Hukuk

EVDEN UZAKLAŞTIRMA KARARI NASIL ALINIR?

Evliliklerde insanlar birçok sorunla karşılaşabilmektedir. Bunlardan en kötüsü şiddettir. Günümüzde özellikle kadına şiddet konusunda büyük oranda bir istismar söz konusudur. Şiddet bir insanın başına gelebilecek en kötü durumlardan birisidir. Taraflardan birisinin mahkemeye başvurması sonucunda gerekli tetkikler yapılır ve birey suçlu bulunursa birçok ceza verilebilir. Bu cezalar; hapse atma, güvenlikli imza kontrolü, evden uzaklaştırma gibi birçok çeşitte olabilir. Evden uzaklaştırma cezasının özütü davalı tarafın bileğine bir elektronik kelepçe takılır, bu elektronik kelepçe davalının nereye gittiğini gösteren bir GPS alıcısı barındırır ve davalı evin belli bir orandan daha yakınına giderse bileklik merkeze alarm verir ve anında polis müdahalesi ile karşılaşan davalının cezası arttırılır.

Bu durumda mağdur olan kadının yapması gereken tek şey bir an evvel mahkemeye başvurmasıdır. Mahkemeye başvurduğu taktirde diğer tarafa boşanma davası açabilir. Eğer gerekli görülürse şiddet uygulayan tarafa ceza olarak evden uzaklaştırma kararı çıkar. Bu karar bireyin eve yaklaşmasını engellemez tatbiki ama eve yaklaşmasını yasaklar. Bu yasak çiğnendiği taktirde koca daha ağır bir cezaya çarptırılır.

Şiddet Evden Uzaklaştırma Kararına Neden Olarak Gösterilir Mi?

Günümüzde çok yaygınlaşmış şiddet artık önü alınamaz bir hale geldiği için karşılığında verilen cezalar da bu bağlamda ağırlaştırılmıştır. Haberlerde dahi günde onlarca yüzlerce insanın şiddete maruz kaldığına tanıklık ediyor ve şahit oluyoruz. Bunun önüne geçilmesi için verilmiş cezalar zaman zaman yetersiz de kalabiliyor fakat gün geçtikçe şiddet daha da azalıyor. Haberlerde artık koca terörü olarak belirtilen kadına şiddet durumunun bir an önce bitmesi bütün bireylerin en büyük gayesidir. Dünya genelinde bu konu için kurulmuş birçok sığınma evi ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşlar kadına şiddetin önüne geçilmesinde büyük rol oynamaktadır. Kadına karşı uygulanmakta olan şiddet suçların en büyüğüdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu