Haberler

Erkek Öğrencilerin Hemşirelik Bölümünü Tercih Etmesi ve Toplum Algısı

Sağlık personelleri arasında doktor, radyoloji, tıbbı laboratuar, hasta kabul vb. işlemler için erkeklerin uygun görüldüğü hemşireliğin toplum olarak uygun görülmediği uzun süreler boyunca tartışılmıştır. Toplumsal yaşam standartlarımızın içerisinde her mesleğin kendine uygun rol ve davranışları olduğu kalıplaştırılmıştır. Örneğin; Gündelik ağır işler için genellikle genç ve erkek arkadaşların çalıştırılması, güç ve kuvvet istemeyen yorucu olmayan işler için ise bayanların çalıştığı kalıplaşmıştır.

Hemşirelik toplumu içerisinde uzun yıllar boyunca ülkemizde meslek içerisinde kadınlar çalıştığı için hemşireliği sadece kadınların yaptığı kalıplaştırılmıştır. Kadın ve ya erkek cinsiyetçi bakış açısı ile yaklaşıldığı zaman hemşirelik mesleğinin görevleri arasında bakım verme, beslenme, hastaları iyileştirme ve konforun sağlanması bayanların daha iyi yapabileceği düşünülmektedir.

Hemşireliğin koruyucu ve bakım verici rolü nedeniyle uzun yıllar boyunca kadınların yapabileceği bir meslek olarak değerlendirilmiştir. Amerika Birleşik Devletlerinde 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre 3,5 milyon hemşirenin 330 bini erkektir.

Ülkemizde ilk olarak 2007 yılında getirilen kanun ile erkeklerin hemşirelik mesleğini seçebileceği belirtilmiştir. İlk yıllarda hemşirelik mesleğini seçen erkekler, toplumun getirdiği kalıplaşmış tutumlardan dolayı başka bölümlere geçmek zorunda kalmıştır.

Birey, aile, toplum sağlığı sorunlarının korunması, hastalık halinde iyileştirme olguları, hasta ve bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmeyi hedefleyen hemşirelik her iki cinsiyetin de yapabileceği bir meslektir.

Halk arasında erkek hemşirelere “hemşir” unvanı verilmesine rağmen hiçbir kitap içerisinde unvan ile ilgili bilgi yer almamaktadır. Cinsiyet ayrımı yapılmadan hemşirelik mesleğinin görevleri ve isimleri aynıdır.

Hemşirelik taban puanları linkini ziyaret ederek güncel taban & tavan puan, kontenjan, vakıf-devlet üniversitesi bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Hemşirelik bölümünü tercih eden erkek öğrenciler; bakım, beslenme ve hastaların yaşam seviyelerini yükseltme çalışmalarından dolayı teorik dersler içerisinde anlatılan içerikler sizin için zor görünebilir. Örneğin; ders esnasında anlatılan teorik bilgiler birçok erkek öğrencinin bu meslekten korkmasına neden oluyor. Bu sebeple “Hemşirelik Okul ve Yaz Stajı” yapmadan kesinlikle bu meslek hakkında kararlarınızı değiştirmeyin.

19 Mayıs Üniversitesi yurtlarında kalan mühendislik öğrencilerinin yaptığı bir araştırmaya göre erkek hemşirelerin mesleğin statüsünü yükselteceğine dair sonuçlar elde etmiştir. Hemşirelik mesleği oldukça keyifli, eğlenceli ve kendinizi iyilik meleği olarak görebileceğiniz bir meslektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu