Haberler

Hacettepe rektörünün isyanı: “Makam aracına para var, öğrenciye burs yok”

hacettepe rektörünün isyanı

Hacettepe rektörünün isyanı:
“Makam aracına para var, öğrenciye burs yok”

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Murat Tuncer, üniversitelerdeki saltanat düzenine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. “Öğrenciye burs veremiyoruz ama lüks makam aracı alabiliyoruz” diyen Tuncer, durumu, “Düpedüz daltonizm”(renkkörlüğü) diye niteledi.

Gamze Kolcu’nun Hürriyet’teki haberine göre Tuncer, şunları söyledi:

‘Düpedüz daltonizm’

“Özel bütçemizden öğrencilerimize burs veremiyoruz, ancak 700-800 bin liralık lüks makam aracı alabiliyoruz. Yıllık 1-2 milyon lirayı öğrencilerin kullanımına açamıyorum. Bu düzenleme düpedüz daltonizm (renkkörlüğü). 43 bin öğrencimizin 10 bini maddi yardım için talepte bulunuyor, ancak biz sadece 2 bin öğrencimize destek olabiliyoruz.

‘Ödeneklerin artması lazım’

Devletin katkı paylarını artırması gerekiyor. Ödenekler artırılmazsa eğer devlet üniversiteleri dönmez. Maddi imkânsızlıklar ise direkt öğrencilere yansır.

‘Devlet yetiştiriyor, özel ve vakıflar alıyor’

Devlet üniversitesi kısıtlı imkânlarına rağmen en üst düzeyde biliminsanı yetiştiriyor, özel üniversiteler ile vakıf üniversiteleri ise daha fazla maaş vererek o kişileri kendi kadrosuna dahil ediyor.

‘Madalya değil, adalet istiyoruz’

Türkiye’de vakıf üniversiteleri şirket üniversiteleridir ve vergi ödemeleri lazım. Onlardan toplanan ve ortak bir havuzda biriken paralar ise devlet üniversitelerine aktarılmalı. Devlet üniversiteleri olarak madalya istemiyoruz ancak, adaletli bir sıralama, değerlendirme yapılsın istiyoruz.”

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu