Haberler

Görme Engelli Hakim Adayından Muhteşem Başarı

Sabit Kılıçtan muhteşem başarı

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra KPSS’den 98 puan alarak Türkiye 11.si olan Sabit Kılıç, mayıs ayında düzenlenen hakimlik sınavını da dereceyle kazandı. Ancak HSYK’nın 8.maddesinde yer alan “hakim olabilmek için Türkiye’nin her yerinde görev yapmaya engel hastalığı bulunmamak” şartı nedeniyle engelle karşılaştı.

Türkiye’de bir ilk olan Kılıç’ın başarısı Adalet Bakanlığı’nı harekete geçirdi. HSYK’nın ilgili maddesinde düzenlemeye giderek görme engellilerine de hakimlik yolu açılacak.

‘EN BÜYÜK HAYALİM BUYDU’

Önümüzdeki ay hâkimlik mülakatlarına girecek olan Kılıç, mülakatta da başarılı olursa Türkiye’nin ilk görme engelli hakimi olarak göreve başlayacak. Kılıç, “En büyük hayalim buydu. Görme engellilerin de hakim olabileceğini göstermekti. Çok mutluyum” diye konuştu.

Sabit Kılıç’ın müzik tutkusu

Başarısıyla herkesin takdirini kazanan Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Sabit Kılıç ayrıca müzik tutkusuyla da biliniyor. Kerkük’ün zindanında, geri gelen mektup gibi şiirleri seslendiren Kılıç ayrıca Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi müzik topluluğu üyesiydi.

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu