Hacettepe Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
4845

Hacettepe Üniversitesi Tanıtım Yazısı

“Daha ileriye, en ileriye…” sloganı bulunan Hacettepe Üniversitesi 1967 yılında kurulmuştur. Eğitim dili Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca’dır.

Sağlıktan mühendisliğe, hukuktan iktisadi ve idari bilimlere, edebiyattan eğitime Türkiye’nin en başarılı öğrencileri Hacettepe’yi tercih etmektedir. Üniversite ulusal ve uluslararası değerlendirme merkezlerince her yıl Türkiye’nin en iyi 10 üniversitesi; dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer almaktadır. Bu başarının altında köklü geleneğinin bulunmasının yanında akademisyen kadrosu da etkilidir. Hacettepe Üniversitesi taban puanları bağlantısını ziyaret ederek güncel puan tablosuna ulaşabilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi Kampüsleri

1- Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü

Hacettepe deyince akla ilk gelen kampüs Beytepe‘dir. Mühendislik, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen-Edebiyat, İletişim, Beden Eğitimi, Güzel Sanatlar, Eğitim Fakülteleri Beytepe’de bulunmaktadır. Beytepe şehir merkezine 14 km uzaklıktadır.

   • Beytepe, üniversitenin en kalabalık ve en yeşillik yerleşkesidir.
   • Yeşil vadi olarak adlandırılan büyük bir gezinti alanı bulunmaktadır.
   • Şehir merkezine uzak olduğu için ulaşım otobüs, metro ve ringlerle sağlanmaktadır.
   • Beytepe’de öğrenciler BAM olarak adlandırılan alışveriş merkezinde vakit geçirmektedir. BAM, üniversitenin yemek yeme alanıdır. İçinde kafe, restoran, market vb. bulunmaktadır. (Starbucks, Caribu, Burger King) BAM, saat 22:00’ye kadar açıktır.
   • Kampüs içinde yemekhane, bankalar, PTT gibi alanlar da mevcuttur.

Beytepe & Barınma

 • Beytepe’de Hacettepe’nin kız ve erkek yurtları bulunmaktadır. Yurt bölgesine öğrenci kasabası da denmektedir.
 • Ayrıca Beytepe içinde öğrenci evleri bulunmaktadır. Öğrenci evleri 2 kişiliktir. Öğrenci evlerinin her odasında banyo, tuvalet, yatak, kütüphane, çalışma masası, elbise dolapları ve buzdolabı bulunmaktadır. Bilgisayar ve TV yerleri ayrılmıştır. Devamlı sıcak su verilen öğrenci evlerinin her birinde ayrıca okuma ve TV salonları, her katında açık mutfağı olan yemek salonu, çamaşır ve kurutma makineleri ile ütü bulunmaktadır.
 • Kampüs içinde bir de özel kız & erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Özel yurtlar Parlar Öğrenci Evi ile Atatepe Öğrenci Yaşam Merkezi‘dir. Parlar öğrenci evi yemekliyken Atatepe Öğrenci Yaşam Merkezinde yemek çıkmamaktadır.
 • Barınma seçeneklerini fiyat bazlı en uygundan en pahalıya doğru şöyle sıralayabiliriz: Üniversite yurdu < Öğrenci evleri < özel yurtlar


Görsel: Hacettepe Üniversitesi öğrenci evleri

Hacettepe Beytepe’de Kütüphane

Hacettepe Üniversitesi Beytepe kampüsünde bulunan kütüphane 7/24 açıktır. Vize-final dönemlerinde geceleri çorba servisi yapılmaktadır. Türkiye’nin en büyük kitap arşivlerinden biri olan kütüphanede öğrenciler istedikleri zaman duş da alabilmekte.

Beytepe & Ulaşım

 • Beytepe’nin tek dezavantajının ulaşım olduğunu söyleyebiliriz. Şehir merkezinden gelen öğrenciler metroda Beytepe durağında indikten sonra 5 dakika yürüyerek ring durağına ulaşılmaktadır. Aktarma ile ücretsiz binebileceğiniz ringler ile kampüse ulaşabilirsiniz.
 • Beytepe’de otostop kültürü oldukça yaygındır. Kampüs içinde otostop alanı bulunmaktadır.

Hacettepe Beytepe Kampüsü Fotoğrafları

2- Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Kampüsü

Sıhhiye Kampüsünde sağlıkla ilgili bölümler yer almaktadır. Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik Fakülteleri Sıhhiye Yerleşkesinde bulunmaktadır.

Sıhhiye Kampüsü, şehir merkezinde bulunduğu için ulaşım problemi bulunmamaktadır. Metro, otobüs ve dolmuş kullanarak kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Kampüs adı Sıhhiye olsa da Kurtuluş metro istasyonuna (Ankaray) daha yakındır. Sıhhiye kampüsünde de kütüphane 7/24 açıktır.

Sıhhiye Kampüsü & Barınma

 • Sıhhiye kampüsünde okuyan öğrenciler için şehrin tarihi dokusunun bozulmadığı Hamamönü’nde üniversiteye ait kız ve erkek öğrenci yurtları bulunmaktadır. Yurtların fiyatları ucuzdur. Toplam 416 odada her öğrenciye ait bir adet yatak, bir adet soyunma dolabı, bir adet çalışma masası, bir adet kitaplık bulunmaktadır. Ayrıca ortak kullanılan bir mini buzdolabı ve ayakkabılık vardır.
 • Odalar 2 ve 4 kişiliktir.
 • Ankara özel kız yurtları
 • Ankara özel erkek öğrenci yurtları bağlantılarını kullanarak da üniversitenize yakın konumda bulunan özel yurtları inceleyebilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim49.479
İkinci öğretim2.110
TOPLAM51.589


Hacettepe Üniversitesi sembolü: geyik

Hacettepe Üniversitesi & Yemek

Hacettepe Üniversitesinde günde 3 öğün yemek çıkmaktadır. Yemekler tabldot şeklindedir. Yemekler genel anlamda öğrenciler tarafından beğenilmektedir.

Hacettepe Üniversitesi yemek ücreti

2019 yılı itibariyle kahvaltı 2,10 ₺, öğle yemeği 2,35 ₺, akşam yemeği 2,35 ₺’dir.

Hacettepe Üniversitesi Logosu

Hacettepe Üniversitesinde Öğrenci Olmak

 • Ülke çapında etkinlikler yapan öğrenci kulüplerine katılabilirsiniz.
 • 3 öğün yemek ile sağlıklı ve uygun fiyata yemek yiyebilirsiniz.
 • Kütüphaneden 24 saat faydalanabilir hatta kütüphanede istediğiniz zaman duş alabilirsiniz.
 • Olimpik yüzme havuzundan uygun fiyata faydalanabilirsiniz.


Fotoğraf: Mezuniyet töreni

Hacettepe Üniversitesi Tanıtım Videosu


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim