Haberler

Erasmus Staj Programı

Üniversiteler arası öğrenci değişim programı olan Erasmus, üniversite bünyesinde yapılan ve öğrencilere belirli periyotlarda yurtdışında eğitim alabilmesi için destek sağlayan bir programdır. Günümüzde çok fazla kişi bundan haberdar olmasa da aslında bu program aslında sadece öğrenci değişim programı ile kısıtlı değildir. Erasmus programı ile üniversitede bulunduğunuz süreçte yurtdışı stajı içinde destek alabilmek mümkündür. Bu program ise Erasmus Staj Programı olarak bilinmektedir. Bu konumuzda sizlere bu program hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını vereceğiz;

Erasmus Staj Programı Nedir?

Üniversitede lisans yada yüksek lisans eğitimi alırken zorunlu staj görevini yada gönüllü yaz stajını yurt dışında yapmak isteyen öğrencilerin, bu stajı yaparken üniversite tarafından staj süresince hibe alabilmesini sağlayan bir programdır. Bu program normal erasmus programından farklı bir işleyişe sahiptir. Çünkü Erasmus Programları koordinatörler tarafından ayarlanan ülke ve bölümlerde yapılabilirken, erasmus stajı için tüm şirket ve düzenlemelerin sizin tarafınızdan yapılması gerekmektedir. Bu konumda gerekli şartlar sağlandığı takdirde staj hibesi alınabilecektir.

Erasmus Staj Programının Amacı Nedir?

Bu programdaki amaç Avrupa ülkeleriyle ikili gelişmeler güçlendirmek, öğrencilerin niteliklerini arttırmasına olanak sağlamak ve Avrupa ülkelerindeki sanayi ve iş sektörünü yakından takip edebilmektir.

Erasmus Staj Programı İle Ne Kadar Süreyle Hibe Alınır?

Erasmus hibesinin periyotları genellikle üniversitelerin kendi bünyesinde kararlaştırdığı bir konudur. Bu sürecin 2 ay ila 12 ay arasında olduğu bilinmektedir. Günümüzde birçok devlet üniversitesi bu bursu 2-3 aylık periyotlarda vermeyi tercih etmektedir.

Erasmus Staj Programı İle Alınan Hibe Miktarı Ne Kadardır?

Bu program kapsamın verilen burs miktarı ülkelerin gelişmişlik ve yaşam standart düzeylerine göre sınıflandırılmış gruplandırma sistemlerine göre verilmektedir. Örneğin İngiltere, Fransa, Hollanda, İspanya gibi 1. sınıf ülkelerde 600€ aylık hibe verilirken, 3. sınıf ülkelerden Polonya, Çek Cumhuriyeti ve bu gibi ülkeler için 400€ hibe sağlanmaktadır. Hibeler bazı üniversitelerde seçilmiş staj süresine göre peşin yatırılırken, bazı üniversitelerde ise aylık periyotlarda yatırılabilmektedir. Kanunen muhtaç durumda olan ve muhtaçlık aylığı alan kişilerin belgelerle bu durumu kanıtlaması durumunda ekstradan 100 €’luk ilave hibe alabileceğini de hatırlatalım.

Erasmus Staj Programına Başvuru Şartları Nelerdir?

Her programa olduğu gibi bu programa da katılmak için belirli şartları sağlamak gerekmektedir. Bu şartlar;

  1. Ortalamanızın lisans programına göre minimum 2.20 olması gerekmektedir. Bu rakam üniversitelerde eğitim gördüğünüz kademelere(ön lisans, lisans, yüksek lisans) göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin 3. kademe(yüksek lisans) öğrenci için 2.50’lik bir ortalama istenmektedir.
  2. Bu öğrenim programından yararlanabilmek için yeterli ECTS kredisine sahip olmanız gerekir. Bu yükümlülük hakkında en geniş bilgiyi ise öğrenci işlerinden edinebilirsiniz.
  3. Daha önceden Erasmus veya Üniversitedeki diğer hareketliliklerden yararlanmış kişiler 12 ayı geçmediği takdirde, diğer programları kullandıkları süreç 12 aydan çıkarıldığında kalan süreci bu program için kullanabilir. 12 ayı aşmış kililer bu programa katılım sağlayamaz.
  4. Adli sicil kaydı uygun olmayan veya yurt dışına çıkması engel teşkil eden kişilerde bu programa katılamaz.

Erasmus Staj Programının Seçim Ölçütleri Nelerdir?

  • Bu program kapsamında var olan kontenjanlara seçim yapılırken çeşitli ölçülendirmeler ile sıralama oluşturulur;
  • Akademik ortalamanızın %50’si
  • Okulunuzun bünyesinde yapılan dil sınavındaki başarınızın %50’si
  • Ek puanlar (Gazi veya şehit çocuğu +10 Puan, vb.)
  • Puan Düşürücü Etmenler (-10 puan)

Erasmus Staj Programının Size Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Bu programın size sağladığı tek imkan hibe ve vize alırken okuldan alacağınız belgeyle işinizin bir miktar kolaylaşmasıdır. Bunun dışında stajı bulma, çalışma vizesi alma ve vize onaylatma işlemlerinin tamamını kendi tarafınızdan halletmeniz gerekecektir. Bu konumda anlaştığınız şirketle iyi iletişim kurmanız gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu