GUY 2017 Değerlendirmesi

0
4165

14 Mayıs 2017 tarihinde yapılan Gelir Uzman Yardımcılığı sınavında 10 bin aday ilk 2 bine girmek için Ankara’da Gazi Üniversitesinde sınava girdi. Beklenilenin dışında zor bir sınavdı. Yalnızca İmece ve Adem Kılıç’ın çıkmış Gelir Uzman Yardımcılığı sınav soruları kitabına çalışan adayların zorlanacağı bir sınav olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında Muhasebe soruları ve soruların %25’lik dilimi KPSS ayarında denilebilir. Bundan önceki sınavda 50’nin üzerinde aynı soru sorulurken 2017 GUY’da 5-6 tane geçmiş yılların soruları vardı. Bu da illerin taban puanını 5-6 puan aşağı çekebileceği anlamına geliyor.

Kolay sorular da vardı ancak yaklaşık 15’e yakın soru net değildi ve adayların birçoğu iki şık arasında kaldı. İlerleyen süreçte GUY sınavına girecek adaylara ek bilgiler vermek gerekirse;

SINAV HANGİ İLDE YAPILIYOR?
Gelir Uzman Yardımcılığı sınavı yalnızca Ankara‘da yapılmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı sınava girecek 10.000 adayın tamamını Gazi Üniversitesi fakültelerine dağıttı. İlerleyen süreçte yüksek ihtimalle yine sınav Gazi Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık, İİBF, Eğitim, Fen Edebiyat, Spor Bilimleri, Teknoloji Fakültelerinde olacaktır.

Gelir Uzman Yardımcılığı Süresi
2017’de yapılan Gelir Uzman Yardımcılığı (GUY) sınav süresi 150 dakika. Adaylar ilk 60 dakika ve son 15 dakika sınav salonundan çıkamaz.

GUY sınavında kaç soru çıkıyor?
GUY’da Maliye, Hukuk, Muhasebe, İktisat ile birlikte 2 tarih sorusu, toplamda 100 soru çıkmaktadır. Tarihteki 2 soru
1- Ankara’nın başkent oluş tarihi (13 Ekim 1923)
2- Aşağıdaki olaylar oluş sırasına göre değerlendirildiğinde en son hangisi olmuştur? tarzı bir soruydu
TBMM’nin açılması-Sivas Kongresi-Erzurum Kongresi-2.İnönü

Gelir Uzman Yardımcılığı sınav ücreti ne kadar?
Değerli arkadaşlar, GUY sınavı için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Sınava gelirken yanınıza sınav giriş belgesi, kalem ve silgi götürmeniz gerekiyor. Sınavda kalem ve silgi dağıtılmıyor!


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim