Haberler

Gazi Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

Gazi Üniversitesi Muafiyet Sınavı

Gazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olarak üniversiteyi yeni kazanan adayların hazırlık atlama sınavıyla ilgili kafalarına takılan soruları yanıtlamaya çalışacağım. Açıklamam yeterli olmazsa lütfen yorum kısmından cevaplanmasını istediğiniz soruları yazın. Hızlı bir şekilde sorunuzu yanıtlamaya çalışacağım.

Gazi üniversitesi muafiyet sınav sorularına buradan ulaşabilirsiniz. Test sınavında benzer formatta sorular çıkacaktır.

Arkadaşlar Gölbaşı kampüsündeki kontenjan dolduğunda 59,5’dan daha az alan adaylar da aldıkları puana göre hazırlığı geçtiği söyleniyor ki önceki yıllarda yapılan muafiyet sınavında öğrencilerin bir çoğu benzer sebepten dolayı muafiyet sınavını geçtiler. Bu bilgiyi göz önüne alarak lütfen muafiyet sınavına girin. Yabancı dil bilginiz diğer adaylarla neredeyse eşit durumda.

Gazi Üniversitesinde hazırlık sınıfı bulunan bölümlere buradan ulaşabilirsiniz.

*** Öncelikle muafiyet sınavında sistem değişmiş. Daha önce tek sınava giren öğrenciler 2015 yılı itibariyle iki sınava gireceklerdir. 2015 yılında üniversiteyi kazanan öğrenciler için 1.aşama sınavı 7 Eylül saat 10.00’da Gölbaşı kampüsünde yapılacaktır. Birinci aşamadan 59,5 ve üstü puan alan öğrenciler sınavın ikinci aşamasına girmeye hak kazanacaklardır.

*** Sınavın ikinci aşaması Listening (Dinleme) ve Writing (Yazma) bölümlerinden oluşmaktadır. Bu aşama için geçer not 59,5 ve üstüdür.

***  Sınavın birinci aşamasında tüm öğrenciler sınava kendi fakültelerinde adlarının yazılı olduğu sınıfta gireceklerdir. İkinci aşamaya girecek öğrencilerin sınavı Gazi Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesinde gerçekleşecektir. (Sınıf dağılımı ile ilgili bilgiye http://ydyo.gazi.edu.tr adresinden ulaşılabilir.)

***  Sınava gelirken, yanınızda fotoğraflı kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, vs.) öğrenci kimliği veya kayıt sırasında aldığınız öğrenci belgesinin olması gerekmektedir.

***  Yurt içinde veya dışındaki başka bir yükseköğretim kurumundan Gazi Üniversitesi’nin zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı olan lisans düzeyinde eğitim veren birimlerine yatay veya dikey geçiş yapan öğrencilerin, daha önce Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi alıp almadıklarına bakılmaksızın, Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nun uygulayacağı Yabancı Dil Yeterlik Sınavında başarılı olmaları gerekir.

***  Yeterlik sınavında birinci aşamayı atlayıp ikinci aşamada da en az 59,5 puan alan öğrenciler başarılı sayılıp hazırlık programından muaf olarak kendi bölümlerinde eğitime başlayacaklardır.

*** Hazırlıkta sınıfta kalma vardır. Devamsızlık ve sınavlardan başarısız olursanız hazırlığı tekrar etmeniz gerekmektedir. Sınavlardan başarısız olmanız durumunda yazın bir sınava daha girerek hazırlığı geçebilirsiniz.

***  Yabancı Dil Hazırlık Programından muaf olabilmek için geçerli ulusal ve uluslararası sınav ve istenen puanlara web sitemizden (http://ydyo.gazi.edu.tr/posts/view/title/egitim-ogretim-ve-sinav-yonergesi-106463?siteUri=ydyo) ulaşabilirsiniz.

İngilizce öğretmenliği, Almanca öğretmenliği, Arapça bölümleri için muafiyet sınavı kriterleri farklıdır. http://ydyo.gazi.edu.tr/ bu linkten kazandığınız bu bölümlerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu