Haberler

Impossible Finance (IF) İncelemesi

DeFi Nedir?

DeFi, İngilizce’de Decentralized (Merkeziyetsiz) ve Finance (Finans) kelimelerinden oluşan hiçbir otorite ve merkeze bağlı olmayan finansal yapılara verilen genel addır. DeFi denildiği zaman akla sadece projesi olan merkeziyetsiz kripto paralar gelmemelidir.

Decentralized Finance, değiştirilemez yapısal matematik formülü ile güvence altına alınmış güvenli bir sistemdir. DeFi projelerini araştırırken dikkat etmeniz gereken bir çok konu bulunmakta. Bunları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. DeFi projelerinde akıllı sözleşmeler, merkeziyetsiz uygulamalar önemli bir yer tutar. Söz konusu sistemde neden-sonuç ilişkisi çok önemlidir. Yani “Projenin genel amacı nedir, proje hayata geçirildiğinde kullanıcılara ne gibi bir avantajlar sunar?” sorularının yanıtı DeFi yatırımcıları için büyük önem arz etmektedir.
  2. DeFi’de amaç yalnızca yatırım, para gönderme veya para çekme değildir. DeFi’yi yalnızca kısa vadeli yatırım amaçlı görürseniz çok az bir kâr veya zarar ile çıkış yapmanız olası. Oysa DeFi’ler kredi alma, merkeziyetsiz borsa, sigorta alışveriş ve hatta pazar yeri gibi çeşitli özellikleri bulunmakta. Bu tür gelişimlere açık DeFi’ler uzun vadede yatırımcısına yüksek getiri sağlamakla birlikte şirketlerin büyümesi ve projelerin hayata geçirilmesine katkıda bulunmaktadır.
  3. Input-output (girdi-çıktı) odaklı düşünün! Kamu sektöründe söz konusu terim “Az girdiyle çok iyi sonuç elde etmek.” anlamına gelirken özel sektörde “Daha fazla girdiyle mükemmele yakın sonuç elde etmek” anlamı taşır. Mükemmele yakın bir sonuç elde edeceğine inandığınız DeFi projelerine yatırım yaparken mutlaka proje ekibinin hazırladığı whitepaper’a bakmalısınız. Bunun yanında proje ekibinde kimlerin olduğu, sosyal medyada aktif olup olmadıkları, projenin hangi aşamada olduğu ve kripto para borsalarına girebilme potansiyelini araştırmalısınız.

Bir DeFi Yatırım Projesi Olarak impossible.finance Nedir?

Impossible Finance incelemesi yapmadan önce IDO’nun ne anlama geldiğini de açıklayalım. initial dex offering‘in kısaltması olan IDO, herhangi bir token’ın arzını ifade etmektedir. Bir nevi borsadaki “halka arz” sistemine benzetmekte. Ön satış ile projesine güvendiğiniz token’lara yatırım yapabilirsiniz.

Impossible Finance (IF), “Merkezi olmayan finansı yeniden düşün!” mottosuyla Binance Smart Chain, Ethereum, Polygon gibi çok zincirli ağlarda gelişen bir ön satış (IDO) ve takas platformudur.

impossible.finance üzerinden bir inceleme yaptığımız zaman IF’in “sürekli olarak DeFi için sınırları zorluyoruz.” bakışıyla imkansızdan beklentileri de ortaya koymaktadır. 2019 yılında Silikon Vadisi’nde ilk tohumları atılan proje, daha önce yalnızca kurumlara ve belirli kişilere sunulan finansal ürünlere herkese aynı erişimi sağlamak için merkezi olmayan finansal protokoller kullanır.

impossible.finance‘in amacı nedir?

Impossible Finance (IF), ağ üzerinde token stake etme, token takası ve likidite havuzlarına erişim dahil olmak üzere klasik bir DeFi projesidir. IF’i diğer projelerden ayıran özelliği ise DeFi protokolleri için bir kuluçka merkezi olmayı hedeflemesidir. Yani IF; kaliteli, güvenilir DeFi projelerinin büyümesine katkıda sağlamayı amaç edinmiştir.

Kripto sektöründe ekosisteme katkı sağlayan henüz yumurta aşamasında olmasına rağmen potansiyeli olan projeler impossible.finance ile adım adım beslenerek kartal olabilmektedir.

impossible.finance‘in Melek Yatırımcıları

Kapsayıcı bir DeFi projesi olan impossible.finance 2021 yılında Sino Global Capital, Coin98, Lemniscap, Primitive, Incuba Vard, Divergence, #hashed ve IOSG’nin aralarında bulunduğu 125 melek yatırımcıdan 7 milyon $ fon toplayarak güzel bir başlangıç yaptı.

coinmarketcap verilerine göre 06.08.2021 tarihi itibariyle impossible.finance’in 27 milyon $’ı aşan bir değeri bulunmakta. Güvenilir melek yatırımcıları, özgün bir proje, güvenilir bir altyapı ile birlikte ağ ücretlerindeki düşük ücret politikası IF’in 2021 yılının ikinci yarısından itibaren güzel bir ivme yakaladığını söyleyebiliriz.

impossible.finance‘in özellikleri

  1. Güvenlik: Projelerde en önemli konu güvenliktir. Katmanlı güvenlik kontrolleri, birleştirilebilir kod ve çoklu denetimler ve hata ödül programlarından, kullanıcıların güvenini kazanmak için olası tüm önlemler alınmaktadır.
  2. Kolaylık: Her şeyi, her zaman takas etmek için sınıfının en iyisi fiyatlandırmayı sağlamak için xybk likidite havuzu tasarımımızla yüksek sermaye verimliliği sağlamaktadır.
  3. Düşük ücret: DeFi projelerinin genelinde ağ kaynaklı alım, satım ve takas ücretleri çok yüksektir. IF’in en önemli özelliklerinden biri söz konusu ücretleri minimum seviyede tutmaktır.

impossible.finance‘in yol haritası 

“imkansızı inşa ediyoruz” sloganıyla hayata geçirilen IF, 2021’den 2022’ye geçerken hem melek yatırımcılarını hem de bireysel yatırımcılara hitap eden ilgi çekici bir yol haritası sunmuş durumda. Staking, çok zincirli cüzdan, DEX, NFT’ler ile gerçekçi bir gelecek inşaası hedeflemiş durumda.

impossible.finance’i kripto para dünyasındaki anlaşılması güç birçok terim yerine günlük halk diliyle tanımlayacak olursak “mükemmel bir mimari düzende inşa edilen yolda kaza olmadan, kırmızı ışıkta beklemeden araçları varış noktasına gitmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Varış noktasında araçların yapması gereken tek şey IF’in açtığı yolda ilerlemektir.”

impossible.finance yatırımı nasıl yapılır?

İlk önce impossible.finance web sitesine giriş yapın. Ardından sitenin alt kısmında yer alan IF adresini kopyalayın. Sitede yer alan adresi sizler için buraya bıraktık. 0xb0e1fc65c1a741b4662b813eb787d369b8614af1 kodunu kopyalayın. Güven açısından IF’in sitesindeki ağı kopyalamanızı öneriyoruz.

Kopyaladığınız kodu Pancake Swap üzerinden yapıştırarak IF yatırımı yapabilirsiniz. Ayrıca Pancake Swap üzerinden staking işlemi yapabilirsiniz.

Birinci yıl içinde token’ın yalnızca %25’i arz edilecek. Geriye kalan %75’lik kısım ise kilitli olacak. Proje ekibi belirli aralıklarla kilidi açarak arz miktarını artıracak. Kilit açılmaları esnasında klasik arz-talep kanunu gereği token’ın fiyatının düşeceği beklense de güzel projelerin çıkması durumunda fiyatının katlanması beklentisi içerisine girileceği için birçok yatırımcı da çekecektir.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu