Haberler

Gazi Üniversitesi Öğrencileri Nasıl Bir Rektör İstiyor?

Gazi Üniversitesinde 12-13-14 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak olan rektörlük seçimlerine 20’ye yakın aday katılacak. Seçim sonuçları ardından sıralamaya giren adaylar arasından 1 Ağustos 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı atama işlemini gerçekleştirecek. Bu zorlu süreçte rektör adaylarının projelerine göz atma şansımız oldu. Çoğu proje birbirine çok benzer. Mobbing, çalışma koşulları, binasal sorun ve çözümler, öğrencilerle alakalı bir kaç proje…

Gazili olmak ayrıcalıktır” sloganının hakkının verilmediği bir süreçte öğrenci olduk. Hiçbir alanda ayrıcalığın yaratılmadığı ülke genelinde yapılan sınavlardaki başarıların büyük çoğunluğunun öğrencilerin azimleri sonucu olduğunu söylemek mümkün.

Peki Gazi Üniversitesi öğrencileri yeni rektörden ne istiyor?
1- Kahvaltı saatinde öğle yemeği verilmesin. Mümkünse günde iki öğün yemek çıkartılsın. Karşımızda birkaç km ötede bulunan Hacettepe örneği var. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve hatta yemekleri kaçıran öğrenciler için alternatif menü seçeneği bile var.

2- Öğrenci kulüp odaları tekrar açılmalıdır. Çeşitli bahanelerle öğrenci kulüplerinin odalarının kapatılması ve şuan bu odaların depo olarak kullanılması yönetim tarafından öğrencilere verilen değeri ortaya koymaktadır.

3- Öğrenci kulüplerine ayrılan ödenekler kontrol edilsin! Öğrenci kulüplerinin sponsorlarla çalışması yasak, kendi üyelerinden aidat toplaması yasakken kulüplere ayrılan ödeneklerin dağıtılmaması öğrencilerin elini kolunu bağlamaktadır. Üstelik bu konunun üniversite adını da lekeleyeceğini bilen sorumluların ne yapmaya çalıştığı bilinmemektedir.

4- Üniversite içinde var olan özel kantinlerdeki ücretlerde öğrenci lehine düzenleme yapılmalıdır.

5- Ders işlemlerinde öğrenci lehine düzenlemeler getirilmelidir.
* Tek ders yerine 3 ders sınavı,
* Alttan daha fazla ders alabilme imkanı,
* Farklı üniversitelerin yaz okulundan ders alabilme işleminde öğrenci lehine esnekliklerin getirilmesi gerekmektedir.

Bu kuralların YÖK tarafından konulmadığını ve senato inisiyatifinde karar alındığını biliyoruz. 2 dersi kalan bir öğrencinin bir senesinin çalınmasına kimsenin hakkı yoktur.

Yeni rektörün Gazi Üniversitesine güzellikler getirmesini temenni ediyor ve öğrenci taleplerinin gözardı edilmemesini istiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu