İngilizce Öğrenmenin En Etkili Yolları

0
1512

Günümüzde nerede olursanız olun, hangi pozisyonda çalışırsanız çalışın size ciddi derecede katkı sağlayacak kriterlerden birisi de yabancı dildir. Teknolojik gelişmelerin oldukça hızlı ilerlemesi, son yıllarda insanlar arasındaki iletişimin çapını da yadsınamaz bir biçimde genişletti. Öyle ki şu an oturduğunuz yerden milyonlarca bilgiye ulaşabilirsiniz, onlarca insanla iletişim haline geçebilirsiniz. Fakat iletişime geçeceğiniz kişinin farklı bir ülkeden olması durumunda kendinizi tam olarak ifade edememeniz gibi bir sorunla karşılaşabiliyorsunuz. Bu nedenle en kısa sürede İngilizce’yi hayatınızın içerisine dahil etmeniz ve ileride yaşayabileceğiniz sorunlara karşı şimdiden önlem almanız gerekiyor.

İngilizce her ne kadar ilkokul çağlarından itibaren hayatımıza girse de dil öğrenimi konusunda başarılı bir ülke olduğumuzu ne yazık ki söyleyemeyiz. Bunun en temel nedenlerinden birisi de dili öğrenmeden önce nasıl öğrenilmesi gerektiğini tam olarak kavrayamayışımızdır. Yazımızın devamında dil öğrenimi hakkında vereceğimiz kritik tüyolara dikkat ederek sizde etkili bir şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz.

 • Hata yapmaktan asla çekinmeyin, neticesinde İngilizce sizin anadiliniz değil ve hata yapmanız oldukça doğal bir durum. Yabancı dilinizi geliştirmenin en etkili yollarından birisi de yanlışlarınızın üzerine giderek doğrularını bulmaktır.
 • Hayatınızı İngilizce ile devam ettirin. İngilizce konuşabileceğiniz arkadaşlarınızla İngilizce konuşmaya çalışın. Eğer bu imkanınız yoksa İngilizce konuşabileceğiniz yeni arkadaşlar edinin. Unutmayın, bir dili öğrenmenin en etkili yolu o dili aktif olarak kullanmaktır.
 • Her gün pratik yapmayı ihmal etmeyin. Özellikle yeni öğrendiğiniz kelimeleri İngilizce cümleler kurarak aklınızın bir köşesine not edin. Ayrıca çalışmanızı düzene sokacak bir plan yapmak öğrenmenizi kolaylaştıracak başka bir adımdır. Yapacak olduğunuz programa sadık kalın ve çalışmalarınızı aksatmamaya özen gösterin.
 • Öğreniminiz sırasında konuşmanın yanında dinleme, yazma ve okuma gibi aktivitelere de önem vermelisiniz. Özellikle dinleme aktivitesi, karşınızdakinin konuştuklarını daha aktif bir şekilde anlamanıza ciddi derecede yardımcı olacaktır. Öte yandan ileride İngilizce’yi iş hayatınızın bir köşesinde kullanacak olursanız, yazma aktivitesinin meyvelerinden de ciddi derece de yararlanabilirsiniz.
 • Öğrendiğiniz yeni kelimelerin defterini tutun. Bu kelimelerin İngilizce anlamlarını da not etmeyi unutmayın. İngilizce anlamlarını yazarken aynı anda farklı kelimeleri de öğrenebilirsiniz. Not defterinizde bulunan kelimeleri gün içerisinde aktif bir şekilde kullanmaya çalışın.
 • Vücudunuzun çalışma saati hakkında kendinizi test edin. Eğer sabahları daha iyi öğreniyorsanız, akşamları çalışmaktan vazgeçin. Bu şekilde bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kelime ezberlerken kelimenin kendisini ve anlamını ezberlemeye çalışmayın. Ezberlemeye çalıştığınız kelimeyi cümle içerisinde kullanın ve o cümlenin aklınızda yer edinmesini sağlayın. Bu şekilde hem kelimeyi hatırlarsınız hem de anlamını cümleden rahatlıkla çıkarabilirsiniz.
 • Kendinize İngilizce ile ilgili bir hedef koyun. Örneğin yapacak olduğunuz bir iş başvurusunda rahatlıkla İngilizce konuşarak karşı tarafı oldukça pozitif bir şekilde etkileyeceğinizi düşünün ve kendinizi daha fazla motive edin. Kendi kendinizi bu şekilde motive etmek hem sizi İngilizce’ye daha fazla bağlayacak hem de beyninize olumlu uyarıların ulaşmasına vesile olacaktır.
 • Çalışma alanlarınızı İngilizce kelimelerle süsleyin, örneğin çalışma odanızda bilgisayarınızın hemen yanına üzerinde İngilizce kelimeler yazan kağıtlar koyun. Okuduğunuz kitabın sayfalarının arasına kelimeler sıkıştırın, bu şekilde her anınız İngilizce ile iç içe olacaktır.
 • Nasıl daha iyi öğrenebileceğiniz konusunda kendinizi deneyimleyin. Bazı insanlar yazarak, bazıları tekrar ederek, bazıları ise sürekli dinleyerek daha kolay öğrenebilirler. Siz de kendi öğrenim yolunuzu bulmak adına bunlardan her birini deneyimleyin.
 • Yardım almayı ihmal etmeyin. Her ne kadar ülkemizde paralı İngilizce kursları ile karşılaşsak da çevrenizde bulunan devlet okullarına ya da üniversitelere giderek ilgili bölümden öğretmenlere danışabilirsiniz. Bu konuda çekimserliğinizi üzerinizden atın.
 • Yapmış olduğunuz çalışmaları ve kelime defterinizi sürekli gözden geçirmeyi unutmayın. Kalıcı bilgi elde etmeniz için özellikle günlük, haftalık ve aylık tekrarlar kritik önem taşımaktadır. Tekrarlarınızı yapın ve hala ezberleyemediğiniz kelimeler varsa bu kelimeleri günlük hayatta aktik olarak bulunduğunuz ortamlarda gözünüzün önünde bulundurun.

Son olarak İngilizce öğrenimi boyunca, çalışmalarınızı zoraki bir şekilde ilerletmeyin. İstemeyerek yapacağınız çalışmalar ya da uygulamalar size fayda sağlamayacaktır. Çalışmalarınızı severek yapın. Eğer sıkıldığınız bir durum olursa ya da vazgeçecek olursanız, çalışma biçiminizi ve yönteminizi değiştirin. Unutmayın, öğreneceğiniz her yeni kelime ileride yükselmenize yardım edecek yeni bir basamaktır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim