Haberler

Her dört işsizden biri üniversite mezunu

2014 yılı eylül ayı işsizlik rakamları bugün açıklandı. Verilere göre her dört işsizden biri üniversite mezunu. Özellikle üniversite mezunu kadınlar işsizliğin hedefinde.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan “Hanehalkı İşgücü Anketi”nde üniversiteli işsizler üzerinde yapılan değerlendirmeler dikkat çekti. Türkiye Devrimci İşçi Sendikası’nın yaptığı değerlendirmede “Gelecek dönem açısından eğitimli işgücünün ve kadınların istihdamda yaşadığı problemlerin gerekli önlemler alınmazsa derinleşmesi beklenebilir” denildi.

ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER ORDUSU

Değerlendirmede, üniversite mezunları arasında işsiz sayısının, yeni seriye göre Şubat 2014 döneminden bu yana 281 bin kişi artarak 769 bine ulaştığı, buna karşın Şubat 2014 döneminden bu yana resmi işsiz sayısındaki artışın 239 bin seviyesinde gerçekleştiği ifade edildi.
İşsiz sayısının lise altı eğitime sahip olan ya da okuma yazma bilmeyenler için toplamda 61 bin kişi azaldığı belirtilen değerlendirmede, “Meslek, teknik ve düz lise mezunlarında işsizler 20 bin, üniversite mezunu işsizler 281 bin kişi arttı ve işsizlik verilerine üniversite mezunu işsizler damgasını vurdu. Buna göre her dört işsizden biri üniversite mezunu.

KADIN İŞSİZLERİN YÜZDE 37’Sİ ÜNİVERSİTESİ

Özellikle yükseköğretim mezunu kadınlar işsizliğin hedefi olmaya devam etti. Yükseköğretim mezunu kadınlar yeni işsizlerin yüzde 76’sını oluşturdu. Kadın işsizlerin yüzde 37’si yükseköğretim, yüzde 62’si lise ve üzeri eğitim düzeyine sahip” denildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu