İnceleme

Hava Harp Okulu hakkında bilgi, Geçmişten bu güne Hava Harp Okulu

İlk Hava harp okulunun ismi; Hava Okulu’dur 1912 yılında kurulmuştur. Gökler hakimi kimse barışı da getirir ferahı da. Bu yüzden hava harp okulu çok önem arz etmektedir.

Hava Okulunda çoğunlukla önceden Kara Harp Okulu’nu bitirmiş mezun öğrenciler olan subaylar eğitim görmüşlerdir. İlerleyen zamanlarda mezunlar Türk Hava Kuvvetleri’nin ana kadrosunu oluşturmuşlar ve ilklerle görevlerine devam etmişlerdir.

Sonraki Zamanlarda ise 1951 de Eskişehir ilimizde açılan Hava Harp Okulu, Türk Hava Kuvvetleri okulları; kendi okullarında kendi personelini eğitebileceği bir okul olarak geliştirmiştir. Sonraki zaman zarfında ise 1954 yılında Hava Harp Okulu  İzmir’e taşınmıştır. Tekrardan  1967 yılında ise Hava Harp Okulu  kültürel ve tarihi öneme sahip olan İstanbul ilimize taşınması ve kurulmasına karar verilmiştir. Son olarak Hava Harp Okulu 1967 yılında,  İstanbul tesislerine Yeşilyurt a taşınmıştır. Hava Harp Okulu, Türkiye’nin önde gelen üniversiteleriyle yakın ilişkide olması ve Türkiye’nin en büyük hava alanı yakınında kurulmuş olması nedeniyle en ideal yerini bulmuştur. Okulda 4 yıllık eğitim dönemlerinde farklı akademik programların uygulaması yapılmaktadır. Mühendislik lisans programıyla da eğitime geçilmiştir o zaman tarih 1991 i göstermektedir. Havacılık, Bilgisayar, Endüstri ve Elektronik dallarında mühendislik eğitimi vererek ne kadar kapsamlı olduğunu göstermiştir.

Yenilikler ve gelişmelere devam etmekte olan Hava Harp Okulu 1992 yılında yeniden kız öğrenci almaya başlamıştır. Bu zaman zarfı ve sonrası için dost ve müttefik ülkelerden gelen öğrencilere de Hava Harp Okulu’nda eğitim imkanı sunulmuştur.

Hava Harp Okulu  amacı; Atatürk ilke ve inkılapları yolunda milliyetçi demokratik ve laik hukuk devleti ilkelerine bağlı bir hizmet bilincine sahip, sosyal ve bilimsel görüşü ile ahlakı gelişmiş, toplumsal disiplin anlayışını benimsemiş, pilot adayı havacı subay yetiştirmektir.

Hava harp okulumuz geliştikçe ordu hakimiyetimizde yol kat etmektedir. Son zamanlarda teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi Bu gelişmeyi zaruri hale getirmiş ve birçok personeli ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Türk halkının isteği eski günlerin yaşanmaması için hiç bir konuda eksik kalmamak ve daha da ileriye gitme çabalarını görmektir. Hava kuvvetlerimize burada çok iş düşmekte ve bunun bilinci ile hareket etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu