İkrah Nedir?

0
6421

İkrah (korkutma) nedir?

Bir kişinin yapmak istemediği bir hukuki işlemi, yapmadığı takdirde zarara uğrayacağı tehdidiyle yapması halinde ortaya çıkar. Taraflardan biri, diğerinin veya üçüncü bir kişinin korkutması sonucu bir sözleşme yapmışsa sözleşmeye bağlı değildir. Bir sözleşmenin korkutma ile sakatlanabilmesi için aşağıdaki şartların varlığı aranır;

* Sözleşmeyi yapan kimseye veya yakınlarına yönelmiş bir tehlike söz konusu olmalıdır. Bu tehlike kişilik haklarına yönelik veya mal varlığına yönelik olabilir. Yakınlarından yalnızca kişinin akrabaları anlaşılmamalıdır.

* Ağır ve yakın bir zarar tehlikesi söz konusu olmalıdır.

* Tehdit haksız olmalıdır. Kural olarak tehdit hukuka aykırı olmalıdır. Bu anlamda kişinin ölümle tehdidi, evinin yakılması tehdidi gibi durumlar sözleşmenin iptaline yol açabilecek tehdit halleridir. Ancak bir hakkın veya kanundan doğan bir yetkinin kullanılacağı korkutmasıyla sözleşme yapıldığında, bu hakkı veya yetkiyi kullanacağını açıklayanın, diğer tarafın zor durumda kalmasından aşırı bir menfaat sağlamış olması halinde korkutmanın varlığı kabul edilir. Aşırı bir menfaat sağlama hali mevcut değilse burada tehdit nedeniyle sözleşme iptal edilemez.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet