

01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olanlar yeniden çalışmaya başlarsa almakta oldukları malul aylıkları kesilmektedir.

506 Sayılı Kanun Uyarınca Yaşlılık Aylığı Alanlar Yeniden Çalışmaya Başlarsa Ne Olur?

506 sayılı Kanuna göre yaşlılık aylığı alanlar yeniden 4A’lı çalışmaya başlarsa haklarında SGDP uygulanır. 4B’li çalışmaya başlarsa talepleri halinde normal 4b sigortalısı olurlar. Bunlar hakkında SGDP uygulanmaz. 4C’li olursa yaşlılık aylığı kesilecek ve haklarında normal sigortalı olarak işlem yapılacaktır.

506 Sayılı Kanun (SSK kanunu) Uyarınca Malul Aylığı Alanlar Yeniden Çalışmaya Başlarsa Ne Olur?

4A’lı olursa aylığı kesilir ve hakkında normal sigortalı hükümleri uygulanır. 4B’li olursa aylığı kesilmez ve sigortalı sayılmaz. 4C’li olursa aylığı kesilir ve haklarında normal sigortalı hükümleri uygulanır

1479 Sayılı Kanun Bağ-Kur(Esnaf ve Sanaatkarlar) veya 2926 (Tarım Bağ-KUR) Sayılı Kanun Uyarınca Yaşlılık Aylığı Alanlar Yeniden Çalışmaya Başlarsa Ne Olur?

4A’lı olursa aylık kesilmez ve haklarında SGDP hükümleri uygulanır. 4B’li olursa talebi halinde aylık kesilir ve normal sigortalı yapılır. Eğer 4B’li talep etmezse sigortalı olmadan çalışmaya devam edebilir. 4C’li olanların aylığı kesilir ve haklarında normal sigortalı hükümleri uygulanır.

1479 sayılı kanun Bağ-Kur (Esnaf ve Sanaatkarlar) veya 2926 (Tarım Bağ-KUR) Kanun Malul Aylığı Alanlar Yeniden Çalışmaya Başlarsa Ne Olur?

4A’lı olanlar hakkında SGDP hükümleri uygulanıp aylıkları kesilmeyecek, 4B’li olanların ve 4C’li olanların aylıkları kesilerek haklarında normal sigortalı hükümleri uygulanacaktır.

5434 Sayılı Emekli sandığı (Devlet Memurları) Kanun Uyarınca Yaşlılık Aylığı Alanlar Yeniden Çalışmaya Başlarsa Ne Olur?

4A’lı olanlar hakkında aylıkları kesilmeden SGDP hükümleri uygulanacak, 4B’li olanların talepleri halinde aylıkları kesilecek talep etmezlerse sigortalı sayılmayacaklardır. 4C’li olanların aylıkları kesilip haklarında normal sigortalı hükümleri uygulanacaktır.

2925 Sayılı Kanun Tarım SSK (Tarım İşçileri) Uyarınca Yaşlılık Aylığı Alanlar Yeniden Çalışmaya Başlarsa Ne Olur?

506 sayılı Kanuna göre yaşlılık aylığı alanlar yeniden 4A’lı çalışmaya başlarsa haklarında SGDP uygulanır. 4B’li çalışmaya başlarsa talepleri halinde normal 4b sigortalısı olurlar. Bunlar hakkında SGDP uygulanmaz. 4C’li olursa yaşlılık aylığı kesilecek ve haklarında normal sigortalı olarak işlem yapılacaktır.

2925 Sayılı Kanun Tarım SSK (Tarım İşçileri) Uyarınca Malul Aylığı Alanlar Yeniden Çalışmaya Başlarsa Ne Olur?

4A’lı olursa aylığı kesilir ve hakkında normal sigortalı hükümleri uygulanır. 4B’li olursa aylığı kesilmez ve sigortalı sayılmaz. 4C’li olursa aylığı kesilir ve haklarında normal sigortalı hükümleri uygulanır.

Yukarıda adları geçen kanunları açıklamak yazımızın daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağından bu kanunlarla hangi sigortalılara karşılık geldiği aşağıda açıklanmıştır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim