Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
3087

ESOGÜ Tanıtım Yazısı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kısaca ESOGÜ, 1993 yılında şehrin 2.devlet üniversitesi olarak kurulmuştur. ESOGÜ, 6 farklı kampüste 11 fakülte, 4 MYO ve 4 enstitüyü barındırmaktadır. Üniversitenin eğitim dili Türkçe ve İngilizce’dir. Eğitim dili İngilizce olan bölümlerde hazırlık sınıfı bulunmaktadır.

ESOGÜ taban puanları bağlantısından üniversitenin tüm bölümlerinin taban puan, başarı sıralaması, kontenjan bilgilerine ulaşabilirsiniz.

ESOGÜ & Hazırlık Sınıfı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde bazı lisans programlarında yabancı dil hazırlık zorunludur. Üniversiteye kayıt olduktan sonra muafiyet sınavından başarısız olanlar hazırlık sınıfından başlar. Hazırlık yılında geçme notu 70’tir. Final sınavı %40 değerindedir ve herkes final sınavına girmek zorunda. Okul başında, yarı yıl ve okul sonunda muafiyet sınavları vardır. Bu sınavlara katılıp 70 ve üzeri puan alan öğrenciler hazırlıktan muaf olurlar.

ESOGÜ & Yemek

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin tüm yerleşkelerinde günde 1 öğün yemek çıkmaktadır. 2019 yılı yemek ücreti 2,00₺‘dir. Ancak doymayıp yeniden almak isterseniz ikinci yemeğin ücreti 7,50₺ oluyor. Yemekhane saatleri çok ilginç. Saat 14.00-16.00 arası kapalı ve akşam 18.00’dan sonra hizmet vermiyor. İkinci öğretim öğrencileri için yemek saatleri uygun değil. Ayrıca ben de dahil genel anlamda çıkan yemeklerden öğrenciler memnun değil.

ESOGÜ & Ulaşım

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi şehir merkezine yakın konumdadır. Üniversiteye tramvay ve otobüsle ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs ve tramvay öğrenci ücreti 2019 yılı için 1,60₺’dir. Üniversite kampüsü içinde de ring hattı bulunmakta. ESOGÜ ring ulaşım ücreti ise 0,60₺’dir. Genel anlamda ulaşım problemi yoktur.

ESOGÜ & Barınma

Eskişehir Osmangazi Üniversitesine yakın konumda KYK yurtları bulunmaktadır. Ben KYK yurdunda 4 kişilik odada kalıyorum. Tuvalet/banyo oda içinde olduğu için genel olarak yurdumdan memnunum. Ayrıca KYK yurt ücretleri çok uygun.

ESOGÜ’ye yakın konumda çok fazla özel yurt ve apart bulunmakta. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak üniversitenize yakın konumdaki barınma alternatiflerini liste olarak görebilir; detaylı inceleme yapabilirsiniz.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim23.631
Uzaktan öğretim7.622
TOPLAM31.253

ESOGÜ & Sosyal Yaşam

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi geniş yeşillik alan, öğrencilerin vakit geçirebileceği kafe, restoran, kütüphane ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan bir kampüse sahiptir. Spor salonlarında çeşitli spor aktiviteleri yapabilirsiniz. 2019 yılı itibariyle spor salonu ücreti 80 TL’dir.

Öğrenci kulüplerine katılarak hem sosyal çevrenizi geliştirebilir hem de ilgi alanınıza yönelik konferans, seminer vb. etkinliklere katılarak bilginizi artırabilirsiniz.

ESOGÜ Meşelik Kampüsü

Meşelik Kampüsü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin merkez kampüsü konumundadır. Merkeze yakın, ulaşımı kolaydır. Kampüs içinde ayrıca merkez kütüphane, kafeterya, yemekhane, spor merkezi, geniş yeşillik alan, park ve bahçe yer almaktadır.

Meşelik Kampüsünde Bulunan Fakülte ve Birimler

 • Rektörlük
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Mühendislik Mimarlık Fakültesi (Mimarlık bölümü hariç, Mimarlık bölümü Bademlik Kampüsünde yer almakta)
 • Tıp Fakültesi
 • Turizm Fakültesi
 • Yabancı Diller Bölümü
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

ESOGÜ Bademlik Kampüsü

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bademlik Kampüsünde Mimarlık bölümü ile Sanat ve Tasarım Fakültesi bulunmaktadır.

 • ESOGÜ Bağlar Kampüsünde Ziraat Fakültesi,
 • ESOGÜ Mahmudiye Kampüsünde Meslek Yüksekokulu,
 • ESOGÜ Organize Sanayi Bölgesi Kampüsünde Meslek Yüksekokulu,
 • ESOGÜ Sivrihisar Kampüsünde Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.

ESOGÜ Tanıtım Videosu


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim