Teknoloji

Hayatımızın Her Alanında Elektronik

Elektrik kullanarak bilgi taşıyan, işleyen, depolayan, taşıyan ve incelemesinin yapıldığı bilim dalı elektroniktir. Elektronik günümüzde hemen hemen her meslek alanında kullanılmanın yanında birçok ev eşyası ve yahut herhangi bir kişisel eşya dahi elektronik olduğunu görebiliriz.

Şu an kullandığınız bilgisayar, cep telefonu ve tablet hepsi elektrik ile çalışan ve sizin komutlarınızla hareket eden bir sistemin parçalarıdır. Bu sistem yapı itibari ile çok basit bir bileşimden oluşsa da detaylarına inildikçe birçok alt dallara ayrıldığını görmek mümkündür.

Günümüzde birçok meslek dalı elektronikte uzmanlaşmaya giderek daha yeni birçok dalın oluşmasına sebep olmuştur. Bugün üniversite de okutulan mühendisliklerin birçoğu yine elektronikle alakalı bölümlerdir.

Bunlara bakmak gerekirse elektronik mühendisliği, telekomünikasyon mühendisliği, kontrol mühendisliği, elektrik mühendisliği sadece direk olarak elektronikle alakalı bölümlerdir. Bilgisayar mühendisliği gibi makine mühendisliği de elektroniğin bir alt dalı olarak okutulmaktadır.

Elektronik aletler içerisinde yapısı nedeni ile üzerinde elektrik taşır. Bu elektrik oldukça tehlikeli boyutlara gelebileceğinden büyük önemler alınmalıdır. Zira bir elektrik kaçağının sadece ekonomik bir maliyeti oluşmayabilir. Maliyetinin yanında kişinin sağlığının tekrar eski haline gelmemesi en büyük hasarlardan biridir.

Bu nedenle ilk yapılması gereken tedbirli davranılmasıdır. Ardından kullanılan makine türüne göre (CNC, Bilgisayar vb.) kullanılmalıdır. Forum sayfalarına bakıldığında yorum ve eleştiriler açısında elektronik üç kısma ayrıldığı görülebilir. Güç elektroniği, dijital elektronik ve elektronik devre şemaları şeklinde 3 ana kısma ayrılır.

Güç elektroniğinde genellikle akım, amper, voltaj gibi elektronik arıza tespitlerine değinildiği görülür. Dijital elektronik ise güç elektroniğin daha genelini kapsamakla birlikte, kondansatör, diyot, transistor sorunlarını inceler. Elektronik devre şemalarında ise üniversitenin ilgili alanlarının yapmış olduğu projeler, voltmetre devresi, akü sorunları gibi sorunların çözümü hakkında bilgilendirici forumlar bulunuyor.

Buradan da anlaşılacağı gibi insanların hayatlarını kolaylaştıran elektronik, aynı zamanda birçok meslek dalının ana parçasıdır. Yine elektronik hayat kolaylaştırmanın yanı sıra, yanlış veya bilinçsiz kullanımda bireyin ve çevresindekilerin hayatlarının yitirilmesine kadar uzayan bir süreci beraberinde getiriyor. Korumacı ve dikkatli yaklaşılması halinde, elektronik size uçsuz bucaksız bir dünyanın kapısını aralar.

Kaynaklar: Wikipedia, Kontrol Kalemi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu