Haberler

İkinci Öğretim Okuyanlar Burs Alabilir mi?

İkinci Öğretim Okuyanlar Burs Alabilir mi?

Üniversiteyi yeni kazanan adaylar kayıt için gerekli belgeler, muafiyet sınavı, e-kayıt, yurt başvurusu, ulaşım, burs derken onlarca soruyla karşılaşmakta. Bunlardan biri de ikinci öğretim programını kazanan öğrenciler burs alabilir mi sorusudur.

Burs nedir?

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursu ve Başbakanlık bursu, üniversitede öğrenim görev öğrenciler için verilen karşılıksız verilen parasal yardımlardır. 2015-2016 eğitim öğretim yılında aylık burs ücreti 330 TL idi. Bir önceki sene burs ücretiyse 300 TL idi. Önümüzdeki sene yani 2016 senesinde burs ücretlerinin 350 TL olması bekleniyor.

Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri burs alabilir mi?

Evet alabilir. Yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencilerine ise aylık 990 TL burs verilmektedir.

Burs başvuruları ne zaman başlıyor?

Ekim-kasım ayları arasında Kredi Yurtlar Kurumu sitesinden burs başvurularınızı yapabilirsiniz. Burs sonuçları açıklandıktan sonra eğer burs almaya hak kazandıysanız yazın da dahil her ay Ziraat Bankası hesabınıza burs ücretleri yatacaktır.

Burslar hangi durumda kesilir?
http://www.unibilgi.net/haberler/kyk-bursu-hangi-durumlarda-kesilir/ bu yazımda detaylı bir şekilde anlattım arkadaşlar. Lütfen bu konuyu önemseyin.

İkinci öğretim öğrencileri burs alabilir mi?

İkinci öğretim öğrencileri de burs başvurusu yapabilir ve başbakanlık bursu alabilir. Bunun için bir kısıtlama getirilmemiştir. Ailenizin maddi durumu ve kazandığınız bölüm dikkate alınarak yapılan incelemede ikinci öğretim öğrencileri de burs alabilmektedir.

İkinci öğretim öğrencileri kredi alabilir mi?

Kredi isteyen herkese çıkan karşılıklı parasal yardımdır. Mezun olduktan 2 sene sonra devletten aldığınız kredileri ödemeye başlamak zorundasınız. Aksi halde tarafınıza icra davası açılmaktadır.

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu