Üniversite

Gazi Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Gazi Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Cumhuriyetin ilk üniversitesi olan Gazi Üniversitesi 1926 yılında Ankara’da kurulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk ve eğitim camiasının önde gelen isimleri Türkiye’nin öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla kurduğu Gazi Muallim Mektebi 1976 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü adını almıştır. Bu özelliğiyle Gazi Üniversitesi, Türkiye’nin öğretmen yetiştiren ilk eğitim kurumu olma özelliğini taşımaktadır. Gazi Eğitim Enstitüsü, 1982 yılında çıkarılan bir kanunla Gazi Üniversitesi adını almıştır.

Mimar Kemaleddin tarafından yapılan Gazi Üniversitesi Muallim Mektebi halen Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası olarak kullanılmaktadır. 20 ₺‘nin arkasında Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası ile Mimar Kemaleddin’in resmi bulunmaktadır. 

Gazi Üniversitesi taban puanları bağlantısını ziyaret ederek güncel taban puanlarına ulaşabilirsiniz.

Gazi Üniversitesi 2018 yılında bölünerek bazı fakülte ve enstitüleri Hacı Bayram Veli Üniversitesi bünyesine geçmiştir. Türkiye’nin en başarılı fakülteleri arasında yer alan “Liderler yetiştiren gelenek” sloganıyla İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, hakimlik sınavlarında Türkiye’nin en başarılı fakültesi olan Hukuk Fakültesi de bu bölünmeyle AHBVÜ’ye geçmiştir.

Gazi Üniversitesi Sloganı: “Gazili olmak ayrıcalıktır.”

Gazi Üniversitesi & Ulaşım

Gazi Üniversitesi, Ankara’da ulaşımın en kolay olduğu üniversitelerin başında yer alıyor. Metro, otobüs ve dolmuşla üniversiteye ulaşmak mümkün. Öğrenciler de genellikle Gazi Mahallesi, Beşevler, Bahçelievler, Emek, Tandoğan, Maltepe gibi semtlerde oturduğu için üniversiteye yürüyerek gelip gitmektedir. Otobüs ve metroda öğrenciler için biniş ücreti 2019 yılı itibariyle 1,75 ₺‘dir. Öğrenciler, öğrenci belgesi ve vesikalıkla birlikte Ankara Kart başvurusu yaptıktan sonra indirimli olarak kartlarını kullanabilirler.

Gazi Üniversitesi & Yemek

Gazi Üniversitesinde yeteri kadar yemekhane bulunmaktadır. Ben yemeklerini beğeniyorum. Bazı günler beğenmediğiniz yemekler çıkabilir ancak genel olarak yemekler güzel.

Değerli dostlar üniversitede çok fazla masrafınız oluyor. Barınma, ulaşım, yemek, kira, faturalar derken ailenize çok fazla yük olabilirsiniz. En fazla gider de yemek için yapılıyor. Hem sağlıklı beslenmek hem de daha az para harcamak için mümkün oldukça yemekhanede yemeğinizi yiyin.

Gazi Üniversitesi Yemek Ücreti

Gazi Üniversitesinde saat 11.30-13.30 saatleri arasında tek öğün yemek çıkmaktadır. 2019 yılı yemek ücreti 1,40 ₺‘dir.

Gazi Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 65.026
İkinci öğretim 4.628
Uzaktan eğitim 1.542
TOPLAM 71.196

Veriler YÖK’ün sitesinden alınmıştır. Bölünme öncesi rakamlardır.

Gazi Üniversitesi Taban Puanları bağlantısını ziyaret ederek bölümlerin güncel taban puanlarını görebilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Kütüphanesi

Gazi Üniversitesi kütüphanesi, Türkiye’nin en değerli kütüphaneleri arasında yer almaktadır. Binlerce kaynağının yanında yılın 365 günü 24 saat açık olan üniversitede öğrenciler günün her saati ders çalışabilmektedir.

Gazi Üniversitesi & Barınma

Gazi Üniversitesi & KYK yurtları

Gazi Üniversitesine yakın konumda Sabancı KYK Kız Yurdu ile Zübeyde Hanım KYK Kız Yurdu bulunmaktadır. Yürüyerek üniversite kampüslerine kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Gazi Üniversitesine yürüme mesafesinde KYK erkek yurdu bulunmamakta. Öğrenciler Balgat, Ulus, Cebeci vb. semtlerde bulunan KYK Erkek Öğrenci Yurtlarında kalmaktadır. Toplu taşıma araçlarını kullanarak üniversiteye kısa sürede ulaşılabilir.

Gazi Üniversitesi & Öğrenci Evleri

Üniversite merkezi konumda yer aldığı için öğrenciler genellikle evde kalmayı tercih etmekte. Gazi Mahallesi, Beşevler, Bahçelievler, Emek, Maltepe, Demirtepe semtleri öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı yerler arasındadır. 2+1 evlerin kiraları 800-1200 ₺ arası değişmektedir.

Gazi Üniversitesi & Özel Yurtları

Gazi Üniversitesine yürüme mesafesinde birçok özel kız ve erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır.

Gazi Üniversitesine yakın kız yurtları ve Gazi Üniversitesine yakın erkek yurtları bağlantılarına tıklayarak üniversiteye yakın konumda bulunan özel yurtları liste halinde görebilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Sosyal İmkanları

Gazi Üniversitesi sosyal imkanlarıyla öne çıkmaktadır. Kampüs içinde kapalı yüzme havuzu, spor salonu, tenis kortları, futbol sahası, basketbol sahası bulunmaktadır. Eski binalar yıkılarak modern, öğrenci ihtiyaçlarına cevap veren binalar inşa edilmiştir.

Alttaki görsel merkez kampüs içinde, kütüphanenin hemen yanında bulunan Bosna & Hersek binalarına aittir.

Gazi Üniversitesi Logosu

Gazi Üniversitesi Fakülteleri

 • Eğitim Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi
 • Turizm Fakültesi (Gölbaşı)
 • Teknoloji Fakültesi
 • Uygulamalı Bilimler Fakültesi

Gazi Üniversitesi İletişim Bilgileri

Web site: www.gazi.edu.tr
Adres: Teknikokullar, Yenimahalle/Ankara
Telefon: 0312 202 20 00
Twitter: @Gazi_Universite

Gazi Üniversitesi Tanıtım Videosu

Üniversitelerin klasik tanıtım videolarından uzaklaşıp öğrenci gözüyle çekilen tanıtım videosunu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

YouTube video

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu