Halkbank Bireysel Emeklilik İptali

0
429

Bireysel emeklilik, çeşitli kuralları barındırır ve bu kurallara uyulduğu taktirde emekli olmanızı sağlar. 2013 Yılı öncesinde bulunan kurallar ve sonrasında olan kurallar çok değişkenlik gösteriyor. Halkbank 10 yıl boyunca yatırılan BES brüt ücretlerini prim gün ve sayısını bitirince, ortalama 10 yılda emekli olmaya yarar. Bu sayede hızlı emekli olmanızı sağlar ve Halkbank bireysel emeklilik iptali sonrasında BES yatırımlarının korunmasına ve üzerine ekleme yapılmasına olanak tanır. Ayrıca brüt kesintilerin yani aidatların 6. yılın sonunda neredeyse hiç alınmıyor oluşu büyük maddi avantaj elde etmenizi sağlıyor.

2013’te Nasıl Bir Değişiklik Oldu?

BES 10 yıl boyunca yatırılan ve brüt katkı payının yüzde 25 olduğu bir sistemdir. Ayrıca sunulan avantajlarda da değişiklikler bulunuyor. 2013 öncesinden farklı olarak katkı paylarında değişiklikler meydana geldi. Yapılan değişikliklerin başında devlet tarafından yapılan katkı payları geliyor. Eski dönemde bu katkı payı yüzde 25 altında seyrederken şu an yüzde 25 üzeri oldu. Halkbank sunduğu bu avantaj ile beraber BES üyelerine en çok katkı veren bankalar arasında yer alıyor. Ayrıca Halkbank bireysel emeklilik iptali sonrasında prim devam esası bulunuyor.

Sundukları Avantajlar Nelerdir?

Sunulan BES sisteminin yapılma zorunluluğu bulunmuyor. İsteğe bağlı olarak Halkbank BES üyesi olabilirsiniz.

Bu sayede:

  • Yüksek katkı payından yararlanırsınız,
  • Hızlı emekli olma fırsatı yakalarsınız,
  • Yapılan kesintiler emeklilik sırasında geri ödenir,
  • Devlet katkı payı 5. yıl itibari ile alınmaz,
  • Yapılan devlet katkısı hesabınızda birikir ve emeklilik sırasında kullanımınıza açılır.

Halkbank BES sunduğu bu avantajlar sayesinde en kısa sürede emekli olmanıza ve kazançlı olmanıza destek olur. Ayrıca prim katkı payı almıyor oluşu, kesintilerin geri ödenmesi büyük avantaj ve kazanç sağlar. İsteğe bağlı üyeliğin yanı sıra isteğe bağlı olarak Halkbank bireysel emeklilik iptali için başvurabilme imkanı sunarlar.

Devlet Katkı Payı Kesintisi Nedir?

Halkbank sisteme kayıt olan ve 10 yıl boyunca primlerini kesintisiz olarak ödeyen kişilerin 56 yaşında emekli olmasını sağlar. Bu sistem Halkbank kullanıcılarına özeldir. Ayrıca BES kesintisi yapılan bankaların aksine geri ödemeleri bulunuyor. Brüt kesinti olarak bilinen ve aylık aidat olan kesintiler birçok bankada ortalama %6 civarıdır. Halkbank bu kesintileri 5. yıl itibari ile %1 ve 6. yılda ise neredeyse hiç kesmez. Bu kesintilerin birçoğunu ise geri öder. Geri ödeme için sizlerden kesintisiz prim ödemesi koşulunu getirir. Ayrıca 10 yıl boyunca Halkbank bireysel emeklilik iptali için başvuru yapmamanız gereklidir. Bu sayede 56 yaşında emekli olursunuz. Yapılan bu kesintiler ise aynı yıl içerisinde hesabınıza yatmaya başlar.

Limit Birikimlerine Kesinti Fonları

Uygulanan toplam kesinti devlet katkı fonu ile kısıtlanır. Böylelikle limiti aşan kişiler için fon düzenlemesi yapılmaz. Bu sayede kesinti ve aidat hiçbir şekilde kesilmez. 2021 yılı ile uygulanacak olan bu model için kesintinin yapılmaması belirli kuralları barındırır. Bunun için asgari brüt ücretin neredeyse on katı kadar bir limit birikiminin olması gereklidir. Bu seviyeden itibaren fon kesintisi kesinlikle uygulanmaz.

İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

BES iptali için birçok yöntem bulunuyor. İster direk olarak banka aracılığı ile isterseniz de mobil bankacılık ile yapabilirsiniz. Sesli yöneltme olarak bilinen telefon aramaları ile iptal mümkün. Kayıt işlemleri sırasında zorunluluk olmadığı gibi iptal sırasında da zorunlu olarak yapılması gereken bir kural bulunmaz. İsteğe bağlı olarak her zaman Halkbank bireysel emeklilik iptali için başvuru yapma imkanınız mevcuttur.

Kaynak: https://www.sigorta-sorgula.com/halkbank-bireysel-emeklilik-iptal/


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim