Geleceği Şekillendiren 3D Yazıcıları

0
264

Hepimizin bildiği gibi daha önce özellikle plastik sanayinde üretim, hammadde, kalıp vs. gibi bileşenlerle gerçekleştiriliyordu. Günümüzde ise hızla ilerleyen 3d yazıcı kavramı üretime farklı bir boyut getirdi. 3D yazıcıların üretim sektörüne yavaş yavaş dâhil olması ile şartlarının ve rekabet koşullarının değiştiği ve yeni bir dönemin başladığı rahatlıkla söylenebilir.

Yeni Nesil Üretim Dönemi

3D Yazıcılar aslında bilinen CNC tezgâhların son teknoloji ile farklılaşmış halidir. Üç boyutlu kesim yapan ve bunu yaparken son derece hızlı bir şekilde çalışan yeni nesil üretici robotlar olarak tanımlamak mümkün. Bu robotların en önemli özelliği ise plastik kalıba ihtiyaç duymuyor oluşları ve kişiye özel tasarımlar yapabiliyor oluşlarıdır. Bütün bu gelişmeler ile birçok sektöre yeni bir ivme kazandırarak canlandıracak olan 3D yazıcılar için birçok sektörün yok olmasına sebep olacağı öngörüsü ile üretimde yepyeni bir dönemi başlatıyor.

3D yazıcılar daha şimdiden, lazer silahları, kamera ekipmanları gibi yüzlerce çeşit ürünün üretiminde rol alıyor. Yakın zamanda 3D yazıcıların etkin olduğu alanların çok fazla genişleyeceği ve birçok sektörün 3D yazıcıların sağladığı avantajlardan yararlanacağı tahmin ediliyor. Neticede üretim sektörünün işgücü ihtiyacı azalacağı, özellikle kalıpçıların yaptığı işi 3D yazıcıların devralacağı açıkça görülüyor. Bunun yanında tasarımcılar, prototip modelleme uzmanları gibi yaratıcılık gerektirecek işgücüne ihtiyaç artması bekleniyor. Bu durum adım adım diğer bütün sektörleri içine alarak daha fazla bilgisayar, daha fazla teknoloji ve daha fazla web ağı ihtiyacını doğuracak.

İhtiyaçlarımızı Evlerde 3D Yazıcılarla Üreteceğiz.

Çevremizde gördüğümüz birçok ürünün yapımında rol oynayan 3D yazıcılar, sadece endüstriyel anlamda değil kişisel olarak da hayatlarımızı şekillendirecek. Bireylerin yakın zamanda ihtiyaçları olan cisimleri kendi evlerinde üretmesi rahatlıkla mümkün olacak. Kişilerin ihtiyaçları olan gereçleri kendi ihtiyaçları doğrultusunda tasarlayıp üretmesine imkân sağlayan 3D yazıcılar, hayata yenilikçi bir soluk kazandırarak yaşam tarzımızda köklü değişikler yapacak.

3D yazıcıların en fazla etkileyeceği sektörün bir diğeri de sağlık sektörü olduğu artık net olarak görülüyor.  İnsan bedenin parçalarının da üretileceği bu yeni dönemde sağlık sektöründe yaşanacak teknolojik sıçrama ile insanın yaşamını etkileyecek gelişmeler bizleri bekliyor. Son günlerde oldukça fazla gündemi meşgul eden 3d yazıcılar ile yapılmış ilk pirzola örneğinde olduğu gibi gıda sektörü de bu konudan nasibini alacak gözüküyor.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim