Haberler

Harika Bir Domain Almak için Neler Yapılmalı?

Her web sitesinin belirli bir IP adresi vardır. İnternet tarayıcınızın adres satırına yazdığınız ifade, alan adı (domain) dır. Adres satırına IP adreslerinin yazılması yerine bu alan adları yazılarak daha pratik bir kullanıma ulaşılır.

 

Domain, bir web sitesinin adı ve adresini ifade eder. Seçilen alan adının “natro” olduğunu düşünürseniz “natro.com” da alan adı tarafından web sitesine yönlendirilen adrestir. Alan adı sadece tek bir web sitesine özgüdür. Aynı alan adını iki web sitesinin aynı anda kullanması gibi bir durum söz konusu değildir. Domain olmasaydı, bir web sitesini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar, internet adres satırına web sitesinin IP numarasını yazmak zorunda kalırdı. Her web sitesinin IP numarasının akılda kalması mümkün olmadığı için alan adının kullanılması çok daha mantıklı ve pratiktir. Adres satırına yazılan domain, DNS kullanılarak IP adresine dönüşür ve ilgili web sitesine bağlantı gerçekleştirilir.

Yukarıda da değindiğimiz gibi, alan adı tek bir web sitesi tarafından kullanılır. Yani alan adı web sitesine özgüdür. Bu alan adının da sadece ilgili web sitesine ait olduğunun tescil edilmesi gerekir. Yapılan işleme ise alan adı tescili denir.

Alan adı tescili, alan adının satın alınmasından ziyade yıllık bazda alan adının kiralanmasını ifade eder. Bu nedenle seçtiğiniz domainin yıllık bazda yenilenmesi gerekir. Yenileme işlemi zamanında yapıldığı sürece alan adını kullanma hakkı size ait olacaktır. Alan adı yenileme işleminin zamanında yapılmaması durumunda domain boşa düşecek ve başkası tarafından alan adının kiralanması söz konusu olacaktır. Bu da web sitesi sahibi ya da yöneticisi tarafından istenmeyen bir durumdur.

Alan adının tescili, domain düzenleme ve denetleme yetkisi olan kurum ve kuruluşlar tarafından yapılır. Ülkemizde bu kapsamda faaliyet gösteren birçok kuruluş vardır. Natro aracılığı ile domain sorgulaması ve domain kiralama işlemini yapabilirsiniz. Yapılan kiralama ile 1 yıllık domain ücreti ödenir. 1 yıllık süre sonunda yapılacak yenileme işleminde ücretin tekrar ödenmesi gerekir.

İyi Bir Alan Adı Belirlemek için Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Domain, ziyaretçilerin web sitenizi nasıl bulacağını gösteren bir kılavuzdur. Doğal olarak alan adı, insanların web sitenizle ilgili ilk izlenimi için çok önemlidir. Domain seçimi ve domainin takip edilmesi web sitesi için ayrıca önem arz eder.

Alan adı, web sitesinin faaliyetleri ve yapılan işle ilgili ziyaretçilere fikir verir. Özellikle pazarlama stratejisinde alan adının doğru seçilmesi, ziyaretçi trafiği ve satış rakamlarının artırılması için çok önemlidir. Özetle domain, marka bilinirliğini artırır. Faaliyetlerinizi yürütmek için satın alacağınız hosting paketleri, domain adına özgü şekilde Google, Yahoo, Hotmail gibi e-posta adreslerini de kapsar. Bu da pazarlama stratejisinin sağlıklı şekilde yürütülmesi demektir.

Alan adı, sadece marka bilinirliğinin artırılmasına katkı sağlamaz. Domain aynı zamanda Google algoritması açısından da çok önemlidir. Alan adı ve alan adının uzantısı ile anahtar kelimelerin belirlenmesi ve web sitesi içeriklerinde bu anahtar kelimelerin kullanılması, web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlar.

Domain kiralamak ve tescil ettirmek çok pratik bir işlemdir. Bunun yanında alan adı seçiminde ideal bir alternatif bulunması kimi durumlarda zor olabilir. Potansiyel ziyaretçi kitlesine hitap edilmesi için alan adı seçiminde aşağıdaki kriterlerin dikkate alınması gerekir.

 • Tercih edeceğiniz alan adı daha önceden seçilmemiş olmalıdır.
 • Domain kısa ve akılda kalıcılığı yüksek olmalıdır.
 • Alan adının içinde işaret ve rakam bulunmamalıdır.
 • Alan adında işinizle ilgili kelimeler kullanılmalıdır.
 • Ticari faaliyetleriniz için alan adı arıyorsanız .com uzantılı domain tercihi yapın.

Aklınızdaki Domaini Sorgulayın

Domain sorgulama işlemi son derece kolay bir uygulamadır. Natro’nun üstün hizmet anlayışından istifade ile aklınızdaki domain adayını sorgulayabilirsiniz. Aklınızdan geçen domain o an için kullanılıyor olabilir. Bu durumda alan adının kiralama süresinin tamamlanmasını bekleyebileceğiniz gibi başka bir domain denemesi yapmayı da düşünebilirsiniz.

Yukarıda da değindiğimiz gibi tercih edeceğiniz alan adının e-ticaret faaliyetleriniz ya da verdiğiniz hizmetle bağlantılı olması çok önemlidir. Örneğin; giyim üzerine satış yapacağınız bir web sitesi kurduysanız, alan adınızın insanları giyim alışverişine teşvik edici nitelikte olmasını önemsemelisiniz. Bu kapsamda düşündüğünüz domainin kullanılıyor olmasını dikkate alarak, birkaç alan adı adayı belirlemeniz faydalı olacaktır.

Alan adı tescili için daha önceden kullanılmış olan alan adlarını da tercih edebilirsiniz. Faaliyet alanınızla ilgili geçmişte faaliyet göstermiş olan alan adları artık kullanılmıyor olabilir. Hazır müşteri kitlesine sahip olan bu tür alan adları, e-ticaret faaliyetleriniz için faydalı olabilir. Bunun yanında tercih edeceğiniz alan adlarının uzantısını da mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. .COM uzantılı domainler, evrensellik ve SEO’ya katkı kapsamında önemli etkenlerdir. En mükemmel alan adına sahip olmak için hemen Natro ile domain al!

Domain sorgulaması yaparken, alan adının sektördeki rekabete katkı sağlar nitelikte olması da çok önemlidir. Bu kapsamda domain araştırması yaparken rakiplerinizin alan adlarının, anahtar kelimelerin ve uzantılarının neler olduğunu bilerek bu işe başlamanız faydalı olacaktır. Domain sorgulamasında hatırlanması kolay olan alan adlarının tercih edilmesi önemli olduğu gibi yazımı da kolay kelimelerin tercih edilmesi gerekir. Sıra dışı kelimelerin, sayıların ya da karakterlerin yazımı zordur. Bu da potansiyel müşteri kitlenizin alan adınızı hatırlamasını zorlaştıracaktır.

Alan adının kısa kelimelerden oluşması da insanların alan adını hatırlamasını kolaylaştıracaktır. Web sitesi trafiği yüksek olan alan adları incelendiğinde alan adlarının genellikle 10 harfin altında olduğu görülür. Ulaşılan sonuç da web sitelerinin bu sistemden sonuç aldığının göstergesidir.

Alan adı sorgulamasında, alan adının sosyal medya hesaplarını kontrol etme imkânının da olup olmadığı irdelenmelidir. Alan adınız sosyal medya hesabı ile eşleşiyorsa, çevrimiçi olarak güçlü bir marka oluşturma imkânınız doğabilir. Web sitesi ziyaretçileriniz sosyal medya platformlarında da sizi aynı isimle bulacakları için akılda kalıcılık da fazla olacaktır.

Natro Domain Sorgulama Aracı

Türkiye’nin lider domain markalarından biri olan Natro, sizlere alan adı ile ilgili tüm işlemleri yapma fırsatı sunar. Profesyonel hizmet anlayışı ile tüm sorunlarınıza kalıcı çözümler geliştiren Natro domain sorgulama aracı ile alan adı alma konusunda size kolaylık sağlar. Domain sorgulama, “Whois” işlemleri, Domain satın alma süreci ve domain yönetimi, DNS yönetimi gibi konularda teknik yardım alabilirsiniz. Kafanıza takılan her türlü soruda Natro’nun profesyonel ekibinden destek alabilirsiniz. Ekip, en kısa süre içerisinde sizlere geri dönüş sağlayarak kaliteli ve hızlı hizmet sunacaktır.

Natro’nun sizlere sunduğu eşsiz olanaklardan yararlanarak harika bir domain almak hiç de zor değil. Natro sayfalarında sunulan imkanları değerlendirerek, sizi veya işinizi en iyi şekilde yansıtan domaini alabilirsiniz. Natro’yu tercih ettiğinizde sahip olacağınız imkânları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pratik şekilde domain yönetimi
 • Ücretsiz Whois gizleme
 • Transfer kilidinin ücretsiz olması
 • Ücretsiz iç transfer
 • Hesap korumasının iki aşamalı olması
 • 7/24 müşteri desteği

Natro, uzun yılların tecrübesi ile sizlere en iyi şekilde hizmet vermeye çalışır. Bunun yanında teknolojik gelişmeleri takip ederek, teknoloji ile entegre şekilde hizmetlerinde gerekli düzenlemeyi yapar. Natro hizmetleri ile ilgili fiyat listesini web sitesinden inceleyebilirsiniz. Günümüzün en modern domain imkânlarından yararlanmak için siz de Natro’yu tercih edin!

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu