Eskişehir Teknik Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
3562

Eskişehir Teknik Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Eskişehir Teknik Üniversitesi, (kısaca ESTÜ) Anadolu Üniversitesinin bölünmesiyle Eskişehir’de 2018 yılında kurulan 3.üniversitedir. Şehir merkezinde 2 farklı yerleşkede 5 fakülte, 2 MYO ve 3 Enstitüye sahiptir. 2019 yılı itibariyle ESTÜ’nün 14 bin öğrencisi bulunmaktadır. Üniversite ismi değiştikten sonra ilk kez 2018 yılında ESTÜ olarak öğrenci alımı yapılmıştır.

Yeni üniversite olduğu için kafanızda soru işareti olmasın. Anadolu Üniversitesinden bölündüğü için akademik kadro dağılmadı. Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampüsü Eskişehir Teknik Üniversitesine tahsis edildi. Yani fiziki ortam da hazır halde.

Eskişehir Teknik Üniversitesi taban puanları bağlantısından güncel yıla ait taban puan, başarı sıralaması ve kontenjan bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Özel mi?

Eskişehir Teknik Üniversitesi devlet üniversitesi statüsündedir.

Eskişehir Teknik Üniversitesi & Hazırlık Sınıfı

2016 yılı Anadolu Üniversitesi şu anki Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisiyim. Zorunlu olduğu için hazırlık okudum. Hazırlık 4 aşamadan oluşuyor ve eylül ayında yapılan sınav ile aşamalara yerleştiriliyorsunuz. A-B-C-D kurları şeklinde sıralanan kurlarda bahar dönemi A+ da açılıyor (A kurunu başarılı tamamlamış fakat profu veremeyenler için -A kurları için ara tatilde prof sınav hakkı tanınır.) En yüksek A; en alt kur ise D’dir. Prof geçme notu 60,3 parttan oluşuyor; booklet-speaking-listening.

Eskişehir Teknik Üniversitesi & Ulaşım

Eskişehir Teknik Üniversitesi ve iki okulun hazırlık binası merkezden uzak. 4k, 4m, 55 ve 63 numaralı otobüsler ve çarşıdan kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir. 2019 yılı eskart öğrenci ulaşım ücreti 1,65 TL’dir.

Eskişehir Teknik Üniversitesi & Yemek

3 öğün yemek çıkıyor, genel anlamda yemekler güzel. Pizza, patates kızartması, çorba, içecek ya da tatlı gibi menüler var. Ayrıca öğrenciler vejeteryan menülerden de faydalanabiliyor. Her öğün için 1.25 TL yani günlük 3.75 TL’ye doyabiliyorsunuz. Tek kısıt en az 2 gün önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Eskişehir Teknik Üniversitesi & Barınma

Eskişehir’de öğrenciler ilk yıl genellikle KYK yurdunda kalıyor. KYK yurdunun aylık barınma bedeli 190-230 TL arasında değişiyor. Ancak giriş-çıkış saatleri olduğu için ve de odalarda kalan öğrencilerle anlaşmazlık yaşandığı için diğer yıl öğrenciler arkadaşlarıyla ev veya aparta çıkıyor. Eskişehir, öğrenci apartının en fazla olduğu ildir.

Ben apartta kalıyorum. Apartlar genellikle şehir merkezinde, vakit geçirebileceğiniz yerlere yakın mesafede. Kaldığım apartta dairede 3 kişi var ve odamda tek kalıyorum. 2019 yılında aylık 750 TL ödeme yapıyorum.

Eskişehir Teknik Üniversitesi & Sosyal Ortam

Sosyal ortam olarak 50’den fazla öğrenci kulübüne ev sahipliği yapıyor iki okul. Öğrenci toplulukları ülke genelinde etkinlikler düzenliyor. Kesinlikle ilgi alanınızla alakalı bir kulübe üye olun ve etkinliklerine mutlaka katılın. Şu an ESTÜ’nün kampüsü olan İki Eylül Kampüsü biraz daha sakin. Vakit geçirebileceğiniz alanlar sınırlı. Ders programları çok sıkışık hazırlanmadığı için hem kampüste hem de öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir’de vakit geçirebileceğiniz birçok yer bulunmakta.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Tanıtım Videosu

Öğrenci gözüyle hazırlanmış güzel bir video. Detaylı olarak ESTÜ hakkında bilgi edinebilirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim