Haberler

Google Translate Yerine Kullanılabilecek Çeviri Siteleri

Google Translate ne kadar gelişmiş ve çeşitli bir çeviri uygulaması olsa da günümüzde halen yeteri kadar iyi çeviri hizmeti sunamamaktadır. Bunun yanında bazı işlemler için birçok kullanıcıya göre Google Translate yeterli olmamaktadır. Bu yüzden çoğu kişi Google Translate yerine kullanılabilecek çeviri sitelerini araştırmaktadırlar. Piyasada bulunan çeşitli çeviri sitelerini inceleyerek sizler de kendinize en uygun olanı bulabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada çeviri sitelerinin avantajlarını ve dezavantajlarını içeriğimizde detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Google Translate Yerine Kullanılabilecek Çeviri Siteleri

Gerek İngilizce öğrenme noktasında gerek bazı cümlelerin açıklanmasında çeviri sitelerine herkes ihtiyaç duymaktadır. Bunun için en çok kullanılan platform ise Google Translate olmaktadır. Fakat bazı durumlarda Google Translate yeterince fayda sağlayamadığı için kullanıcılar alternatiflere yönelebilirler. Bu noktada sizin herhangi bir bilginiz bulunmuyorsa, yazımızı incelemeye devam ederek Google Translate yerine kullanılabilecek çeviri sitelerini öğrenebilirsiniz.

Her çeviri sitesi temel olarak belirli bir içeriği farklı dile çevirmeyi amaçlasa da kendi içlerinde çeşitli fonksiyonları bulunmaktadır. Dolayısıyla bazı noktalarda oldukça fazla işinize yarayabilecek platformlar bulabilirsiniz. Böylece hem çeviri işlemlerinizi daha düzgün bir şekilde yapabilir hem de İngilizce öğrenme noktasında kendinizi inanılmaz seviyelerde geliştirebilirsiniz.

Promt.one

İsmi çok bilinmemesine rağmen kaliteli bir çeviri hizmeti sunan Promt.one, yalnızca bu alanda geliştirilmiş oldukça kullanışlı bir platformdur. Bu platform içerisinde ayrıca çeşitli çeviri hizmetleri de bulunduğu için yabancı dilini geliştirmek isteyen kişiler de Promt.one servislerini ücretsiz bir şekilde kullanabilirler.

 • Onlarca dilde anlık olarak çeviri hizmeti sunmakta ve hatalarda düzeltmeler uygulamaktadır.
 • En çok kullanılan kelimeler, yapılan çeviriye ait örnek cümleler gibi fonksiyonları bulunmaktadır.

Promt.one platformu üzerinde sizler de İngilizcenizi geliştirebilir ve çeviri işlemlerinizi en doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Google Translate ile kıyaslandığında çok daha iyi bir performans sergilediğini ve özellikle yabancı kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edildiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Yandex Çeviri

Google Translate yerine kullanılabilecek çeviri siteleri dendiği zaman belki de akla ilk gelen platform Yandex olmaktadır. Neredeyse aynı mantıkla çalışmasına rağmen içerisinde farklı bir algoritma bulunduran ve kullanıcı desteğine de sahip olan Yandex Çeviri, yüzlerce dilde anlık olarak çeviri işlemi gerçekleştirebilir.

 • Dünya üzerindeki tüm dillerde en düşük hata oranıyla çeviri yapma kabiliyeti bulunmaktadır.
 • Fotoğraf ve ses gibi ögelerin de çevrilmesi mümkündür.

Yandex Çeviri hizmetinin hem web sitesi hem de uygulaması bulunmaktadır. Bu sayede istediğiniz noktada her an çeviri yapabilirsiniz. Bunun yanında en geniş kütüphaneye sahip çeviri platformu olduğu için LOTR serisinde gördüğümüz Elfçe dilini bile çevirebilmeniz mümkündür.

Tureng

Türk merkezli bir sözlük platformu olarak bilinen Tureng, İngilizce öğrenme noktasında kullanıcılara oldukça faydalı özellikler sunuyor. Ancak direkt olarak cümleleri çevirmeniz mümkün değil. Bunun yerine kelime ve kalıp cümle bakımından araştırmalar yapabilir, yaptığınız araştırmalarla ilgili önerileri inceleyebilirsiniz.

 • Türkçe – İngilizce çeviri hizmeti ile tüm Türkçe kelimeleri gerçek anlamlarında çevirebilmektedir.
 • Mevcut kelime araştırmalarının sonuçları örnek cümleler ile aktarılmaktadır.

Tureng üzerinde Türkçe kelimelerin yalnızca İngilizce karşılığı değil, diğer dillerdeki karşılığı da incelenebilir. Bunun yanında bir sözlük platformu olmasına rağmen bazı cümleleri de direkt olarak çevirebilme yeteneği bulunduğu için özellikle ülkemizde sıkça tercih edilmektedir.

Microsoft Bing

Önceki yıllarda oldukça popüler olan Bing tarayıcısının resmi çeviri uygulaması olarak bilinen, günümüzde çok fazla kullanılmasa da halen etkili çeviriler yapmaya izin veren Bing Translate, onlarca dilde anlık olarak çeviri yapabilmenizi sağlıyor. Aynı Yandex Translate uygulamasında da olduğu gibi, birçok kişi Bing Translate yazılımının Google’dan daha iyi olduğunu belirtiyorlar.

 • Anlık olarak birçok dilde çeviri yapmaya olanak sağlamaktadır.
 • Günlük kullanımdaki cümleleri ve deyimleri inceleyerek direkt çeviri yapılması sağlanabilir.

Microsoft Bing, uzun süredir ciddi bir güncelleme almadığı için sektörün biraz gerisinde kalmış gibi görünüyor. Buna rağmen zamanının en iyi uygulamalarından biri olduğundan ötürü halen kaliteli sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.

Cambridge Sözlük

Cambridge Sözlük platformu da bir çeviri sitesinden ziyade detaylı bir Türkçe İngilizce sözlüğü bizlere sunmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere Cambridge Üniversitesi tarafından oluşturulmuş olan bu platform içerisinde her kelimenin çevirisini doğrusuyla öğrenebilmeniz mümkündür. Araştırmacılar ve dil bilimciler tarafından hazırlandığı için hata oranı yok denecek kadar azdır.

 • Yalnızca İngilizce – Türkçe çeviri işlemleri yapabilmektedir.
 • Çeşitli öneriler ve öğrenme yöntemleri sunmaktadır.

Cambridge sözlük genellikle İngilizce öğrenmeye başlayan veya mevcut dilini geliştirmek isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca bazı cümlelerde ve çevirilerde takıldığınızda bu platform üzerinden kesin çözümlü destekler alabilirsiniz.

Diğer Google Translate Alternatifleri

Listemizde belirtilen Google Translate yerine kullanılabilecek çeviri sitelerinin yanında daha onlarca çeviri sitesi bulunmaktadır. Ancak bu sitelerin her birinin teker teker incelenmesi ve eksileri ile artılarının bilinmesi gerekmektedir. İsterseniz sizler de hepsini deneyebilir ve hoşunuza gidenleri listenize ekleyebilirsiniz.

 • Zargan Sözlük
 • ImTranslator
 • Babylon NG
 • Linguee
 • iTranslate

İçeriğimizde tüm detaylarıyla Google Translate alternatiflerini sizlerle paylaşmaya çalıştık. Burada edindiğiniz bilgilerden yola çıkarak diğer platformları denemeye başlayabilir ve mevcut çevirilerinizi birden fazla site üzerinden yaparak daha kararlı hale getirebilirsiniz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu