Evde Spor – Koşu Bantları

0
622

Spor Yaşamın Bir Parçası

Günümüz toplumunda spor ve temiz beslenme hayatın oldukça önemli bir parçası haline gelmiştir. Toplumumuzda çeşitli iletişim araçları sayesinde bireylerin farkındalık seviyelerinin de artması sağlanmıştır. Bununla birlikte sağlık konusu eskisinden daha fazla irdelenmeye başlamış, kişiler sağlıklarının önemi konusunda daha fazla şey öğrenmiş ve en önemlisi daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek için neler yapabilecekleri konusunda da bilinçlenmeye başlamışlardır. Bu sayede sağlıklı ve temiz beslenme ile bunların yanında gerçekleştirilen çeşitli spor aktiviteleri günümüzde neredeyse popüler denebilecek bir seviyeye ulaşmıştır. Spora başlama konusunda bir adım atmaya çekinen bireyler, çevrelerindeki bireylerin spordan aldıkları sonuçları gördükçe heves ve ilgi kazanmış, cesaretlenmiştir. Geçmişten günümüze kadar süregelen spor kavramı, önceleri sadece ilgilenenler için önem teşkil ederken şimdilerde neredeyse tüm toplum için önemli bir kavram haline gelmiştir. Spor artık özel bir ilgi alanı olmaktan çıkmış, yaşamın bir parçası ve hatta kendisi haline gelmiştir.

Yaşam süresinin uzaması ve bireylerin daha uzun yıllar sağlıklı bir hayat sürdürebilme isteğinin karşılanabilmesi için spor son derece önemli bir araç olmaya başlamıştır. Bu şekilde spor sadece genç kişilere hitap ediyor olmaktan da çıkmış, çocuk ya da yaşlı pek çok insana ulaşabilmeyi başarmıştır. Bireylerin kendilerinden vazgeçmesini de engellemiş ve her yaşta daha fazlasını yapabileceklerini görmelerini sağlamıştır. Bunların yanı sıra kişilerin sağlıklı ve zinde bir görünüme ulaşmalarını da destekleyen tüm bu bedensel aktiviteler bireylerin tüm estetik kaygılarını yenmelerine ve özgüven sahibi olarak toplumda daha fazla yer almalarına yardımcı olmuştur. Sağlıklı ve temiz beslenme ile desteklenen spor aktiviteleri sayesinde bireyler her yaşta istedikleri bedene sahip olabileceklerini ve önemli olanın yaşlarındaki rakamlar değil, o yaşta nasıl hissettikleri olduğunu anlamışlardır.

Evde Spor

Sporu hayatınıza dahil etmek için daha fazla beklemenize gerek yok! Pek çok farklı çeşidi olan spor aktivitelerinden herhangi birine özel olarak ilgi duymasanız bile temel olarak uygulayacağınız fitness, pilates ve yoga gibi aktivitelerle hem hayatınıza hareket getirecek hem de daha zinde hissedeceksiniz. Spor günümüzde pek çok farklı amaç için kullanılabiliyor. Kilo vermek ya da sıkılaşmak isteyebilirsiniz, daha zinde ve genç bir vücuda sahip olmak isteyebilirsiniz, kas kütlesini arttırmak ya da estetik bir görünüme sahip olmak isteyebilirsiniz, bunu yalnızca sağlığınıza faydalı olduğunu bildiğiniz için de yapıyor olabilirsiniz. Hatta sporun bedensel sağlığın yanı sıra zihni yatıştırdığı ve ruh sağlığına iyi geldiği de kanıtlanmış durumda! Üstelik saymakla bitmeyen bu faydalara ulaşmak hiç zor değil. Spor size uzak değil. Spor istediğiniz her yerde.

Profesyonel yardım almak amacıyla kullanabileceğiniz spor salonları haricinde dışarıda, tatilde, iş arasında ve en önemlisi kendinizi en rahat hissettiğiniz yerde, yani evinizde spor yapabilirsiniz! Ayrıca bunu yaparken spor salonlarına ödeyeceğiniz uç ücretler, etrafınızda sizin sıra beklemenize ya da engellenmenize ya da yalnızca huzursuz hissetmenize bile sebep olabilecek bir kalabalık söz konusu olmayacak. Evinizde bulunduracağınız pilates bandı, kondisyon bisikleti, koşu bandı gibi destekleyici spor aletleri sayesinde spor salonunda saatler geçirmeden, üstelik gidiş geliş gibi bir vakit kaybı da yaşamadan, günlük egzersizlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Ayrıca eve almış olacağınız bu spor aletlerini yalnızca siz değil, aileniz de kullanabilecek. Böylece eşinizi, çocuklarınızı, kısacası tüm ailenizi bu spor sürecine dahil edebilirsiniz. Eğer yalnız çalışmakta zorlanıyor ve profesyonel destek almak istiyorsanız, elinizin altında bulunan internet aracılığı ile çeşitli egzersiz uygulamalarına ulaşabilir ve onların da yönlendirmesiyle daha verimli çalışabilirsiniz.

Evde Koşuyoruz

Dengeli beslenmenin en verimli yolu evde kendi öğünlerinizi hazırlamanızdır. Bunun gibi egzersizlerinizi de ev ortamına taşımanız daha rahat ve güvende hissetmenizi sağlayabilir. Ayrıca evde yapılan aktiviteleri günlük olarak gerçekleştirmek, dışarıda yapılanlara göre daha kolaydır. Bu şekilde başladığınız işe devam etmede sağlam bir istikrar sağlayabilirsiniz. Evde yapacağınız çeşitli egzersiz ve spor aktivitelerini desteklemede en sık kullanılan spor aleti hiç şüphesiz koşu bantlarıdır. Koşu bantları sayesinde soğuk, karlı, yağmurlu havalarda ve diğer olumsuz hava şartlarının mevcut olduğu durumlarda bile koşu ve yürüyüş yapabilirsiniz. Bununla beraber, koşmak için evinizin çevresinde uygun araziler ya da rekreasyon alanları bulunmayabilir, merkeze uzak yaşıyor olabilirsiniz, spor salonlarını tercih etmek istemeyebilirsiniz. Ancak bu gibi durumların sizi engellemesine izin vermemeniz gerekir. Olumsuz hava şartları ya da çevrenin elverişsizliğini bahane olarak kullanmak yerine bir koşu bandı edinin ve harekete başlayın! Uzmanlar, günlük olarak hiçbir egzersiz gerçekleştirmiyor dahi olsanız, günde en az 10 bin adım atmanız gerektiğini vurgulamaktadır.

Yaşınız ya da belli bir rahatsızlığınızdan dolayı koşamıyor, ağır egzersizler yapamıyor olabilirsiniz. Ancak yürüyüş genç ya da yaşlı, kadın ya da erkek herkes için oldukça önemli bir egzersizdir. Hiçbir gününüzü hareketsiz geçirmeyin. Hareket ettikçe, zamanla, artık yorulmadığınızı, hatta daha dinç hissettiğinizi fark edeceksiniz. Hareketsiz geçirdiğiniz her gün vücudunuzun bundan şikayet etmeye başladığını duyacaksınız. Egzersize başlamak için koşu bandı kolaylıkla ulaşılabilir ve verimli bir yoldur. Ayrıca koşu bantlarının eğim ve hızını değiştirerek farklı sonuçlara da ulaşabilirsiniz. Farklı fitness hedeflerinize ulaşmada da koşu bantları oldukça faydalı bir yardımcıdır. Belli bir çalışma programı oluşturmalı, bir düzen oturtmalı ve buna bağlı kalarak egzersizlerinizi arttırmalı ya da değiştirmelisiniz.

Koşu Bandı Çeşitleri

Yağ yakmak, kas kütlesi oluşturmak, belli bir kondisyon sağlamak gibi farklı amaçlarla kullanılabilen koşu bantlarının piyasada farklı markalar tarafından üretilmiş pek çok modeli bulunmaktadır. Klasik model koşu bantları, otomatik eğimli koşu bantları, masajlı koşu bantları gibi pek çok model bunlara örnek olarak gösterilebilir. Tercih ettiğiniz egzersizlere göre koşu bandı modelleri arasında seçimler yapabilirsiniz. Örneğin Voit koşu bandı modelleri için internet sitemiz üzerinden özelliklerini filtreleyerek koşu bandı seçimlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Masajlı koşu bandı seçenekleriyle egzersizlerinizi kolaylaştıran Voit koşu bandı modelleri kullanıcıların tarafından oldukça sevilmekte ve tercih edilmektedir. Günlük aktivitelerinizi minimumda tutma gibi bir isteğiniz varsa klasik modeller sizin için yeterli olacaktır. Ancak farklı fitness hedefleri için farklı modeller tercih edebilir, doğru modeller kullanarak vücut gelişiminizi verimli bir şekilde hızlandırabilirsiniz. Bunun yanı sıra koşu bandı modellerinin hız limitleri ve teknolojik özellikleri de modellere göre değişiklik göstermektedir. Yine teknolojik özellikleri ile tercih sebebi olan bir başka marka Dunlop koşu bandı ve modelleridir.

Koşu bandında yürüyüş ya da koşu aktivitelerini gerçekleştirirken sizi motive edecek ve sayesinde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız önemli bir destek de müziktir. Hareketli müzikler eşliğinde spor aktivitelerinize eğlence katabilir ve daha motive bir şekilde gelişiminize devam edebilirsiniz. Egzersizinizi her açıdan verimli hale getirmeyi hedefleyen Dunlop koşu bandı modellerinin mp3 destekli olanları da mevcuttur. Spor salonlarına düzenli olarak vereceğiniz ücretler göz önünde bulundurulduğunda, teknolojik özelliklerine göre fiyat aralıkları değişse de, evinize alacağınız bu koşu bandı modelleri sayesinde günlük hareket ihtiyacınızı çok uygun bir fiyata karşılayabileceğinizi ve yine bu aletleri tüm ailenizle paylaşabileceğinizi de unutmayın.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim