GSS Zorunlu mu?

0
715

5510 sayılı kanunun 2008 yılında yürürlüğe girmesinin ardından kısa ve uzun vadeli sigorta kapsamındaki kişilerin genel sağlık sigortalısı olması zorunludur. Çalışmayan ve anne-babası üzerinden sağlıktan faydalanamayan kişiler de sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için GSS primi ödemek zorundadır.  Hastaneye gittiğinizde ücretsiz olarak muayene olmak veya ilaçları indirimli alabilmek için GSS kapsamına girmeniz gerek. Bunun için de her ay tarafınıza tahakkuk ettirilen ücreti düzenli ödemeniz gerekmektedir.

2019 GSS ücreti 76,75 ₺‘dir. Her ayın GSS primi takip eden ayın sonuna kadar SGK adına tahsilata yetkili banka olan Ziraat Bankasına ödenmektedir. e-Devlet üzerinden de GSS prim borcunuzu kolayca ödeyebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu bağlantısını ziyaret ederek GSS borcunuzu görebilir ve hızlı bir şekilde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu konu genellikle lise veya üniversiteden mezun olmuş bireylerce araştırıldığı için GSS Kaç Yaşında Başlar? başlıklı bir makale yayınladık. Kaç yaşından itibaren GSS kapsamına girmeniz gerektiğinin yanıtını bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Sorumuzun cevabına gelecek olursak; GSS, ikameti Türkiye’de olan Türk vatandaşları için zorunlu olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir sigorta güvencesi olmayan kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için her ay GSS primini ödemek zorundadır. Aksi takdirde sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanamazlar.

GSS’den Kimler Ücretsiz Faydalanır?

4/A, 4/B ve 4/C’li olarak çalışan kişiler zaten sigortalı oldukları için GSS kapsamındadırlar. İsteğe bağlı sigortalı olanlar, emekliler ve 18 yaşından küçükler ile bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler belli şartları taşımaları halinde ekstra GSS primi ödemelerine gerek yoktur. Bu sayılan kişiler haricinde gelir testine girip C-1 statüsünde olan yani gelir durumu asgari ücretin üçte birinden daha az olanlar da GSS primi ödemezler ve sağlıktan faydalanabilirler.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim